Reklama

Niedziela Sandomierska

Przed maturą u Matki Bożej

Najważniejsze, abyście pozostali w jedności z Chrystusem, byli blisko Niego oraz Maryi tak, jak dzisiaj. Ta relacja nada życiu sens, stabilność i przyniesie owoce – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz do maturzystów.

Niedziela sandomierska 17/2025, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka maturzystów

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Maturzyści modlili się o pomyślne zdanie egzaminu oraz wybór drogi życiowej

Maturzyści modlili się o pomyślne zdanie egzaminu oraz wybór drogi życiowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 1,7 tys. maturzystów z diecezji sandomierskiej razem z nauczycielami, katechetami i księżmi przybyło na Jasną Górę, by modlić się o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych i o rozeznanie swojej drogi życiowej. Wspólna modlitwa rozpoczęła się Drogą Krzyżową na wałach jasnogórskich. Następnie młodzież wzięła udział w spotkaniu z zaproszonym gościem – Dawidem Cmokiem, uzdolnionym grafikiem, który podzielił się poruszającym świadectwem swojego nawrócenia.

Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. W koncelebrze uczestniczyli katecheci i duszpasterze młodzieży z całej diecezji. W homilii bp Nitkiewicz przypomniał maturzystom: – Naprawdę warto poczuć się Dzieckiem Boga i wzrastać pod Jego okiem. Zarówno po maturze, jak i na każdym etapie życia. Jezus chce być w nim obecny, aby wskazywać właściwy kierunek, umacniać nas swoją łaską, dawać nadzieję. Zapewne usłyszycie gdzieś za plecami, że jesteście naiwni, słabi, nienowocześni, że nie potraficie korzystać z życia. Cóż, to może zaboleć, zdemotywować. Najważniejsze jednak, abyście pozostali w jedności z Chrystusem, byli blisko Niego oraz Maryi tak, jak dzisiaj. Ta relacja nada życiu sens, stabilność i przyniesie owoce – powiedział biskup

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na zakończenie uroczystej Eucharystii maturzyści wspólnie zawierzyli Matce Najświętszej swoje życie, zbliżające się egzaminy dojrzałości, wybory dotyczące przyszłości oraz wszelkie troski i niepokoje, które im towarzyszą w tym ważnym momencie. W szczególnym akcie oddania wyrazili pragnienie, by Maryja była ich przewodniczką i orędowniczką na drogach dorosłości.

Następnie bp Nitkiewicz pobłogosławił różańce oraz długopisy – dar Ojców Paulinów oraz diecezjalnych duszpasterzy dzieci i młodzieży – które młodzi zabrali ze sobą na czas egzaminów maturalnych.

– Przyjechaliśmy tu, by zbliżyć się do Boga, porozmawiać z Nim w ciszy i modlitwie, prosić o światło na czas matury i powierzyć Mu naszą przyszłość. Jesteśmy wdzięczni za ten wyjątkowy czas – mówili maturzyści z Janowa Lubelskiego. Młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie podkreślała, że wspólne pielgrzymowanie umacnia ich w wierze i dodaje otuchy przed ważnym etapem życia.

Warto dodać, że młodzież z Janowa Lubelskiego rozpoczęła swoje pielgrzymowanie już dzień wcześniej. 110-osobowa grupa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza wzięła udział w konferencji poświęconej sakramentowi pokuty, a następnie przystąpiła do spowiedzi. Wieczorem młodzi trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu, modlili się na różańcu, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przy obrazach Jerzego Dudy Gracza, a dzień zakończyli Mszą św. i aktem zawierzenia Matce Bożej. Następnego dnia dołączyli do głównych obchodów diecezjalnej pielgrzymki maturzystów.

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Bogiem w nowy etap. Pielgrzymka maturzystów

[ TEMATY ]

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

materiały organizatora

Po dwuletniej przerwie maturzyści znów mogą uczestniczyć w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę – 24 kwietnia, w samą Niedzielę Miłosierdzia.

44. Pielgrzymka Maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”. To już ostatni dzwonek, żeby zgłosić swój udział. Zapisy kończą się 13 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Setki osób oddały hołd ofiarom pożaru w kurorcie w Szwajcarii

2026-01-04 16:27

[ TEMATY ]

pożar

Crans‑Montana

kurort

hołd ofiarom

PAP

Biskup Jean-Marie Lovey odprawia niedzielną Mszę w kaplicy katolickiej Saint-Christophe poświęconą ofiarom pożaru w Crans-Montana w Szwajcarii

Biskup Jean-Marie Lovey odprawia niedzielną Mszę w kaplicy katolickiej Saint-Christophe poświęconą ofiarom pożaru w Crans-Montana w Szwajcarii

Setki osób przeszły w ciszy ulicami Crans-Montany, by złożyć hołd ofiarom pożaru, który w noc sylwestrową wybuchł w jednym z miejscowych barów - podała w niedzielę agencja Associated Press. W tragicznym zdarzeniu w szwajcarskim kurorcie zginęło 40 osób, a ok. 120 zostało rannych.

Część uczestników marszu najpierw wzięła udział w Mszy żałobnej. Odprawiający ją ksiądz poruszył temat „straszliwej niepewności” rodzin, które nie wiedzą, czy ich bliscy są wśród rannych czy zmarłych.
CZYTAJ DALEJ

Religia w szkole w liczbach. Co mówią najnowsze dane Kościoła o uczniach i nauczycielach?

2026-01-05 07:24

[ TEMATY ]

religia w szkole

Adobe Stock

Najnowsze Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024, opublikowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, przynosi ważne i momentami zastanawiające dane dotyczące lekcji religii w polskich szkołach. Statystyki pokazują zarówno skalę wyzwań stojących przed katechezą szkolną, jak i wyraźne różnice regionalne oraz strukturalne wśród nauczycieli religii.

W roku szkolnym 2024/2025 na lekcje religii uczęszczało 75,6% uczniów, a więc wciąż mówimy o wyraźnej większości uczniów uczestniczących w zajęciach religii. Niemniej jednak dynamika zmian rodzi pytania o przyszłość tego przedmiotu w systemie oświaty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję