Reklama

W diecezjach

Tarnów

Tarnowska perła

Te dzieła służyły liturgii, oddawaniu chwały Bogu, ale są również pięknym świadectwem kunsztu, artyzmu różnych twórców – podkreśla bp Andrzej Jeż.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zostało uroczyście otwarte po remoncie! Dyrektor muzeum – ks. dr Piotr Pasek cieszy się z przeprowadzonych prac: – Zamontowane ogrzewanie podłogowe umożliwia komfortowe poruszanie się po salach wystawowych, w odpowiedniej temperaturze i przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności służącej dobru obiektów. Są wymienione okna, które zgodnie z zasadą konserwatorską były opracowane według XIX– wiecznej metody tzw. szkła lanego, ciągnionego. Muzeum powiększyło swoje przestrzenie wystawiennicze o dwie dodatkowe sale. Będziemy mogli urządzać wystawy czasowe albo w tych miejscach prowadzić lekcje muzealne i zachęcać dzieci odwiedzające nasze muzeum do tego, aby również podejmowały prace twórcze. Nowością jest kącik dla najmłodszych, którzy mają okazję zabawić się w detektywa. Na dzieci czeka też rebus – mają znaleźć obiekt, który widzą na kartce. Następne ich zadania to przełożenie kolorów i dobra zabawa w przyszłych konserwatorów – dodaje ks. Pasek.

Piękno w komfortowych warunkach

Reklama

W zabytkowych kamienicach z XVI wieku, w sąsiedztwie tarnowskiej katedry, eksponowane są najcenniejsze zabytki historii sztuki w Polsce. Tę najstarszą tego typu placówkę odwiedzają turyści z kraju i ze świata. Biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreśla: – Wyeksponowane obiekty zaistnieją jeszcze bardziej w świadomości odwiedzających. Cieszy fakt, że przybywa osób, które chcą wejść głębiej w wymiar artystyczny i duchowy, odwiedzając nasze muzeum i delektując się całym bogactwem różnych obiektów. Te dzieła służyły liturgii, oddawaniu chwały Bogu, ale są również pięknym świadectwem kunsztu, artyzmu różnych twórców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na otwarcie Muzeum Diecezjalnego przyjechali muzealnicy z różnych zakątków Polski. – To imponujące prace. Dla ochrony zabytków ma to ogromne znaczenie. Wiem, jak wygląda praca muzealnika. Ten porządek, który tutaj widzimy, wymagał wielu starań. Żeby coś zmienić, trzeba było włożyć dużo pracy, zaplanować i wykonać. Szacunek! – mówi Bartosz Przybyła, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Z kolei ks. dr Henryk Pyka, były dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, zwraca uwagę na nową posadzkę: – Została wykonana z wielką kulturą, wyczuciem i rozeznaniem sytuacji i miejsca, bo takie posadzki mamy w kościołach romańskich, a później gotyckich, wybudowanych w XIII i XIV wieku.

Remont

Od 2023 r. na remont budynków wchodzących w skład Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie diecezja tarnowska otrzymała wsparcie finansowe od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 252 tys. zł, od Województwa Małopolskiego – 280 tys. zł, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 646 tys. zł (na prace związane z termomodernizacją obiektu). Remont wsparła także sama diecezja, kilka parafii przekazało również surowce potrzebne do przeprowadzenia prac.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Zostało założone 25 października 1888 r. przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę. Najstarszym eksponatem w muzeum jest pochodząca z XIII wieku rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie. Eksponaty muzeum to m.in.: gotycka rzeźba i malarstwo z terenu Małopolski, tkaniny kościelne, w tym ornaty, sztuka ludowa, w szczególności obrazy (malowane na szkle) z całej Europy i innych kontynentów, oraz dzieła sztuki z przełomu XIX i XX wieku. Na stronie muzeum.diecezja.tarnow.pl można znaleźć informacje o zbiorach, wystawach i godzinach zwiedzania.

2025-06-30 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spojrzeć w oczy

Niedziela Plus 30/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Tarnów

Janina Polakiewicz

Ks. dr Jerzy Jurkiewicz

Ks. dr Jerzy Jurkiewicz

To nie przypadek, że ordynar-iusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż podkreślił, iż jest to największy odpust w diecezji – zaznacza w rozmowie z Niedzielą ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Maria Fortuna-Sudor: Zbliża się Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Czym tłumaczyć jego popularność? Ks. dr Jerzy Jurkiewicz: Jest to związane z ikoną Przemienienia Pańskiego, która, jak podają historyczne dokumenty, jest w Nowym Sączu od wieków. Świadczą o tym m.in. liczne wota wyeksponowane w bazylice, wymodlone tu i opisane cuda oraz łaski, a historyczne wzmianki o ruchu pielgrzymkowym to potwierdzają. Momentem istotnym w rozwoju kultu było uroczyste przeniesienie ikony do ołtarza głównego w naszym kościele, co nastąpiło 6 sierpnia 1971 r. Od tej daty kult cały czas wzrasta, a dzisiaj wielu nazywa to miejsce sanktuarium Przemienienia Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję