Reklama

Na czasie

Być ceremoniarzem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ministranci z diecezji sosnowieckiej zakończyli kolejną część 2-letniego kursu na ceremoniarza. Uczestnicy spotykają się każdej jesieni i wiosny w ciągu 2 lat. Każde spotkanie odbywa się pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza liturgicznej służby ołtarza, wikariusza parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej-Łękniacach, ks. Janusza Stacha, organizatora kursu. Dyplom wykwalifikowanego ministranta można uzyskać po czterech spotkaniach, które odbywają się na przestrzeni 2 lat. Obecnie w naszej diecezji dyplomami ukończenia kursu może poszczycić się 19 uczestników. Wymogi, jakie stawiane są przed ceremoniarzem, to m.in. umiejętność sztuki czytania Pisma Świętego, ale też głęboka wiara i gorliwość. Do tego dodać należy jeszcze przygotowanie Mszy św. od strony zewnętrznej, tzn. czuwanie nad tym, aby to, co widać na zewnątrz, służyło głębszemu przeżywaniu Tajemnicy Eucharystii.
„Na kursy przyjeżdżają chłopcy w wieku od 15 do 19 lat z różnych parafii naszej diecezji. W większości mają za sobą już 4-, 5-letni staż służby przy Stole Pańskim w swoich wspólnotach. Ich ambicją jest jednak poszerzenie swoich umiejętności” - informuje ks. Janusz. Ministranci i lektorzy uczestniczą również w spotkaniach integracyjnych, wakacjach z Bogiem, a także rozgrywkach sportowych. W bieżącym roku do egzaminu na ceremoniarza przystąpi ok. 10 ministrantów. W przyszłości z pewnością zajmą się organizacją wspólnotowych spotkań, zlotów i kursów. Zapowiedziano już kolejne ministrancke spotkanie na marzec 2004 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego Narodzenia. Tego nie było od czasów Jana Pawła II

2025-12-23 11:12

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

zmiany

uroczystości

Papież Leon XIV

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV, który po raz pierwszy będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia, wprowadził do nich zmiany. Przywrócił poranną mszę 25 grudnia, która nie była odprawiana od czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Papież dokona też zamknięcia Roku Świętego, zainaugurowanego przed rokiem w Wigilię przez Franciszka.

Przed intensywnymi uroczystościami Leon XIV wypoczywa w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, z której wróci do Watykanu we wtorek wieczorem. Takie krótkie wyjazdy w poniedziałek są już stałym punktem tygodniowego programu 70-letniego papieża, który przyznał, że potrzebuje odpoczynku i gdy czas mu na to pozwala uprawia sport.
CZYTAJ DALEJ

Przedostatnie Drzwi Święte zostały zamknięte, u grobu św. Pawła

2025-12-28 11:34

[ TEMATY ]

Drzwi Święte

przedostatnie

zostały zamknięte

grób św. Pawła

Vatican Media

Zamknięcie Drzwi u św. Pawła

Zamknięcie Drzwi u św. Pawła

W Bazylice św. Pawła za Murami zamknięte zostały przedostatnie Drzwi Święte Roku Jubileuszowego 2025 r. Drzwi się zamykają, ale trwa droga nawrócenia i nadziei, która rozpoczęła się w tym świętym roku – powiedział kard. James Michael Harvey, archiprezbiter tej bazyliki.

Wczoraj Drzwi Święte zostały zamknięte w Bazylice Laterańskiej, a w ubiegły czwartek w Bazylice Matki Bożej Większej. Ostatnie Drzwi Święte zostaną zamknięte przez Leona XIV w Bazylice Watykańskiej 6 stycznia na zakończenie Roku Jubileuszowego.
CZYTAJ DALEJ

Zakończenie Roku Jubileuszowego

2025-12-28 18:10

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wypełniona wiernymi bazylika katedralna w Sandomierzu, wspólna modlitwa rodzin i dziękczynienie za czas szczególnej łaski – w takiej atmosferze Diecezja Sandomierska zakończyła Rok Jubileuszowy 2025.

Uroczystej Mszy św. sprawowanej w Niedzielę Świętej Rodziny przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, a wraz z nim księża diecezjalni i zakonni. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, małżonkowie oraz całe rodziny. Z racji Niedzieli Świętej Rodziny uroczystość została połączona ze spotkaniem Duszpasterstwa Rodzin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję