Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Uczta dla melomanów

Niedziela łódzka 41/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 20 i 21 września Ośrodek Muzyczny Łódzkiego Domu Kultury zorganizował na terenie województwa łódzkiego cztery koncerty w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W samej Łodzi zostało wybrane jedno miejsce. W niedzielę 21 września, w kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej w godzinach wieczornych wystąpił Chór Kameralny Con Vigore pod dyr. Andrzeja Ryłko. Wykonał utwory J. S. Bacha, S. Rachmaninowa, J. Świdra, K. Grzeszczaka. Dyrygował Andrzej Ryłko, a także w pojedynczych utworach Marcin Wolniewski i Piotr Kaszubski. Występ chóru wzbogacił głos solistki Edyty Czarneckiej (sopran). Cały koncert prowadził Janusz Janyst, który nie tylko zapowiadał poszczególne jego części, lecz nawiązywał do historii najstarszego kościoła w Łodzi, który zachował swój szczególny klimat. Posiada dobrą akustykę, która uwypuklona została podczas koncertu. Kościół ten należy do dziedzictwa kulturowego Łodzi, bowiem wybudowany został w latach 1765-68, a na obecne miejsce przeniesiony w 1888 r. Dlatego dobrze się stało, że świątynia ta została wyróżniona i wybrana na miejsce koncertu podczas Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Przy okazji należy dodać, że oprócz kościoła św. Józefa Chór Kameralny Con Vigore wystąpił 20 września w kościele Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim w ramach tejże imprezy. Natomiast w niedzielę 21 września odbyły się jeszcze koncerty: w kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy, gdzie wystąpiła Anna Grzeszczak i działający w ŁDK Polish Brass Quintet oraz w kościele Ojców Paulinów w Wielgomłynach; tu z koncertem organowym wystąpił Piotr Grajter.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowe podróże z Maryją: Miedniewice - Cud w stodole i Święta Rodzina przy stole

2026-05-20 20:58

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Majowe podróże z Maryją

Miedniewice

diecezja.lowicz.pl

Sanktuarium w Miedniewicach

Sanktuarium w Miedniewicach

Nasza jubileuszowa droga prowadzi nas do Miedniewic – miejsca, które udowadnia, że Bóg wybiera to, co pokorne, by objawić swoją wielkość. Choć dziś wznosi się tu monumentalna świątynia, wszystko zaczęło się w 1674 roku w zwykłej, chłopskiej stodole. To właśnie tam pobożny gospodarz, Jakub Trojańczyk, umieścił zakupiony na odpuście w Studziannie mały drzeworyt przedstawiający Świętą Rodzinę.

Miedniewicka historia jest niezwykła: Jakub powiesił odpustowy obrazek na dębowym słupie wspierającym dach stodoły i tam każdego dnia żarliwie się modlił. Wkrótce mieszkańcy zaczęli dostrzegać nad stodołą dziwny blask, który brano za pożar. Gdy okazało się, że to nadprzyrodzone zjawisko, do Miedniewic zaczęły płynąć rzesze pielgrzymów. Sam wizerunek – choć wykonany na skromnym papierze – przedstawia Jezusa, Maryję i Józefa siedzących przy wspólnym stole, co czyni go wyjątkowym znakiem bliskości Boga w codzienności domowego życia.
CZYTAJ DALEJ

Premiera filmu „Posłani”. To niezwykła historia chłopaka, który przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem

2026-05-21 21:18

[ TEMATY ]

film

Posłani

Mat.prasowy

Po sukcesie produkcji „Triumf Serca”, „Najświętsze Serce” oraz „Maryja. Matka Papieża” do kin trafia nowy dokument Dariusza Walusiaka — „Posłani”. Premiera filmu odbędzie się 22 maja 2026 roku w niemal 90 kinach w całej Polsce. „Posłani” to opowieść o Bogu działającym tu i teraz — w życiu zwykłych ludzi, w ich kryzysach, decyzjach i duchowych przełomach. Produkcja ukazuje modlitwę jako realną siłę oraz wspólnotę, która pomaga człowiekowi odnaleźć sens i nadzieję.

Osią filmu jest niezwykła droga Michała Ulewińskiego, który przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem. Trasa od Zalewu Wiślanego po Giewont, a następnie przez Gniezno aż do Sokółki, układa się w symboliczny znak krzyża na mapie Polski. To opowieść o wierze, duchowej walce i przemianie serca.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: wyślemy do Polski 5 tys. dodatkowych żołnierzy

2026-05-22 06:42

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejnych pięć tysięcy żołnierzy z uwagi na zwycięstwo wyborcze prezydenta Karola Nawrockiego i „relację z nim”.

„W związku z sukcesem wyborczym obecnego prezydenta Polski Karola Nawrockiego, którego z dumą poparłem, oraz naszymi relacjami z nim, z przyjemnością ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejnych 5000 żołnierzy. Dziękuję za uwagę! Prezydent Donald J. Trump” - napisał prezydent USA w swoim serwisie Truth Social. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję