Reklama

Historia

Nie wahał się pomagać Żydom

Ksiądz Bolesław Wróblewski był gorliwym kapłanem i czułym na krzywdę ludzką społecznikiem. Za pomoc Żydom podczas II wojny światowej, niesioną mimo groźby utraty życia, odznaczony został medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Niedziela Ogólnopolska 23/2025, str. 32-33

[ TEMATY ]

historia

nagroda

ks. Bolesław Wróblewski

medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Karol Porwich/Niedziela

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata z rąk Bosmat Baruch, wiceambasador, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej w Ambasadzie Izraela w Polsce odbiera siostrzeniec ks. Bolesława Wróblewskiego – Bolesław Majewski

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata z rąk Bosmat Baruch, wiceambasador, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej w Ambasadzie Izraela w Polsce odbiera siostrzeniec ks. Bolesława Wróblewskiego – Bolesław Majewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 19 sierpnia 1867 r. w Rzuchowie w powiecie kolskim, w rodzinie urzędnika sądowego Wojciecha Wróblewskiego i Eufemii Franciszki z Majewskich. Ukończył gimnazjum w Kaliszu. W 1884 r. rozpoczął naukę w seminarium we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1889 r. z rąk bp. Aleksandra Bereśniewicza. Swoją posługę rozpoczął w Warcie k. Sieradza. Od 1890 r. pracował w parafii św. Zygmunta w Częstochowie, a następnie w parafii św. Barbary. W 1894 r. został proboszczem parafii św. Otylii w Rędzinach, gdzie podjął się budowy kościoła parafialnego (1897 – 1901). W 1906 r. został proboszczem w kolejnej parafii – w Wolborzu w powiecie piotrkowskim. Z powodu działalności oświatowej i patriotycznej wśród miejscowej ludności władze rosyjskie zakazały mu pracy duszpasterskiej. Do 1914 r. pozostawał pod nadzorem policji.

W kolejnych latach był proboszczem w Praszce k. Wielunia, gdzie rozbudował kościół i zaangażował się w działalność miejscowych organizacji społecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterz i społecznik

Reklama

W 1917 r. został proboszczem nowo powstałej parafii Świętej Rodziny w Częstochowie. Od tej pory jego życie kapłańskie złączyło się z tą parafią. Zaangażował się w działalność społeczną, głównie na rzecz dzieci. W parafii tej ukończył budowę kościoła, który później stał się częstochowską katedrą. Prowadził szeroko zakrojoną pracę społeczną i dobroczynną; zorganizował zakład dla dzieci bezdomnych przy ul. Piotrkowskiej i nim kierował.

Reklama

W 1918 r. został członkiem zarządu Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan, a w 1925 r. – jego prezesem. Przyczynił się do powstania w Częstochowie m.in.: Zakładu dla Bezdomnych Dzieci, Domu Noclegowego dla Kobiet, Przytułku dla Starców oraz Związku Zawodowego Chrześcijańskiej Służby Domowej. W 1919 r. został posłem na Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej z poparcia Związku Ludowo-Narodowego. W trakcie walk polsko-ukraińskich o Lwów był jednym z założycieli Komitetu Niesienia Pomocy dla Lwowa. Bardzo aktywnie angażował się także w pomoc powstańcom śląskim. Należał do zarządu częstochowskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Był współorganizatorem budowy pomnika Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1937 r. za swoją działalność został odznaczony Medalem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi. W czasie wojny z Rosją bolszewicką w lipcu 1920 r. wszedł do Tymczasowego Zarządu Ligi Antybolszewickiej. Od 1922 r. należał do zarządu częstochowskiego koła Związku Obrony Kresów Zachodnich; koło to organizowało m.in. kolonie w Janowie i Poraju dla dzieci polskich z Niemiec, opiekowało się pielgrzymami ze Śląska i Westfalii. W 1922 r. był współzałożycielem Komitetu Obrony Przeciwgazowej, a w 1924 r. został prezesem Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Od 1940 r. organizował pomoc materialną dla ludności polskiej wysiedlonej z innych regionów Polski. We współpracy z Polskim Komitetem Opiekuńczym oraz siostrami służebniczkami Najświętszej Maryi Panny utworzył kuchnię dla dzieci wysiedleńców, a przy ul. Ogrodowej w Częstochowie – kuchnię dla biednych.

Pomoc prześladowanym

Szczególnym wymiarem życia ks. Wróblewskiego było jego zaangażowanie w pomoc Żydom w okresie II wojny światowej. – Korzystając ze sposobności, że teren parafii katedralnej sąsiadował z miejscowym gettem, ks. Wróblewski włączył się w niesienie pomocy prześladowanym Żydom. W pierwszej kolejności zajął się ratowaniem dzieci żydowskich. O różnych porach dnia i nocy zaufani ludzie wyprowadzali te dzieci z getta, a następnie opiekę nad nimi przejmował proboszcz – a miał już wówczas ok. 75 lat. Następnie dzieci żydowskie były umieszczane w częstochowskich sierocińcach, m.in. prowadzonych przez siostry służebniczki starowiejskie, lub w domach polskich rodzin. Trudno ustalić liczbę uratowanych w ten sposób dzieci. Niektórzy podają, że mogło ich być kilkadziesięcioro. Innym wymiarem jego prożydowskiej działalności było wydawanie ratowanym katolickich metryk chrztu – podkreślił historyk ks. Jacek Kapuściński.

W 1944 r. ks. Wróblewski za swoją działalność został dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy gestapo, którzy przeprowadzali rewizję w jego mieszkaniu. Na skutek tego zajścia ucierpiała też siostra ks. Wróblewskiego, która w wyniku pobicia zmarła. W czasie II wojny światowej w Częstochowie udało się uratować 5194 Żydów, w tym 2578 pochodzących z Częstochowy. W dużej mierze przyczynił się do tego właśnie ks. Bolesław Wróblewski. Duchowny zmarł 7 czerwca 1951 r. Został pochowany na częstochowskim cmentarzu Kule.

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest przyznawany przez Państwo Izrael osobom z całego świata za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Medal został ustanowiony w 1963 r. przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie i honoruje się nim osoby, które ryzykowały własne życie, ratując Żydów przed zagładą.

2025-06-03 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ślady Norbertanów

Niedziela łódzka 12/2016, str. 5

[ TEMATY ]

historia

Ks. Krzysztof Nalepa

Obraz św. Norberta

Obraz św. Norberta
Przypatrując się historii chrześcijaństwa na terenie dzisiejszej archidiecezji łódzkiej, nasze spojrzenie musi zatrzymać się na Witowie, gdzie prosperowało słynne w dawnej Rzeczypospolitej opactwo norbertanów, którzy przybyli tu w 1179 r. Opactwo skasowano w 1819 r. O długiej historii tego miejsca i jego tajemnicach wielokrotnie była już mowa na łamach „Niedzieli Łódzkiej” i w innych periodykach. Jednak chciałbym zauważyć, że opaci, którzy sprawowali tam rządy na przestrzeni wieków, byli osobami nieprzeciętnymi, dobrymi organizatorami i na pewno politykami. Przede wszystkim byli zakonnikami dbającymi o swój zakon i klasztor witowski, słynący z dobrej organizacji, kontaktów z wielkimi tego świata i z bogactwa. Dbali o krzewienie w tym miejscu kultury chrześcijańskiej, a że byli to ludzie podróżujący po ówczesnym świecie, z pewnością spotykali się z różnymi wzorcami służby Bożej i część z zapamiętanych form liturgicznych przenosili do Witowa. Z długiego wykazu opatów witowskich wybrałem pięć sylwetek zakonników odznaczających się wykształceniem i silną pozycją w społeczeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Podziel się cytatem - Ten dokument, stworzony ręką wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, a podpisany w 1965 roku przez polskich biskupów (m.in. Karola Wojtyłę czy Stefana Wyszyńskiego), wydaje się dzisiaj coraz bardziej aktualny. Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi zacytować wyżej wymienione orędzie, które wręcz woła o przypomnienie. To dokument przełomowy i tak bardzo potrzebny zarówno 60 lat temu - a jak się okazuje - także i dziś - oznajmia hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Pakistan: chrześcijanie oskarżani o bluźnierstwo wciąż domagają się sprawiedliwości

2025-07-15 17:33

[ TEMATY ]

Pakistan

chrześcijanie

sprawiedliwość

Vatican Media

Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Od dwunastu lat Asif Pervaiz, 42-letni Pakistańczyk wyznania chrześcijańskiego, przebywa w więzieniu, a w 2020 r. został skazany na śmierć przez sąd w Lahore za bluźnierstwo. Jego przypadek jest jednym z wielu, w których zarzuty zostały sfałszowane, a niewinny człowiek został oskarżony.

„W kwietniu tego roku, dzięki adwokatowi ustalono w końcu datę apelacji. Jednak sędzia niespodziewanie ją odwołał, nie podając powodów” - powiedział w rozmowie z agencją Fides Waseem Anwar, brat skazanego, który wraz ze swoją rodziną i rodziną Asifa Pervaiza musiał zmienić miejsce zamieszkania ze względów bezpieczeństwa, obawiając się represji, jakie mogą spotkać krewnych osób oskarżonych o bluźnierstwo. Waseem Anwar, który - podobnie jak jego brat przed uwięzieniem - pracuje w fabryce tekstylnej, opiekuje się również jego żoną i czwórką dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję