Reklama

Niedziela Legnicka

Prestiżowa nagroda

Parafia katedralna w Legnicy otrzymała niezwykłą nagrodę. Marszałek Dolnego Śląska uhonorował ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w zakresie konserwacji zabytków w 2025 r. Tym osiągnięciem jest remont katedry – matki wszystkich kościołów w diecezji.

Niedziela legnicka 48/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Legnica

Marek Perzyński

Nagrodzono 5 osób i podmiotów

Nagrodzono 5 osób i podmiotów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gala wręczenia nagród odbyła się 5 listopada w Sokołowsku, w dawnym sanatorium „Grunwald”, wspaniałym obiekcie, który po opuszczeniu, częściowo spłonął i zapewne nie istniałby, gdyby na ratunek nie pospieszyła mu fundacja. Remonty idą, jak po grudzie, ale postępują, co pokazuje, z jakimi ogromnymi problemami zmagają się właściciele czy zarządcy zabytków na Dolnym Śląsk i że mimo trudu warto te wysiłki podejmować, by uratować przed zagładą choć część naszego dziedzictwa.

Zabytków dużo, pieniędzy mało

Tego typu wspaniałych i czekających na ratunek obiektów na Dolnym Śląsku jest mnóstwo. To najbogatszy w obiekty zabytkowe region w Polsce, ale bynajmniej nie idzie za tym deszcz pieniędzy. Wprost przeciwnie, dostajemy na remonty celowe z budżetu centralnego znacznie mniej niż wiele innych regionów. Pomocną dłoń wyciąga samorząd województwa dolnośląskiego, który co roku zwiększa pulę dotacji na fundusz remontowy zabytkowych obiektów. – Zabytki są częścią tożsamości i dumy Dolnego Śląska, dlatego wspieramy wysiłki ich gestorów w zakresie ich ratowania, aczkolwiek mamy świadomość, że wydatkowane na te cele sumy z budżetu województwa dolnośląskiego są ciągle za małe – powiedział podczas uroczystości marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce kultu i kultury

Reklama

Marszałek wręczył dyplomy i statuetki osobiście (nagrodzone instytucje i osoby otrzymały też po 10 tys. zł), a towarzyszył mu członek zarządu województwa dolnośląskiego, Jarosław Rabczenko, notabene legniczanin. W imieniu parafii katedralnej w Legnicy nagrodę odebrał wikariusz, ks. Tomasz Pązik. Wraz z nim przyjechał wykonawca prowadzonych obecnie prac remontowych, Mateusz Stankiewicz. Ks. Pązik poszedł po odbiór nagrody wraz z nim, by pokazać, że tego typu działania to wysiłek wielu ludzi. O wspólnotowym charakterze i znaczeniu dla miasta prowadzonych prac w katedrze świadczy też udział w uroczystości prezydenta Legnicy Macieja Kupaja. Jak podkreślono w laudacji, legnicka katedra „jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także świadkiem historii i przestrzenią kultury”. Szerokim echem odbiło się odkrycie w 2025 r. podczas remontu północnej wieży tzw. kapsuły czasu. Znaleziska tego typu zdarzają się często, ale to było szczególne, gdyż w kapsule znaleziono dokumenty aż z kilku epok – od XVII do XIX w.

Przeszłość zapisana w kamieniu

Kompleksowa konserwacja wieży, detali architektonicznych i epitafiów z piaskowca to najważniejsze inwestycje prowadzone w katedrze w ostatnich latach. Są to zarówno epitafia mieszczan, jak i szlachty, będące ważnym zbiorowym dokumentem przeszłości miasta.

W sumie nagrodzono tylko 5 osób i podmiotów. Oprócz parafii katedralnej świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy są to: zamek Książ, ksiądz Edwin Pech, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wang w Karpaczu Górnym, Fundacja Marysieńka (zarządza zespołem parkowo-pałacowym w Targoszynie) i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (zarządca zamku na wodzie w Wojnowicach).

2025-11-25 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Henryk II Pobożny błogosławiony?

[ TEMATY ]

Legnica

Henryk Pobożny

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki podjął decyzję i w czerwcu podczas obrad Episkopatu Polski złoży wniosek o nihil obstat – czyli zgodę polskich biskupów na podjęcie starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego. Wniosek o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego żony Anny 3 lata temu złożył na ręce bp. Stefana Cichego, Stanisław Andrzej Potycz - przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy. Odbyło się to podczas obrad I Synodu Diecezji Legnickiej. W uzasadnieniu napisano m.in.: „Ich beatyfikacja przyczyniłaby się do ugruntowania w naszej Ojczyźnie, a szczególnie na Śląsku, ideałów chrześcijańskich. Staliby się oni naszymi orędownikami w wypełnianiu woli Pana Boga. Takich orędowników potrzebuje nasza diecezja. Nowi święci są także bardzo potrzebni integrującej się Europie, dla ożywienia w niej wiary i kultury chrześcijańskiej, dla jej odnowy etycznej i duchowej. Oboje, jako wzór władców chrześcijańskich, mogą być jej patronami, a jako wzorowe małżeństwo mogą być patronami małżonków i rodzin”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję