Papież Jan Paweł II 13 czerwca 1987 r. pielgrzymował do Łodzi, gdzie odprawił Mszę św. i udzielił I Komunii św. ponad 1,5 tys. dzieciom. Na pamiątkę tego wydarzenia dwa lata później ustanowiono Archidiecezjalne Święto Eucharystii.
Wielki skarb
Podczas tegorocznych 38. obchodów upamiętniających wizytę papieża Polaka w łódzkiej katedrze Mszy św. przewodniczył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, ponieważ uroczystość była sposobnością do dziękczynienia za synody parafialne archidiecezji łódzkiej zakończone 8 czerwca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Nam zostało zawierzone coś, co jest o wiele cenniejsze – słowo Boga, Eucharystia, wspólnota Kościoła, Jezus Chrystus, Duch Święty i wśród tych darów, gdzieś na końcu też jest synod – wielki skarb. Pan Bóg składa go w naszych sercach, które są naczyniami glinianymi, dlatego że my w tych sercach kochamy tę rzeczywistość, ale też dość łatwo ją porzucamy. Ten skarbiec naszego serca jest gliniany, łatwo jest porzucić to, co przed chwilą bardzo kochaliśmy. Potrzebujemy ciągle umacniać się na drodze, także drodze synodu w Kościele, odnajdywać w sobie nowe siły, przekonania, argumenty i miłość, żeby to dzieło kontynuować. W synodzie chodzi o rzeczywistą zmianę w naszym Kościele – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
Odpowiedzialni za siebie
W homilii kard. Grech odniósł się do Ewangelii o wymaganiach nowego prawa w dziedzinie czystości (Mt 5, 27-32). Duchowny wskazał na mechanizm „kozła ofiarnego”, czyli pokusę obwiniania drugiego człowieka. Wyjaśniając to zjawisko, zachęcił do brania odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła. – Jezus zaprasza swoich przyjaciół, by zaprzestali obwiniać innych i by wzięli odpowiedzialność za siebie samych. Mówi, że wskazywanie innych palcem jest próżne. Zaprasza nas nie tylko do tego, by podjąć własną odpowiedzialność, ale by przenikać siebie samych. To jest wezwanie do przekształcenia, do zmiany. Myślę, że to, co Jezus mówi, ma szczególne znaczenie dla Kościoła, wspólnoty chrześcijańskiej. Wiele z tych wspólnot zbyt często przyjmuje postawę „ja”, „my wiemy”, „my mamy rację”, „my jesteśmy doskonali” i kiedy w Kościele pojawiają się jakiekolwiek problemy wymagające naprawy, odpowiedzialność zawsze spada na kogoś innego: współczesność, społeczeństwo, ateistów. Chociaż współczesny świat nie jest wolny od winy, dzisiejsza Ewangelia zaprasza nas do wejrzenia w siebie, jaka jest nasza odpowiedzialność, w jakiej mierze jesteśmy odpowiedzialni za dzisiejszą sytuację Kościoła i w jaki sposób zamierzamy zmieniać siebie, porzucić to, co nam przeszkadza. Ewangelia zaprasza nas do rozeznania, co działa, a co nie działa. Potrzebujemy uznać, że wewnątrz Kościoła znajdują się rzeczy, które są prawdziwą przeszkodą dla jego natury i misji. Zanim zaczniemy obwiniać innych, wytykać palcem, winniśmy zapytać siebie, w jakiej mierze odpowiadamy za taki stan rzeczy, jak możemy przemienić siebie? – powiedział kard. Grech.
W tym roku, w związku z 1700. rocznicą Soboru w Nicei, delegacje wszystkich parafii archidiecezji otrzymały nicejskie wyznanie wiary jako znak wspólnej modlitwy o jedność Kościoła. Tego dnia w parafiach rozpoczęła się doba eucharystyczna, która zakończyła się 14 czerwca o godz. 21.37.