Jak przypomniano podczas gali, która odbyła się w poniedziałkowy wieczór 25 maja w krakowskim Teatrze Stu, ideą plebiscytu jest wyróżnianie osób niosących pomoc potrzebującym bez rozgłosu i oczekiwania na uznanie.
Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie „Wolontariat św. Eliasza” oraz Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie i Krakowski Teatr Scena STU (od tej edycji) tradycyjnie przyznali statuetki i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Laureaci i wyróżnieni
Reklama
W pierwszej, związanej z ochroną zdrowia, nagradzani są lekarze, pielęgniarki, pracownicy systemu ratownictwa medycznego. Tym razem w tej kategorii zostali wyróżnieni: lek. med. Bożena Imburska ze Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, pielęgniarka Monika Stefańczyk, pielęgniarka Zofia Zachara, dr n. med. Piotr Morawski, otolaryngolog. Natomiast statuetkę „Miłosierny Samarytanin 2025” otrzymał lek. med. Maciej Dendura, który jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii. Społecznie, bez wynagrodzenia, raz lub dwa razy w tygodniu dyżuruje w Przychodni dla Ludzi Bezdomnych i Ubogich. Dziękując za wyróżnienie, laureat zauważył: – Rozumiem, że kapituła w ten sposób doceniła pracę całego Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, w którym też pracuję. Przypomniał historię powstania organizacji, jej założyciela, prof. Zbigniewa Chłapa. Podkreślił zaangażowanie wielu lekarzy różnych specjalności, którzy w tej przychodni pomagają ludziom bezdomnym i ubogim. Zaapelował o wsparcie dla tego dzieła.
W drugiej kategorii, doceniającej osoby bezinteresownie niosące pomoc drugiemu człowiekowi, wyróżnienia otrzymali: Teresa Postrzednik, która stworzyła rodzinę zastępczą dla trojga dzieci z niepełnosprawnościami, Jerzy Dudek, polski bramkarz, wspierający m.in. chore dzieci, Piotr Pogon – pomimo własnych chorób pomagający innym, Bartłomiej Szczoczarz, właściciel Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska wspierający m.in. uchodźców z Ukrainy i mieszkańców Kijowa.
Piękne osoby
A statuetkę „Miłosierny Samarytanin 2025” w tej kategorii otrzymała Joanna Adamik, dziennikarka, przed laty założyła pogotowie opiekuńcze, w którym pomogła ok. 60 dzieciom. Jak poinformowano, osoba, która przedstawia tę kandydaturę, napisała m.in. „Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś zgłosił do tego zaszczytnego tytułu piękniejszego człowieka...”. Odbierając statuetką, Joanna Adamik stwierdziła: – Ja tylko spełniam swoje marzenie bycia potrzebną, a prawdziwymi bohaterami są oni (wskazała na towarzyszące jej dzieci). Podkreśliła pomoc i wsparcie osób jej bliskich i im podziękowała (o postawie wyróżnionych i nagrodzonych więcej można przeczytać na: Wolontariat św. Eliasza).
Tegoroczna gala przejdzie do historii jako pierwsza, w której nie uczestniczył zmarły ponad rok temu o. Stanisław Wysocki, karmelita, założyciel Wolontariatu św. Eliasza i pomysłodawca wyróżnień. Kapituła plebiscytu postanowiła pośmiertnie przyznać statuetkę Samarytanina o. Stanisławowi Wysockiemu jako wyraz wdzięczności za wieloletnią działalność na rzecz osób potrzebujących oraz stworzenie inicjatywy promującej dobro i społeczną wrażliwość.
Wręczono też statuetki św. Eliasza przyjaciołom wolontariatu. Galę dopełnił program muzyczny przygotowany i zaprezentowany pod kierunkiem prof. Konrada Mastyły.
