Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie tam znajdują się wystawione do publicznej czci wiernych relikwie Cudu Eucharystycznego.
Spotkanie, na które przyjechało ponad 150 szafarzy, rozpoczęło nabożeństwo pokutne, po którym o. Sebastian Feret OFM, dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku, wygłosił konferencję ascetyczną: „Pielgrzymi Nadziei”. Punktem centralnym była Msza św. z obrzędem ustanowienia 20 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii nawiązał do trwającego w Kościele Roku Jubileuszowego. – Hasło: „Pielgrzymi Nadziei” możemy uznać za definicję Kościoła, bo pielgrzym to człowiek, który wyruszył w drogę. I druga myśl: nie jestem sam. Do tego zaraz, jak echo, dołącza nasza wiara, nasz Kościół i nasza misja w Kościele. A szafarz to ten, który współpracuje z łaską Bożą przy rozdzielaniu Komunii św. – mówił.
Nowi szafarze pochodzą m.in. z Bolesławca, Jeleniej Góry, Lubania, Polkowic, Mirska, Zgorzelca, Prochowic i Świeradowa Zdroju. Przez pół roku zdobywali ogólną wiedzę teologiczną i uczyli się, jak prawidłowo udzielać wiernym Komunii św. Po zdaniu egzaminów bp Andrzej Siemieniewski wręczył nadzwyczajnym szafarzom dokumenty, upoważniające do posługi w Kościele. W tym gronie znalazły się również 2 siostry Benedyktynki z klasztoru w Krzeszowie.
Nadzwyczajni szafarze to osoby świeckie, głównie mężczyźni, ale są też kobiety, którzy podczas Mszy św. pomagają kapłanom udzielać Komunii św. Mogą też zanosić ją do chorych i osób starszych. Można ich spotkać także w szpitalach i hospicjach. W diecezji kurs nadzwyczajnych szafarzy ukończyło również kilka sióstr zakonnych.
W październiku rozpocznie się nowa edycja kursu. Kandydat musi spełnić kilka warunków m.in.: wiek 25-65 lat, dobra opinia proboszcza, nienaganne życie moralne i ukończony kurs. – Zapraszamy kolejnych chętnych. Co roku udaje nam się zebrać grupę około 20 osób – podkreśla ks. Tomasz Krauze, diecezjalny duszpasterz szafarzy. W diecezji tę ważną posługę pełni ok. 300 nadzwyczajnych szafarzy, którzy wspierają swoich duszpasterzy.