Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Poczuć bliskość

To już ponad 25-letnia dębicka tradycja, że w okolicach świąt Bożego Narodzenia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z samorządem miejskim organizuje wigilię dla osób samotnych i ubogich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbywała się w miejskim ratuszu. Od 2 lat wydarzenie organizowane jest na szerszą skalę, na dębickim Rynku. Co roku jest łamanie się opłatkiem. Są potrawy wigilijne i wspólne śpiewanie kolęd.

To dla nich ważne

Pierwsze miejskie wigilie odbywały się w nieistniejącej już restauracji Stomilanka. Później władze miasta zapraszały osoby samotne do ratusza. W wydarzeniu brało udział ok. stu osób. Na stole nie brakowało tradycyjnego barszczu czerwonego z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami oraz ryby. Dla kolejnych pięćdziesięciu osób MOPS przygotowywał paczki żywnościowe i zawoził je do domów. – Co roku już od listopada dzwonią do nas osoby starsze i samotne z pytaniem, czy w tym roku również będzie takie spotkanie. To dla nich bardzo ważne, że zasiadają do stołu z proboszczami, władzami miasta i mogą się wspólnie pomodlić, przełamać opłatkiem, złożyć życzenia i pośpiewać kolędy – zaznacza Marzena Socha, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla wielu osób samotnych to spotkanie jest jedyną okazją do przeżycia religijnego wymiaru Wigilii w tradycyjny sposób. Wspólny śpiew kolęd, przy akompaniamencie lokalnej kapeli, przywraca poczucie przynależności i przypomina o istocie Bożego Narodzenia – nadziei i bliskości. Potwierdza to p. Krystyna: – Nie mam już bliskich tutaj, na ziemi, więc z ogromną radością przychodzę na takie wydarzenie. Spotykam ludzi takich jak ja i jestem w siódmym niebie. Buzia sama się uśmiecha. W podobnym tonie wypowiada się p. Stanisław: – Mieszkam sam, a tu mam się do kogo odezwać, coś dobrego zjem i posłucham kapeli.

Wymiar duchowy wydarzenia podkreślają proboszczowie dębickich parafii. To spotkanie to nie tylko posiłek, ale przede wszystkim realizacja ewangelicznego przesłania miłości bliźniego i solidarności, które są fundamentalne dla świąt Bożego Narodzenia.

Wyjść do ludzi

W ubiegłym roku władze miasta zmieniły formę i miejsce dębickiej wigilii. Teraz odbywa się ona na tutejszym Rynku. – Chcieliśmy wyjść do ludzi, dać możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu większej liczbie osób. I to się sprawdziło, bo na ostatnie wigilie przyszły także osoby samotne, które nie korzystają ze wsparcia MOPS-u, a chciały poczuć bliskość i dobro – zaznacza Mateusz Kutrzeba, burmistrz Dębicy.

Jedna z uczestniczek spotkania przeczytała o miejskiej wigilii w lokalnej gazecie i zastanawiała się, czy przyjść, czy faktycznie będą: składanie sobie życzeń i potrawy wigilijne. Opowiada: – Może nie przy pierwszej gwiazdce, ale wspólnie z innymi, z uśmiechem. To zostanie ze mną na długo i na pewno za rok skorzystam z zaproszenia władz miasta.

W tym roku wigilia już po raz drugi odbyła się w ramach Dębickiego Miasteczka Bożonarodzeniowego, które wspólnie organizują: powiat dębicki, miasto Dębica i gmina Dębica. Trzydniowe wydarzenie ruszyło 19 grudnia. Rynek wypełnił się licznymi straganami – pełnymi świątecznych ozdób, rękodzieła i dekoracji. To była także świetna okazja, by skosztować świątecznych wypieków, wędlin czy gorących dań przy dźwiękach polskich kolęd. Miejska wigilia odbyła się w sobotę 20 grudnia. Organizatorzy przygotowali 300 porcji pierogów i barszczu czerwonego!

2025-12-17 08:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cyfrowe pokusy, realna troska

Gromadzi nas troska o wychowanie i dobro dzieci oraz młodzieży – podkreśla s. Małgorzata Kaput.

Pedagogika ochrony osoby oraz internet jako szansa i zagrożenie – to tematy podejmowane w czasie IX Dębickiej Debaty o Wychowaniu. Na wydarzenie, zorganizowane przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich i miasto Dębica, zaproszeni zostali rodzice, opiekunowie, nauczyciele i wychowawcy.
CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – naukowcy podważają hipotezę o średniowiecznym fałszerstwie

2026-02-10 21:56

[ TEMATY ]

całun turyński

Graziako

Włoscy eksperci opublikowali na łamach czasopisma „Archaeometry” odpowiedź na badania brazylijskiego naukowca, według których Całun Turyński powstał przy wykorzystaniu średniowiecznego reliefu. Hipotezę tę uznają za niedopracowaną pod względem metodologicznym i nieuzasadnioną historycznie.

Brazylijski badacz Cicero Moraes zaprezentował latem ubiegłego roku cyfrową rekonstrukcję obrazu Całunu Turyńskiego, a jednocześnie świat obiegła jego hipoteza, zgodnie z którą całun jest fałszerstwem, stworzonym przy pomocy średniowiecznego reliefu. Komentarz opublikowany niedawno w czasopiśmie Archaeometry punkt po punkcie podważa słuszność twierdzeń Moraesa.
CZYTAJ DALEJ

Biografia Zbawiciela. Co wiemy o życiu Jezusa?

2026-02-12 21:06

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Jezus

Adobe Stock

Niewierzących najbardziej gorszy to, że Jezus - człowiek, który żył w Palestynie za czasów Augusta i Tyberiusza, ma być Synem Boga, Chrystusem, centrum całej historii ludzkości.

Po biografiach św. Józefa, św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny, ks. prof. Andrzej Zwoliński, kierownik katedry Katolickiej Nauki Społecznej, pochylił się nad biografią Zbawiciela. Sięgnął po apokryfy, wielkie objawienia, a także obficie korzystał ze źródeł i książek historycznych. Ksiądz profesor tłumaczy nam zarówno znaczenie teologiczne jak i tło historyczne wydarzeń, naświetla żydowskie obyczaje religijne i społeczne. Narracji towarzyszą liczne dzieła sztuki, dokumentujące ziemską biografię Zbawiciela.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję