Reklama

Pielgrzymka Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej do Krakowa i Łagiewnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 września 2003 r. odbyła się pielgrzymka członków Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej do Krakowa (sanktuarium św. Stanisława BM na Skałce, katedra na Wawelu i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach). Pielgrzymce przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej. Z naszej diecezji wyjechało do Krakowa 5 autokarów z ok. 220 osobami. Byli to członkowie oddziałów Akcji Katolickiej z następujących parafii: św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Wielączy, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie oraz katedralnej, Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Krzyża w Zamościu.
Celem pielgrzymki było świętowanie, wspólnie z Akcją Katolicką Archidiecezji Krakowskiej, 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM i 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Program pielgrzymki obejmował trzy zasadnicze punkty: Msza św. w kościele Ojców Paulinów na Skałce, modlitwa przy konfesji św. Stanisława BM w katedrze na Wawelu oraz modlitwa w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
W kościele na Skałce pielgrzymów powitał jeden z Ojców Paulinów oraz ks. Józef Jakubiec, asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej. Następnie Ojciec Paulin zapoznał pielgrzymów z historią tego miejsca, ukazując postać św. Stanisława BM na tle wydarzeń historycznych. O godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza św., koncelebrowana przez księży asystentów, pod przewodnictwem bp. M. Leszczyńskiego.
W kazaniu Ksiadz Biskup mówił o życiu i męczeńskiej śmierci św. Stanisława BM oraz okolicznościach jego kanonizacji, podkreślając cnoty tego dobrego pasterza, który bronił zasad moralności chrześcijańskiej i ładu społecznego. Kaznodzieja przypomniał też niektóre piękne karty z historii przedwojennej Akcji Katolickiej w Polsce i w archidiecezji krakowskiej. Członków Akcji Katolickiej wzywał do tego, aby wzorem św. Stanisława BM odważnie wyznawali wiarę w Chrystusa, głosili ją swym życiem oraz mężnie jej bronili. „To jedno z fundamentalnych zadań członków Akcji” - powiedział. A dalej pytał: „Na czym dziś ma polegać apostolstwo członków Akcji Katolickiej?”. I odpowiadał: „Trzeba najpierw sięgnąć do historii Akcji Katolickiej, uczyć się z jej doświadczeń, a nade wszystko słuchać głosu Papieża, studiować jego nauczanie i na tych podstawach budowane programy duszpasterskie Kościoła w Polsce; dobrze rozeznawać znaki czasu i dziedziny aktywności apostolskiej”. Ksiądz Biskup przywołał też postać bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego, przedwojennego działacza Akcji Katolickiej w diecezji lubelskiej i ukazał ją, obok św. Stanisława BM, jako piękny przykład i wzór dla członków i działaczy Akcji Katolickiej. Po Mszy św. odmówiono wspólnie modlitwę Anioł Pański, po czym Adam Kułaj, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, odczytał telegram, który z okazji tej pielgrzymki wysłano do Ojca Świętego Jana Pawła II. Oto jego treść:
„Umiłowany Ojcze Święty!
W roku jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM, wraz z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą krakowskim, z asystentem krajowym Akcji Katolickiej w Polsce bp. Mariuszem Leszczyńskim, z naszymi księżmi asystentami, podczas pielgrzymki na Skałce w Krakowie, w katedrze na Wawelu i w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach, w sobotę, 27 września 2003 r., Akcja Katolicka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Archidiecezji Krakowskiej oraz pielgrzymi Akcji Katolickiej z innych diecezji, składają najgłębsze dziękczynienie Bogu Miłosiernemu w Trójcy Świętej Jedynemu, za 25 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z wielką wdzięcznością wspominamy spotkania z Następcą św. Piotra podczas I Pielgrzymki Akcji Katolickiej z Polski w kwietniu br. w Rzymie. Nasze dziękczynienie łączymy z gotowością wszystkich obecnych i przyszłych członków Akcji Katolickiej, że przemówienie Ojca Świętego, jakie wygłosił w dniu 26 kwietnia 2003 r. w auli Pawła VI, będzie źródłem światła i mocy w pogłębianiu naszej duchowości i świętości. Posłuszni Ojcu Świętemu będziemy współpracować z naszymi pasterzami poprzez modlitwę, kontemplację i aktywność apostolską. Jesteśmy pewni, że wspólne wysiłki i inicjatywy będą przyczyniać się do odnowy rodzin, parafii i środowisk, aby odnawiał się świat naszych miast i wsi, Ojczyzny i Europy w duchu Ewangelii Jezusa Chrystusa.
Ufamy, że św. Stanisław, biskup męczennik, pomoże swoim orędownictwem, aby zatroskanie i słowa następcy św. Piotra przynosiły oczekiwane owoce w życiu, rozwoju i apostolstwie Akcji Katolickiej w Polsce, w naszych diecezjach i parafiach.
Zapewniamy Ojca Świętego o nieustającej modlitwie w Jego intencjach i pokornie prosimy o apostolskie błogosławieństwo”.
Po odczytaniu telegramu ks. prof. Grzegorz Ryś z Krakowa wygłosił konferencję pt. „Ku katechezie parafialnej”.
O godz. 13.00 pielgrzymi udali się do katedry wawelskiej. Tam, przy konfesji św. Stanisława BM, bp Leszczyński odmówił z pielgrzymami litanię do św. Stanisława BM, po czym udzielił błogosławieństwa relikwiami tegoż Świętego wszystkim zgromadzonym. Po błogosławieństwie pielgrzymi udali się do sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach. Tam ks. Józef Jakubiec, w imieniu wszystkich zebranych, dokonał aktu zawierzenia Akcji Katolickiej Bożemu Miłosierdziu. Pielgrzymi mieli okazję także do osobistej modlitwy i zadumy przy grobie św. Faustyny, apostołki Miłosierdzia Bożego.
Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wracali z pielgrzymki do Krakowa umocnieni na duchu, z pogłębioną wiarą i nadzieją, którą pięknie wyraża ich zawołanie: Króluj nam, Chryste!

Ks. Błażej Górski - Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję