Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Radość muzykowania

Szkoda, że tak szybko się skończyło i trzeba czekać rok na kolejną edycję. To najkrótsza recenzja sosnowieckiego Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej.

Niedziela sosnowiecka 19/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Kwartet Flautato podczas koncertu w parafii św. Barbary

Kwartet Flautato podczas koncertu w parafii św. Barbary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal trwał od 21 do 27 kwietnia. Cztery spośród sześciu koncertów, tego wspaniałego muzycznego wydarzenia, odbyły się w kościołach naszej diecezji. Tygodnik Niedziela sprawował patronat medialny nad imprezą, której mottem w tym roku były słowa „Radość muzykowania”.

Koncert inauguracyjny odbył się 21 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu, gdzie wystąpił Kwartet Śląskich Kameralistów i Anna Ogińska – sopran. 23 kwietnia festiwal przeniósł się do kościoła św. Barbary w Sosnowcu. Melomani mogli posłuchać koncertu kwartetu Flautato – formacji, która poszukuje nowych, inspirujących i oryginalnych zestawień brzmieniowych w świecie tradycyjnej kameralistyki. Kwartet Flautato ma w dorobku artystycznym szereg koncertów krajowych i zagranicznych. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Ponadto, nakładem Edycji Paulińskiej ukazała się kaseta Fascynacje muzyczne w jego wykonaniu. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy gościć tak dobrych artystów. Już po raz trzeci w naszej świątyni odbył się koncert w ramach festiwalu i mam nadzieję, że w przyszłym roku w naszym kościele rozbrzmi muzyka klasyczna – powiedział ks. Gerard Małodobry, proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

25 kwietnia festiwal zawędrował do kościoła św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu. Z koncertem organowym wystąpił Michał Duźniak, a towarzyszył mu na trąbce Piotr Nowak. Michał Duźniak koncertuje jako solista i kameralista. Oprócz działalności artystycznej i pedagogicznej prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym i działalnością organmistrzów.

Koncert zamykający tegoroczną edycję festiwalu odbył się 27 kwietnia w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Wystąpił Chór Kameralny Teneramente. To zespół wokalny założony przez Agnieszkę Pudełko, zrzeszający absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół z pasją eksploruje różnorodne repertuary – od muzyki dawnej po prawykonania dzieł współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej a cappella. Swoją działalność chór Teneramente zainaugurował podczas 21. Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, od początku zaznaczając swoją obecność na scenie chóralnej jako formacja otwarta na artystyczne wyzwania.

Pozostałe dwa koncerty odbyły się w Pałacu Dietla i w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu. – Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w koncertach XXIV edycji Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Zapraszamy na kolejną, jubileuszową edycję za rok – powiedział Michał Góral, dyrektor artystyczny i organizator festiwalu.

2025-05-06 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum to też życie

Niedziela sosnowiecka 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

hospicjum

chorzy

Sosnowiec

Arch. sosnowieckiego hospicjum

Przy łóżku chorego

Przy łóżku chorego

Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasz Apostoła istnieje od ponad 22 lat. Stale się rozwija tak, by zapewnić godną opiekę na najwyższym poziomie. Gdy jedni stają wprost przy łóżku chorego, by dźwigać z nim ciężar choroby, inni na różne sposoby wspomagają ich wysiłki, by hospicjum mogło obejmować swoją opieką coraz większą liczbę podopiecznych.

– Nasze działania obejmują świadczenia lekarskie, pielęgniarskie, rehabilitacyjne, wsparcie socjalne, psychologiczne i duchowe. Realizujemy je przy udziale Funduszu Zdrowia oraz środków unijnych. Jednak bez wsparcia całego społeczeństwa nie byłoby to możliwe w tak szerokim zakresie. W minionym roku z pomocy skorzystało łącznie 1300 osób. Naszym celem jest, w miarę naszych możliwości, stałe diagnozowanie potrzeb lokalnych, umożliwianie osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym codzienną egzystencję, a ich rodzinom, służąc wsparciem merytorycznym, psychologicznym i duchowym, pomagamy w lepszym radzeniu sobie z problemami opiekuńczymi – wyjaśnia Małgorzata Czapla, prezes hospicjum.
CZYTAJ DALEJ

Liban: odwołano konwój z pomocą dla chrześcijan, Kościół potępia naruszenie prawa humanitarnego

2026-04-06 15:28

[ TEMATY ]

Liban

pomoc

potrzebujący w Libanie

Adobe Stock

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego do chrześcijan zamieszkujących południe Libanu miał dotrzeć transport z pomocą humanitarną organizowany przez nuncjusza apostolskiego w tym kraju. Przygotowywany od kilku dni konwój został jednak odwołany „ze wzglądów bezpieczeństwa” przez libańskie władze. Do tej pory transporty z pomocą konwojowane były przez libańską armię, jednak pod wpływem ofensywy izraelskiej, rozpoczęła ona wycofywanie z południa kraju, zostawiając mieszkańców bez ochrony.

Konwój „miał umożliwić dostarczenie ponad 40 ton leków i artykułów pierwszej potrzeby mieszkańcom tego regionu, którzy są odcięci od reszty kraju”. Pomoc organizowana była pod auspicjami Watykanu. Od wybuchu wojny nuncjusz apostolski w tym kraju osobiście dostarczył kilka transportów z pomocą na południe Libanu, ostatni dotarł w Wielkim Tygodniu do Tyru.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Niedziela Miłosierdzia Bożego. Dlaczego obchodzona jest od razu po Wielkanocy?

2026-04-07 09:58

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to - obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. - ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., Podjął je po śmierci św. Faustyny jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy nie jest przypadkowy - na ten dzień przypada oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, która wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten okres w liturgii Kościoła ukazuje tajemnicę miłosierdzia Bożego, która najpełniej została objawiona właśnie w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Inaczej mówiąc - nie byłoby dzieła odkupienia, gdyby nie było miłosierdzia Boga.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję