Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zdrowie jak muzyka

„Pasterską jesień” oraz 32. Kamesznickie Dni Trzeźwości zwieńczyła Msza św. w miejscowym kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek nie jest godzien zwać się człowiekiem, jeśli się nie modli i nie świętuje – przypomniał 31 sierpnia w kazaniu ks. Władysław Zązel, propagator ruchu abstynenckiego. Podkreślił, że nie może być świętowania bez świętości, a tę dla chrześcijanina uobecnia Eucharystia. Stąd serdeczną więź człowieka z Bogiem wytycza pięć zasad, o jakie trzeba zadbać: Msza św., sakrament pojednania rozumiany jako deklaracja miłości i wierności Chrystusowi, modlitwa, lektura Biblii, książek, czasopism katolickich oraz etos życia w trzeźwości. Ks. W. Zązel dodał, że dobra relacja z Bogiem musi być pogłębiona przez serdeczną więź z bliźnimi. Tę z kolei kształtuje się przez pozytywnie nacechowane słowo, czas dla drugiego człowieka, pomoc, czułość, rzeczowy dar. O muzyczną oprawę modlitwy zatroszczyła się kapela góralska. Po liturgii kaznodzieja wraz z ks. proboszczem Stanisławem Joneczką poświęcił stado liczące 800 owiec. Kierdel na tę okoliczność spędzono z okolic wyciągu narciarskiego w Kamesznicy Górnej. – Jeszcze kilka lat temu „Pasterska Jesień” odbywała się w pierwszej połowie września. Wychodząc naprzeciw prośbom turystów, organizatorzy zmienili datę na ostatni weekend sierpnia i teraz te dwa wydarzenia spinamy w jednym terminie – mówi ks. Stanisław Joneczko.

Osoby, które wybrały życie w trzeźwości, 30 sierpnia uczestniczyły we Mszy św. w Grocie na Grabce, gdzie wysłuchały homilii ks. Piotra Leśniaka, diecezjalnego opiekuna środowisk abstynenckich. Potem przyszedł czas na miting i wieczór uwielbienia prowadzony przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka z Rychwałdu. Po programie modlitewnym w „Willi nad Rzeką” niemal 50 par wzięło udział w zabawie tanecznej.

Kamesznickie Dni Trzeźwości zainaugurowano w 1990 r. Ks. W. Zązel podkreśla, że anonimowi alkoholicy podczas każdego mitingu sześciokrotnie odwołują się do Boga. Przestrzegał, że istniejący w społeczeństwie mit picia „na zdrowie”, nie wytrzymuje konfrontacji z prawdą, bo alkohol zabija wszystko, co dla organizmu ważne: nerki, wątrobę oraz mózg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 pytań Jezusa: "Czemuście Mnie szukali?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Czasem szukamy Boga w napięciu i niepokoju. Tymczasem On jest tam, gdzie trwa relacja z Ojcem. Może twoje szukanie jest zbyt nerwowe? Może trzeba mniej działać, a bardziej być?
CZYTAJ DALEJ

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał tego filmu

2026-02-18 15:50

[ TEMATY ]

film

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Najświętsze Serce

Materiały promocyjne filmu Najświętsze Serce

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Na ekrany polskich kin wchodzi film, który – jak mówią reżyserzy - obudził Francję. „Najświętsze Serce” to opowieść o miłości Boga, która ma być odpowiedzią na przemoc, samotność i duchowe zagubienie współczesnego świata. W rozmowie z Vatican News reżyserzy i scenarzyści Sabrina i Steven Gunnell mówią o modlitwie, znakach i duchowej walce towarzyszącej powstawaniu filmu.

Impulsem do realizacji obrazu była rodzinna pielgrzymka do sanktuarium Notre-Dame du Laus na południu Francji w sierpniu 2023 roku. „Inspiracja przyszła tak naprawdę z nieba, od Opatrzności Bożej” – mówi Sabrina Gunnell. Słuchając świadectw, odkryli, że Najświętsze Serce Pana Jezusa było obecne w ich historii „od samego początku”.
CZYTAJ DALEJ

Żeby dojść do tajemnicy śmierci i zmartwychwstania

2026-02-18 21:34

Biuro Prasowe AK

– Z życia z Bogiem w ukryciu zrodzi się w Tobie takie życie, które wszyscy będą widzieć; będą patrzeć na ciebie i będą widzieć dziecko Boga – córkę Boga, syna Boga. Bo Bóg tak oddaje – mówił kard. Grzegorz Ryś w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu.

Na początku Mszy św. metropolita krakowski przypomniał słowa św. Grzegorza Wielkiego, który mówił, że „post trzeba uświęcać, bo sam z siebie nie jest święty”. – W poście nie chodzi o to, żeby pościć. W poście chodzi o to, żeby dojść do tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, a to znaczy także do tajemnicy własnego chrztu, tak żebyśmy mogli po upływie postu odnawiać swoje przyrzeczenia chrzcielne. Gdyby nas liturgia Wigilii Paschalnej zaskoczyła, gdybyśmy nie wiedzieli, że padną te pytania, gdybyśmy nie byli gotowi na odpowiedź, to niezależnie od tego, ile sobie odmówimy jedzenia i picia, postu nie było. Ruszamy do tej drogi, do Wigilii Paschalnej, do własnego chrztu – zauważył kard. Grzegorz Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję