Reklama

Niedziela Częstochowska

„Zielona Dziupla”

[ TEMATY ]

pracownia

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zielona Dziupla” to nazwa nowej Eko- Pracowni otwartej 22 stycznia w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu. Na otwarcie pracowni przybył burmistrz Paweł Okrasa, sekretarz Magdalena Majkowska, przewodniczący Piotr Radowski, radna Renata Żurek, pan Wacław Witkowski, pan Michał Szeląg i przedstawiciele Rady Rodziców w osobach Janusz Orzełek i Kinga Kołodziej.

Autorką projektu „Zielona Dziupla” jest Magdalena Nowakowska- nauczycielka biologii. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu szkoła na urządzenie pracowni pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotę 38.300 zł, uzupełniając w ten sposób swój skromny wkład własny w kwocie 8.126,94 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracją do napisania projektu, mówiła autorka, stał się ulubiony przeze mnie las, stąd na ścianach w ramach dekoracji deski z korą, drzewa i piękna fototapeta z jeszcze piękniejszym widokiem brzozowego lasu, stojący pień z dziuplą, z napisem „Zielona Dziupla”. Dzięki pozyskanym funduszom zmieniły się ściany pracowni, podłoga, została doprowadzona woda, zakupiono rolety, meble, tablicę interaktywną, kamery, głośniki, laptop i nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz rośliny doniczkowe, które też w projekcie musiały zaistnieć. Pracownia będzie się zmieniać nadal, tak jak w różnych porach roku zmienia się las, dodała autorka i realizatorka projektu.

Reklama

O tym, czym jest las i jaką rolę pełnią gniazdujące w drzewach ptaki opowiedział uczniom ( przedstawiciele 5. klas drugich) właściciel tartaku Rychłowice, pan Wacław Witkowski, dla którego las i drzewa nie mają tajemnic. Mówiąc o lesie, mówił też o drewnie, które jest wykorzystywane do budowy zdrowych domów rodzinnych . Pan Wacław zachęcił również uczniów do budowy budek lęgowych dla ptaków w ramach ogłoszonego przez tartak Rychłowice konkursu: „ Domek dla Naszych Skrzydlatych Przyjaciół”.

Uzupełnieniem otwarcia była zaaranżowana lekcja dla przedstawicieli pięciu klas drugich i przybyłych gości, a towarzyszyła jej prezentacja multimedialna odnawialnych źródeł energii, szybki konkurs na znajomość lasu oraz prezentacja nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w tym miniaturki hydrocaru, samochodu napędzanego paliwem wodorowym.

Młodzi uczestnicy spotkania wyszli z głębokim przeświadczeniem, że o las, nasze dobro narodowe należy nieustannie dbać, by zachowało się dla przyszłych pokoleń, wyszli też z przekonaniem, że ekologia i działania proekologiczne mają sens.

2016-01-25 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Artystyczne pasje

Niedziela legnicka 45/2015, str. 8

[ TEMATY ]

pracownia

Irena Żyła

Pracownia artystyczna "Mozaika"

Pracownia artystyczna Mozaika
W sobotnie popołudnie 17 października w Chobieńskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste otwarcie pracowni artystycznej „Mozaika”.
CZYTAJ DALEJ

PLL LOT: loty do Dubaju odwołane do 4 marca, do Rijadu do 8 marca

2026-03-02 09:53

[ TEMATY ]

LOT

Monika Książek

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy do Dubaju do 4 marca, a do Rijadu do 8 marca - podał w poniedziałek rzecznik LOT Krzysztof Moczulski. Loty do Tel Awiwu pozostają odwołane do 15 marca. Przewoźnik zapewnia, że jest w stałym kontakcie z pasażerami posiadającymi bilety na odwołane rejsy.

„W związku z sytuacją w regionie i rekomendacjami Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o odwołaniu dwóch najbliższych rejsów do Dubaju (do 4 marca) i Rijadu (do 8 marca) - rejsy do Tel Awiwu pozostają odwołane do 15 marca. Służby operacyjne PLL LOT są w bieżącym kontakcie z pasażerami odnośnie do wszelkich zmian w rezerwacjach” - poinformował na platformie X rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Uczniowie marzyli o chwale. Jezus mówi o kielichu cierpienia. Pójście za Nim oznacza nie tylko radość, ale i wierność w trudzie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję