Eucharystii na Placu Farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wziął udział bp Kazimierz Górny oraz 33 kapłanów. W liturgii uczestniczyli mieszkańcy Rzeszowa, głównie Śródmieścia, a także osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, instytucji, służb mundurowych oraz bractw, stowarzyszeń i fundacji katolickich. Czterech neoprezbiterów koncelebrowało tę Mszę św. jako miejskie prymicje. To wieloletnia tradycja: nowo wyświęceni kapłani po raz pierwszy sprawują Eucharystię publicznie właśnie w tym miejscu. Udział neoprezbiterów we Mszy św. i procesji na Boże Ciało stanowi nie tylko wyraz ich wdzięczności, ale także przypomnienie o konieczności modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa.
Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który przypomniał, że Boże Ciało to święto nie tylko samego Ciała Chrystusa, ale całego misterium Wcielenia i Eucharystii. – Być człowiekiem Eucharystii, to zrozumieć, że jej owocem jest pomnożona we mnie miłość do Boga, drugiego człowieka i siebie samego, dzięki której mogę podzielić się tym, co we mnie pomnożył Pan, i na tyle, na ile to uczynił – mówił bp Wątroba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. z Placu Farnego wyruszyła procesja eucharystyczna ulicami Śródmieścia. Cztery ołtarze zostały przygotowane według następującego porządku: pierwszy – parafia pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Cech Rzemiosł Różnych; drugi – parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, Policja i Wojsko; trzeci: Straż Pożarna i Służba Więzienna; czwarty: parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie, Ojcowie Bernardyni.
Przy ostatnim ołtarzu, zgodnie z wieloletnią tradycją, wierni mogli podzielić się chlebem ofiarowanym przez rzeszowskich piekarzy i zabrać do domu małe chlebki przygotowane przez rzeszowską Caritas. Złożone przy tej okazji ofiary będą przeznaczone na pomoc potrzebującym. Na zakończenie Jan Budziaszek zaprosił zebranych do Parku Sybiraków w Rzeszowie na wieczorny koncert uwielbienia „Jednego Serca, Jednego Ducha”.