Rocznicę siedemsetlecia parafii mieszkańcy Górzna świętowali 1 maja. Wydarzenie rozpoczęli odśpiewaniem Godzinek o Grobie Chrystusowym (modlitwy pochodzącej jeszcze z XVIII w.). Następnie odmówili Litanię do Krzyża Świętego, a punktem centralnym była Msza św. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego uczestniczyli księża z dekanatu górznieńskiego, członkowie wspólnot parafialnych, jak róże różańcowe czy Bractwo Krzyża Świętego, przedstawiciele władz samorządowych (m.in. burmistrz miasta i gminy Górzno, wójt gminy Bartniczka), członkowie Rady Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także innych grup społecznych i zawodowych. Poczty sztandarowe wystawiły obie szkoły katolickie SPSK: Szkoła Podstawowa w Miesiączkowie oraz Liceum Ogólnokształcące w Górznie. Śpiew prowadził chór parafialny im. św. Franciszka pod batutą organisty Janusza Wierzchowskiego oraz schola pod opieką Aliny Czajkowskiej. Po południu odbył się festyn rodzinny przygotowany przez Parafialny Klub Seniora we współpracy z kołami gospodyń wiejskich. Wszystkie wydarzenia zgromadziły bardzo licznie zarówno parafian, jak i gości. Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu piosenki religijnej w wykonaniu zespołu Gama.
W homilii bp Józef zauważył, że choć w dziejach ludzkości krzyż był niejednokrotnie odrzucany, tym częściej pojawiali się ludzie, którzy chcieli go bronić – jak choćby młodzież z Mętnego w 1984 r. Jednak również bożogrobcy, budowniczowie górznieńskiej świątyni, „gromadzili się już od początku, aby bronić pustego grobu, aby troszczyć się o pielgrzymów – pielgrzymów nadziei – którzy wędrowali do Ziemi Świętej, aby umocnić swoją wiarę”. Pasterz życzył parafianom: – Nie zapominajcie o tajemnicy krzyża i pustego grobu zarazem. Wierzę, że dzisiejsze wydarzenie ożywi w nas na nowo pragnienie pójścia za Chrystusem, nawet gdyby kosztowało to trochę cierpienia, krzyża. Czas dziękczynienia za parafię wpisany w Rok Jubileuszowy wyraża decydujący moment weryfikacji naszej wiary. Odkrywajmy więc powołanie do podjęcia krzyża i naśladowania Jezusa w nadziei życia w wieczności”.
Parafia w Górznie została powołana przez biskupa Floriana w 1325 r. i przekazana pod duszpasterską opiekę Kanonikom Regularnym Stróżom Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Szczątki ostatnich z nich do dziś znajdują się w krypcie pod kościołem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu