Reklama

Wzrastanie w sile ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Rodzina jest powołana do wychowania swoich dzieci. Pierwszym miejscem, gdzie rozpoczyna się proces wychowawczy młodego człowieka, jest dom rodzinny. (...) Rodzina nie może pozostawać sama w tym odpowiedzialnym obowiązku wychowania. Potrzebuje pomocy i oczekuje jej ze strony Kościoła i państwa. Chodzi tu nie o wyręczenie rodziny w jej obowiązkach, ale o harmonijne zjednoczenie wszystkich w tym wielkim zadaniu". Takimi słowami zwracał się do nas wszystkich Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. Kościół bowiem ciągle przypomina, iż jego przyszłością jest młode pokolenie - dzieci i młodzież. Stąd dobre pokierowanie ich rozwojem i edukacją jest nadzieją na lepszy świat - życie bez przemocy i oszustw. " Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześciokrotny, a inne trzydziestokrotny" (Mt 13, 7-8). Wśród działań Kościoła podejmowanych zawsze w imię tej samej idei - naprawy zła, ważne jest wychodzenie ze swą nauką do człowieka, głoszenie jej w takiej formie, aby mogła zainteresować przeciętną, z reguły bierną religijnie jednostkę. Ma to tak duże znaczenie, gdyż chrześcijanin, aby w pełni mógł wykorzystać czas ziemskiego żywota, musi nieustannie poznawać prawdę o sobie i Bogu, do głoszenia której powołany jest Kościół.

Na terenie naszej diecezji łatwo dostrzec działalność Kościoła na obu płaszczyznach (tj. dbania o rozwój młodzieży oraz czynienia nauki Kościoła interesującej dla wszystkich). Biskup Łowicki Alojzy Orszulik widzi w młodych duży potencjał, dlatego też bardzo entuzjastycznie odnosi się do działalności młodzieżowych organizacji religijnych i stara się im pomagać. Jednak największą pomoc młodym ludziom okazał zakładając szkołę katolicką. Mimo wielu trudności, związanych przede wszystkim ze zdobyciem środków finansowych potrzebnych do stworzenia takiej placówki, Ksiądz Biskup nie poddał się i 1 września 1998 r. umożliwił kilkudziesięciu młodym osobom podjęcie nauki w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach. Droga do otwarcia szkoły była bardzo trudna, lecz dość krótka.

Dzięki przekonaniu Księdza Biskupa co do słuszności podjętej inwestycji, udało mu się znaleźć sponsorów oraz osoby mogące kierować szkołą. Mało kto wątpił w powodzenie tego przedsięwzięcia, gdyż serce naszego Biskupa obmyśliło właściwą drogę pomocy młodym ludziom, a Pan utwierdza takie kroki. Z perspektywy trzech lat (okres funkcjonowania szkoły) można chyba mówić o sukcesie, gdyż szkoła cieszy się wielkim zainteresowaniem i z roku na rok umożliwia naukę coraz większej liczbie uczniów. Od 1999 r. oprócz liceum istnieje także Gimnazjum, mieszczące się w tym samym budynku, tj. przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach-Widoku. Klasyczne Liceum Ogólnokształcące jest jedyną szkołą w diecezji, w której młodzież obowiązkowo uczy się języków starożytnych (języka greckiego i łacińskiego), niezaprzeczalnie podnoszących kwalifikacje absolwenta tej szkoły. Kandydaci do liceum zdają obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego i matematyki.

Uczniowie klas pierwszych Gimnazjum dobierani są na zasadzie konkursu świadectw. Szkoła wyposażona jest w liczne pomoce naukowe, a dodatkowym ułatwieniem w dostępie do wiedzy jest mała liczebność klas (24 osoby), co pozwała w razie potrzeby na indywidualny kontakt z nauczycielem. Placówka aktywnie uczestniczy w życiu miasta, diecezji i kraju i mimo krótkiego okresu działalności może poszczycić się dużymi osiągnięciami w wielu dziedzinach (wśród uczniów są laureaci różnych olimpiad i konkursów, m.in. konkursów językowych, chemicznych, wiedzy o Unii Europejskiej czy wiedzy religijnej). Uczniowie Liceum mają możliwość kształcenia się w określonym kierunku, dzięki obowiązującym od trzeciej klasy profilom - przyrodniczemu, klasycznemu i ekonomicznemu. Szkoła posiada dobrze wyposażoną pracownię informatyczną, która wykorzystywana jest do prowadzenia kilku przedmiotów (informatyki, geografii, biologii) . Wyjazdy na wycieczki, lekcje w terenie czy przedstawienia są częstą formą edukacji kulturalnej i obywatelskiej, jednak wiele z nich odbywa się poza godzinami lekcyjnymi, gdyż dyrekcja szkoły niezbyt przychylnie patrzy na opuszczanie zajęć na terenie szkolnym. Wśród uczniów panują różne opinie o szkole.

Jedni narzekają na nadmiar nauki, drudzy cieszą się z dość wysokiego poziomu nauczania, a faktem jest, że mimo wszelkich trudności, których nie da się uniknąć, uczniowie starają się osiągać na tyle dobre wyniki, aby móc pozostać w tej szkole. Najczęstszymi pytaniami o szkołę są: Kto tam uczy? oraz: Jak dużo trzeba się tam modlić? Od trzech lat odpowiedzi są takie same. Otóż kadrę nauczycielską w większości stanowią pedagodzy świeccy, ale jak można spodziewać się po takim charakterze szkoły, nauczanie młodzieży spoczęło również w rękach księży. Jeżeli chodzi o drugą kwestię, to pytanie to nie powinno być zadawane przez kandydata godnego uczęszczać do szkoły katolickiej, gdyż prawdziwy chrześcijanin sam wie, jak często i jak dużo ma się modlić i nikt mu nie może tego narzucić. Szkoła będąc katolicką ułatwia jedynie młodemu człowiekowi obcowanie z Bogiem i kładzie nacisk na organizację lekcji religii, które są forum do dyskusji na tematy związane z zagadnieniami życia moralnego oraz historią i nauką Kościoła. Uczniowie mają ponadto możliwość uczestnictwa w celebracji Mszy św. w czasie ważniejszych świąt kościelnych. Szkoła obok obchodów powszechnych świąt będących częścią pielęgnowanej tradycji, ma swoje święta wewnętrzne (np. Dzień Patrona Szkoły, tu warto wspomnieć, iż Stanisław Konarski był reformatorem szkolnictwa i założycielem Collegium Nobilium). W ramach edukacji kulturowej młodzież angażowana jest do przygotowania uroczystych apeli i imprez dla potrzeb szkoły bądź miasta.

Ostatnią uroczystością odbywającą się na terenie szkoły było poświęcenie Centrum Sportu i Rekreacji "Classic", który stał się bardzo ważną, integralną częścią szkoły. 25 kwietnia 2001 r. bp Alojzy Orszulik oficjalnie oddał do dyspozycji szkoły i miasta nowoczesny kompleks rekreacyjny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. "Classic" w swej ofercie ma: siłownię, saunę, solarium, salę gimnastyczną, kawiarenkę internetową i salę bilardową, a w przyszłości powstanie tu także kręgielnia. Na uroczystości inauguracyjnej Ksiądz Biskup szczególnie podziękował zagranicznym sponsorom (głównie katolickim fundacjom z Niemiec), dzięki którym ten obiekt mógł powstać. Biskup Alojzy w słowie skierowanym do zaproszonych gości (którzy swą liczną obecnością świadczyli o zainteresowaniu tym przedsięwzięciem), grona pedagogicznego szkoły oraz społeczności uczniowskiej odnalazł związek między sprawnością fizyczną, której zdobywanie ma ułatwić "Classic", a wzrastaniem w sile ducha. Zauważył, że tężyzna fizyczna jest wynikiem ciężkiej pracy nad sobą i walki ze słabościami, dzięki czemu może wpłynąć, a nawet ukształtować nasze wnętrze.

Praca, jaką podejmujemy w imię lepszej kondycji, dodatnio wpływa na "usilnienie" woli człowieka, która w dużej mierze warunkuje jego moralność. Sport zatem nie jest jedynie formą czynnego odpoczynku, tylko swoistą filozofią życia, która staje się drogą do uzdrawiania ducha. Takie odniesienie daje temu nowo powstałemu ośrodkowi sportowemu drugie, bardziej wzniosłe oblicze i jest przykładem na to, jak aktywnie w diecezji łowickiej wychodzi się z nauką Kościoła naprzeciw człowiekowi. Ksiądz Biskup przywołał słowa autorytetu Ojca Świętego, który mówi, że: "sport jest z pewnością jednym z ważnych zjawisk, zdolnym przekazywać bardzo głębokie wartości językiem powszechnie zrozumiałym. Może być nośnikiem wzniosłych ideałów humanistycznych i duchowych, jeśli jest podyktowany w duchu pełnego poszanowania reguł (...)". Poświęcony obiekt będzie służył uczniom Klasycznego Liceum i Gimnazjum oraz uczniom sąsiedniej szkoły podstawowej i wszystkim chcącym skorzystać z jego dóbr.

Uroczystość prowadzoną przez dyrektora szkoły ks. dr. Adama Kostrzewę uświetnił śpiewem chór szkolny, działający już od dwóch lat i uczestniczący w wielu imprezach kościelnych odbywających się na terenie Skierniewic. Akt błogosławieństwa i poświęcenia nie był jedynie czynem symbolicznym. Dzięki niemu zimne mury zostały napełnione Łaską Bożą, która zapewne pomoże młodym i ambitnym ludziom zdobywać sukcesy także w tej dziedzinie.

Ważnym szczegółem jest wybrana przez Księdza Biskupa nazwa ośrodka oraz szkoły. "Classic" podobnie jak klasyczny znaczy tyle co tradycyjny, wzorowy. Można więc mówić, iż Klasyczne Liceum i Gimnazjum oraz Centrum Sportu i Rekreacji "Classic" są pierwszorzędnymi instytucjami, które właściwie kierują rozwojem człowieka na każdej płaszczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

2024-12-23 07:04

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Waldemar Chrostowski

ks. Łukasz Romańczuk

Figurka Dzieciątka Jezus w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu

Figurka Dzieciątka Jezus w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu

Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział PAP biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że okoliczności narodzin Jezusa Chrystusa podają tylko dwie Ewangelie – św. Mateusza i św. Łukasza. Pozostali dwaj ewangeliści – św. Jan i św. Marek – milczą na ten temat.
CZYTAJ DALEJ

Żłóbek za Spiżową Bramą

2024-12-23 10:13

[ TEMATY ]

żłóbek

dom papieski

Spiżowa Brama

Włodzimierz Rędzioch

Żłóbek za Spiżową Bramą

Żłóbek za Spiżową Bramą

Tuż za Spiżową Bramą, po prawej stronie znajdują się monumentalne schody Piusa IX. Prowadzą one na słynny dziedziniec św. Damazego; po drodze, na pierwszym piętrze znajduje się wejście do Prefektury Domu Papieskiego, a na drugim do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Jest to miejsce mało znane, uczęszczane jedynie przez pracowników watykańskich i papieskich gości, którzy udają się do Pałacu Apostolskiego. I to właśnie przy wejściu do klatki schodowej urządzany jest żłóbek, jeden z najpiękniejszych w Watykanie. W tym roku w żłóbku wystawiono jedynie figury Świętej Rodziny i aniołów oraz owieczki. Na święto Objawienia Pańskiego zostaną ustawione figury Trzech Króli. Z sufitu klatki schodowej, przez cała jej wysokość „spływają” promienie gwiazdy betlejemskiej.
CZYTAJ DALEJ

Delegat KEP do Polonii: Chrystus jest naszą nadzieją

2024-12-23 17:31

[ TEMATY ]

Polonia

KEP

delegat

fot. EpiskopatNews Flickr CC BY-NC-SA 2.0

Bp Piotr Turzyński

Bp Piotr Turzyński

Pośród burz, które targają dziś całymi społeczeństwami, ale i naszymi rodzinami, jest ważne, aby kotwica nadziei trzymała się czegoś mocnego i stabilnego. Tą skałą, której nie zwycięży żadne zło, jest Bóg. Ten Bóg objawił się w Betlejem jako drobne i kruche Boże Dziecię - napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w słowie skierowanym do Polonii i Polaków za granicą z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

W swoim słowie do rodaków za granicą bp Turzyński przypomina, że przyszły rok będzie z woli papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym i "będziemy go odchodzić właśnie pod znakiem nadziei, tak byśmy uwierzyli, że niezależnie od okoliczności życia i świata, jesteśmy mimo wszystko „pielgrzymami nadziei”. Czas Adwentu, który przygotowuje do wielkiego święta Bożego Narodzenia, uczy natomiast oczekiwania, cierpliwości i właśnie nadziei.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję