Obchody nawiązują do wydarzeń z sierpnia 1626 r., kiedy Gliwice, w czasie wojny trzydziestoletniej, zostały ocalone przed wojskami nieprzyjaciela. Przekaz utrwalony w gliwickiej tradycji mówi o szczególnej opiece Matki Bożej Częstochowskiej nad miastem. Według legendy, mieszkańcy widzieli Maryję rozpościerającą nad Gliwicami swój płaszcz i chroniącą miasto przed kulami napastników.
W pamięci Gliwiczan szczególne miejsce zajmuje także odwaga mieszkanek miasta. Zgodnie z podaniem kiedy brakowało już środków do obrony, kobiety miały użyć wrzącej kaszy jaglanej, którą z murów obronnych wylewały na szturmujących żołnierzy. Po szczęśliwym zakończeniu oblężenia mieszkańcy Gliwic złożyli ślubowanie, że będą pielgrzymować do Częstochowy, aby dziękować Matce Bożej za ocalenie miasta. Jak podają dawne przekazy, po zakończeniu wydarzeń 80 mieszkańców udało się na Jasną Górę, gdzie poświęcono sztandar przedstawiający cudowną obronę. Przez kolejne pokolenia Gliwiczanie pielęgnowali tę tradycję, wyruszając z modlitwą do sanktuarium. Gdy po zmianach politycznych i przejściu Śląska pod panowanie Prus pielgrzymowanie do Częstochowy stało się niemożliwe, miejscem dorocznej pielgrzymki stała się Góra św. Anny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wydarzenia sprzed czterech wieków zostawiły trwały ślad także w symbolice miasta. W 1628 r. cesarz Ferdynand II nadał Gliwicom herb wzbogacony o wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, co było znakiem pamięci o cudownym ocaleniu miasta.
Rozpoczęcie jubileuszowych obchodów miało charakter modlitewny i muzyczny. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Podczas Mszy św. zaśpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, a po Liturgii odbył się koncert maryjny w wykonaniu chóru, Orkiestry Kameralnej Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz Bogdana Stępnia przy organach.
Jubileusz 400. rocznicy jest zaproszeniem do wdzięczności za historię miasta i do ponownego odkrywania duchowego dziedzictwa Gliwic. To także przypomnienie ślubowania, które przez pokolenia łączyło mieszkańców z Jasną Górą i z wiarą w opiekę Matki Bożej.
Oprac. za: diecezja.gliwice.pl
