Reklama

Aktualności

O. Spadaro: siła Franciszka w mediach społecznościowych

Dokładnie trzy lata temu, Benedykt XVI aktywował papieskie konto na Twitterze. Dziś te wpisy śledzi 25 mln użytkowników tego serwisu społecznościowego. Publikowane są one w dziewięciu językach, m.in. po łacinie, arabsku i polsku. „Dzięki temu przesłanie Papieża dociera do najdalszych zakątków globu” – podkreśla o. Antonio Spadaro SJ. Autor pierwszego wywiadu z Franciszkiem i redaktor naczelny jezuickiego pisma „Civilta Cattolica” wskazuje na znaczenie mediów społecznościowych także w przeżywaniu Jubileuszu Miłosierdzia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Współczesny świat potrzebuje prawdziwej mądrości, podjęcia pogłębionej refleksji, a ta musi być dziś mocna i krótka, potrafiąca sięgnąć sedna. Nieraz wystarczy właśnie dobrze napisany tweet, a Franciszek używa na ogół prostego i ciętego języka. W tym zagonionym świecie krótkie wpisy pomagają nam więc podjąć refleksję – mówi o. Spadaro. - Oczywiście Papież potrafi też wygłaszać długie, pogłębione przemówienia. Zdał sobie jednak sprawę, że mądrość Ewangelii przechodzi również przez krótkie, wyraźne przesłania. Stąd też jego tweety silnie przemawiają. 25 mln użytkowników papieskiego konta to liczba, która bez wątpienia robi wrażenie. Mnie jednak jeszcze bardziej uderza to, że ludzie dzielą się tymi wpisami. Zresztą przemawiają nie tylko słowa; powszechnie powielane są też fotografie ukazujące wymowne papieskie gesty. Świat mediów społecznościowych wszedł głęboko w życie Kościoła i ma to ogromne znaczenie. To także okazja do dzielenia się w sieci Bożym Miłosierdziem. Wiara staje się medialna, społecznościowa, ponieważ jest w stanie dawać świadectwo, a dziś tym świadectwem dzieli się także w sieci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-12-12 18:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoski socjolog: poranne kazania Franciszka mają zasięg planetarny

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kazania, wygłaszane przez papieża Franciszka podczas porannych Mszy, jakie dla garstki przypadkowych często wiernych odprawia w kaplicy Domu św. Marty, od początku pontyfikatu będącego jego rezydencją, mają planetarny zasięg, dotyczą bowiem spraw wagi światowej. Do takiego wniosku doszedł włoski socjolog Ganpiero Gamaleri, zajmujący się komunikacją, który poświęcił tym kazaniom pracę zatytułowaną „Święta Marta. Homilie” (wyd. Libreria Editrice Vaticana).

O książce tej pisze w dzisiejszym wydaniu dziennika „Il Fatto quotidiano” znany włoski watykanista Marco Politi. Według niego kazania te są „ukrytym aspektem działalności papieża Franciszka, którą prowadzi on z dala od kamer telewizyjnych i dziennikarzy. Nie jest więc «widoczna» dla opinii publicznej”. Natychmiast jednak dodaje, że „ukryta nie oznacza utrzymana w tajemnicy, ponieważ prowadzona jest dokumentacja tych Mszy”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Osial: religia ma niezastąpioną rolę w wychowaniu

2025-09-28 19:35

[ TEMATY ]

religia

bp Wojciech Osial

religia w szkole

ks. Marek Weresa / Vatican Media

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Podczas jubileuszowego spotkania katechetów w Rzymie bp Wojciech Osial, który towarzyszy pielgrzymom z Polski, podkreślił znaczenie katechezy w kształtowaniu młodego pokolenia. Wskazał na wyzwania, z jakimi mierzą się katecheci w Polsce, krytycznie odniósł się do decyzji władz o redukcji godzin religii w szkole oraz zaapelował o zachowanie nadziei w misji głoszenia Chrystusa.

Bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z mediami watykańskimi zaznaczył, że najważniejszym zadaniem katechetów pozostaje wprowadzanie młodych ludzi w świat wiary. „Na pierwszym miejscu jest wielka troska o wychowanie do wiary dzisiejszego człowieka” - podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz do policjantów: pracujecie dla dobra człowieka i społeczeństwa

2025-09-28 19:39

[ TEMATY ]

policja

bp Wiesław Lechowicz

PAP/Waldemar Deska

Biskup Wiesław Lechowicz

Biskup Wiesław Lechowicz

Praca policjantów jest ukierunkowana na dobro drugiego człowieka i całego społeczeństwa - mówił w niedzielę na Jasnej Górze do zgromadzonych tam mundurowych bp Wiesław Lechowicz.

W niedzielę na terenie klasztoru jasnogórskiego odbyły się 24. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Bp Lechowicz, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji, przewodniczył Mszy św. dla tego środowiska i wygłosił homilię.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję