Reklama

Niedziela Przemyska

Grupa czuwania

W roku jubileuszowym organizowanych jest wiele pielgrzymek poszczególnych duszpasterstw. Jedną z nich jest doroczna pielgrzymka strażaków do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, która gromadzi przedstawicieli tej formacji mundurowej.

Niedziela przemyska 20/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

Ks. Andrzej Bienia

Według statystyk strażacy są najbardziej szanowaną grupą społeczną w Polsce

Według statystyk strażacy są najbardziej szanowaną grupą społeczną w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 4 maja miała miejsce XXX edycja pielgrzymki. Uroczystej Eucharystii w intencji strażaków przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii przypomniał, że według statystyk strażacy są najbardziej szanowaną grupą społeczną w Polsce. – Bo jest to grupa czuwania. Strażak czuwa, ma oczy otwarte i natychmiast reaguje. Reaguje niezależnie od tego, czyj to dom się pali, kto tonie, czy to jest bogaty, czy biedny, czy Polak, czy obcokrajowiec, czy wierzący, czy niewierzący. Strażak wie, że ma pomagać, że trzeba natychmiast reagować i spieszyć z pomocą – mówił hierarcha.

Właściwa droga

Reklama

Nawiązując do czytań mszalnych, arcybiskup przypomniał, że w swoim życiu zawsze trzeba więcej słuchać Boga niż ludzi. – Zwłaszcza jeśli ci ludzie nie słuchają Pana Boga i chcą narzucić nam swoje zarządzenia przekreślające Boże prawo. Więcej słuchać Boga, nie słuchać kłamstw, które płyną dzisiaj w różnych formach, w różnych sposobach, ono się przemienia. To jest kompromitujące, że dzisiaj ludzie chcą być okłamywani. Nie chcą się przyznać, nie chcą wejść na drogi poszukiwania prawdy, to ich ośmiesza – ostrzegał hierarcha. – Dzisiaj widzimy, jak w naszej Ojczyźnie łatwo się zapomina kłamcom ich kłamstwa, ich fałszywe obietnice, ich fałszywe deklaracje. Zapomina się, że i dzisiaj są ludzie, którzy posługują się kłamstwem i promują wierność szatanowi publicznie, domagając się ogłoszenia praw przekreślających Boże prawo – mówił odważnie abp Michalik i podkreślał, że zawsze droga prawdy i słuchania Pana Boga jest drogą właściwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gasić ogień zła

Kaznodzieja ostrzegał, że dzisiaj są lansowane zgubne ideologie i poglądy, że ludzie zapominają o grzechu. – Chcą wmówić, że grzech przestał być grzechem, że możliwe jest zabijanie dziecka poczętego, gdy ono się mogło już narodzić i żyć, i była szansa, żeby je przyjąć. Bezkarnie dzisiaj próbują wmówić, że to jest takie prawo ludzkie. To jest ten ogień zła, który się pali, przekreślając moralne zasady, a który trzeba, żebyśmy gasili – apelował abp Michalik. – Żebyśmy jako strażacy, jako ludzie wrażliwości na niebezpieczeństwo, w naszych środowiskach umieli właśnie ten ogień wiary podtrzymywać, a gasić ogień zła, który przeciwstawia się Panu Bogu i dobru. Myślę, że to właśnie rola wspólnoty, rola nawet małej grupy ludzi zjednoczonych w imię Chrystusa – dodał.

Na zakończenie poprzedni metropolita przemyski złożył życzenia wszystkim strażakom. – Niech więc ta łaska Boża towarzyszy wam bracia i siostry, druhny i druhowie, strażacy, żebyście tym głosem wiary i miłości, który słyszycie, dzielili się w waszych rodzinach i w waszym środowisku najbliższym – mówił abp Michalik.

Tego samego dnia na Kalwarii Pacławskiej zgromadzili się także niesłyszący z całej archidiecezji przemyskiej, aby odbyć swoją jubileuszową pielgrzymkę w Roku Świętym do bazyliki kalwaryjskiej, wyznaczonej jako jeden z trzydziestu trzech kościołów jubileuszowych w naszej archidiecezji.

2025-05-13 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przychodzimy do Domu Matki

Niedziela przemyska 35/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

Łukasz Sztolf

Pielgrzymi licznie przybyli, aby wziąć udział w Wielkim Odpuście Kalwaryjskim

Pielgrzymi licznie przybyli, aby wziąć udział w Wielkim Odpuście Kalwaryjskim

Patrząc na Maryję w kalwaryjskim wizerunku; patrząc na Nią, jako zasłuchaną w Boże słowo, starajmy się, aby i nasze życie było otwarte na Boże słowo – zachęcał abp Adam Szal podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego.

Tradycyjnie w dniach 11-15 sierpnia do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej przybyły rzesze pielgrzymów, aby wziąć udział w tegorocznych obchodach Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

"Wakacyjne Święto Polszczyzny" połączone z 80. urodzinami prof. Jana Miodka

2026-06-25 12:26

mat. pras

W sobotę 4 lipca we Wróblowicach wydarzenie poświęcone kulturze języka polskiego oraz jubileuszowi 80. urodzin prof. Jana Miodka. Wakacyjne Święto Polszczyzny potrwa od godziny 11.00 do 19.00 w Domu Chłopa przy ul. Długiej 20 i połączy wykład, biesiadę, koncerty, warsztaty oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. 

Profesor Jan Miodek od dekad pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów poprawnej polszczyzny. Jego jubileusz stał się okazją do stworzenia wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina, że język jest przestrzenią spotkania, humoru i wspólnej kultury - zaznaczają organizatorzy. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję