Reklama

Niedziela Przemyska

W nich była wiara

Myśląc o ojczyźnie, modlimy się o pokój, by wojny, które są zgorszeniem dla współczesnego świata, przestały trwać, żebyśmy potrafili żyć jak w jednym domu – powiedział abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 9/2026, str. I-II

[ TEMATY ]

Przemyśl

Marian Boczar

Należy pamiętać o heroicznych czynach Sybiraków i się za nich modlić

Należy pamiętać o heroicznych czynach Sybiraków i się za nich modlić

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita przemyski, podczas Eucharystii sprawowanej w Kościele Świętej Trójcy w Przemyślu, w 86. rocznicę pierwszej masowej wywózki na Syberię, przypomniał krótko dramat rodaków siłą wywiezionych ze swojej ojczyzny.

O pokój na świecie

– Zadajmy sobie pytanie: co było dla nich siłą? Siłą, która pomogła im przetrwać, która pomogła im przejść nieraz bardzo długi szlak – tą siłą była miłość do ojczyzny i wiara w Boga – zaznaczył hierarcha

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy tej okazji abp Szal zachęcał zebranych na patriotyczno-religijnych obchodach, aby w sposób szczególny modlili się o pokój na świecie. – To wielkie wyzwanie! Zwłaszcza gdy widzimy, jak bezowocne są różnego rodzaju dyplomatyczne wysiłki. Trzeba modlić się o pokój, trzeba ten pokój zaprowadzać w sobie. Także między nami a Panem Bogiem, między nami a bliźnimi – apelował metropolita przemyski.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. płk Władysław Maciej Kozicki, kapelan Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Kapłan skupił się na roli chrześcijanina jako „soli ziemi” i „świetle świata”. Podkreślił, że chrześcijanin powinien być przykładem czystości, nieskazitelności moralnej, a także środkiem konserwującym, chroniącym otoczenie przed zepsuciem. Bowiem sól nadaje smak, więc chrześcijanie powinni nadawać życiu smak, czyniąc je czystszym, wartościowym i pełnym nadziei.

Być światłem

Kaznodzieja odniósł się także do 86. rocznicy deportacji Polaków z Kresów Wschodnich, wspominając cierpienia Sybiraków, którzy mimo katorgi zachowali wiarę i nadzieję, będąc solą dla ziemi pozbawionej smaku miłości i współczucia oraz światłem świata spowitego w mrokach pogardy człowieka. Zdaniem kapelana, przykładem takiej postawy jest bł. ks. Władysław Bukowiński. Kapłan mocno apelował także o pamięć o heroicznych czynach Sybiraków i modlitwę za nich, podkreślając, że ich życie jest dla nas światłem, by żyć godnie dla Boga i ludzi. Wzywał uczestników uroczystości do bycia światłem widocznym dla wszystkich, wspierającym słabych, poszukujących prawdy, ostrzegającym przed niebezpieczeństwami i prowadzącym innych, tak jak czynił to św. Jan Paweł II.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy modlitwy za Sybiraków przeszli przed tablicę pamięci usytuowaną w murze okalającym Kościół Świętej Trójcy, gdzie w milczeniu złożono kwiaty i znicze. Następnie zebrani przeszli przed pomnik poświęcony Pamięci Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wybrzeżu Marszałka Józefa Piłsudskiego, w pobliżu kładki rowerowo-pieszej. Tam miała miejsce druga, patriotyczna część corocznych obchodów „Zapal znicz wywiezionym”.

2026-02-25 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spełnione tęsknoty

Niedziela przemyska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Piotr Miara

Kościół parafialny wybudowany tuż po II wojnie światowej

Kościół parafialny wybudowany tuż po II wojnie światowej

W ciągu jednego wieku mieszkańcy Bud Łańcuckich wybudowali dwa kościoły. Nie były im straszne zawieruchy wojenne i inne zmagania. Zawsze jednoczyli się przy wspólnym dziele, aby móc w swojej miejscowości wielbić Boga we własnej świątyni.

Motywacją do tworzenia parafii było powstanie parafii w Białobrzegach, niedaleko, po sąsiedzku. Mieszkańcy Bud zmotywowani tym wydarzeniem postanowili, by w swojej miejscowości stworzyć jednostkę duszpasterską. Bardzo szybko się zmobilizowali i już rok później, w 1921 r. za pozwoleniem kurii biskupiej wybudowano drewniany kościół. Pomocne okazało się w tej budowie doświadczenie wielu ludzi, którzy na froncie I wojny światowej budowali baraki wojskowe. Po powrocie wykorzystano ich umiejętności przy budowie pierwszego drewnianego kościoła (mierzył 27 m długości). Kościół został poświęcony 19 czerwca 1921 r. Do października, kiedy przybył pierwszy proboszcz ks. Michał Bednarski, pracowali tu księża z Grodziska, a także bernardyni z Przeworska. Ludzie gromadzili się w miejscu budowy kościoła i tak powoli zaczęła się tworzyć parafia. Ks. Michał Bednarski zamieszkał u gospodarza, niedaleko kościoła. Dwa lata później wybudowano plebanię i ks. Bednarski zamieszkał tu jako proboszcz, choć na początku była to ekspozytura.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Ruchu Wojowników Maryi

2026-07-24 07:07

[ TEMATY ]

oświadczenie

M.K.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej twierdzeniami, jakoby Ruch Wojowników Maryi wraz z organizacją „Bronimy Polskiej Granicy” współdziałał w celu ochrony granicy państwa oraz, że mężczyźni należący do wspólnoty odbywali szkolenie, mające na celu przysposobienie do tego zadania, oświadczamy, co następuje:

1. Mężczyźni należący do wspólnoty nigdy nie byli i nie są obecni w miejscach, gdzie przebiega granica państwa, w celu jej pilnowania, oficjalnie jako Wojownicy Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Szkoła wiary i przyjaźni

2026-07-25 07:25

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

ks. Damian Mroczkowski

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Hasło „Jesteście przyjaciółmi moimi” towarzyszyło tegorocznemu spotkaniu.

Hasło „Jesteście przyjaciółmi moimi” towarzyszyło tegorocznemu spotkaniu.

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji świdnickiej uczestniczyli w wakacyjnym obozie, który połączył rozwijanie talentów, pogłębianie wiary i budowanie relacji.

Ogólnopolskie spotkanie integracyjno-formacyjne pod hasłem „Jesteście przyjaciółmi moimi” odbyło się od 21 do 26 lipca w Siedlcach. Wzięło w nim udział około 800 uczniów, wśród nich 21-osobowa grupa z diecezji świdnickiej. Za wyjazd naszej młodzieży odpowiadał ks. dr Damian Mroczkowski, diecezjalny koordynator Fundacji. Młodzi spotkali się z rówieśnikami z całej Polski, w tym z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej czy archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję