Bóg zwraca się do ludu słowami: „Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską”. To oświadczenie wskazuje na zbawczą inicjatywę Boga w procesie wyzwolenia Izraela. Ujął się On za swoim ludem i wyprowadził go z kraju niewoli, aby zawrzeć z nim przymierze. W tym momencie następuje kluczowy dla tożsamości Izraela moment: przejście ze stanu niewolnictwa i upokorzenia do stanu wybrania i błogosławieństwa. Zewnętrznym przejawem tej przemiany jest pierwszy obchód święta Paschy po wejściu do ziemi obiecanej. Wzmacnia on tożsamość Izraela jako ludu przymierza, przypominając zbawcze czyny Boga i podkreślając ścisły związek między przeszłością i teraźniejszością. Werset 11. przekazuje niezwykle istotną informację: Izraelici „jedli z plonu tej krainy, chleby przaśne i ziarna prażone”. Obietnica ziemi wypełnia się. Po długiej wędrówce i przekroczeniu Jordanu lud znajduje się w krainie obiecanej mu przez Boga w momencie zawarcia przymierza. Izraelici zaczynają polegać na plonach ziemi obiecanej zamiast na mannie. Symbolizuje to początek nowego życia w Kanaanie. Spożywanie przaśnego chleba i prażonego ziarna nie tylko wypełnia prawo Mojżeszowe odnośnie do świętowania Paschy, ale także wskazuje na nowe otwarcie kończące okres wędrówki.
Przaśny chleb to centralny element celebracji paschalnej, upamiętniający ucieczkę Izraelitów z Egiptu. Zgodnie z Księgą Wyjścia, Izraelici otrzymali polecenie, aby spożywać podczas Paschy przaśny chleb na pamiątkę swojego pośpiesznego wyjścia z kraju niewoli, które nie pozostawiało czasu na zakwaszenie się ciasta (por. 12, 17-20). Przaśny chleb przypomina jednak przede wszystkim cud wyzwolenia Izraela, którego sprawcą był Bóg, wierny swoim obietnicom. Jedząc przaśny chleb podczas swojej pierwszej Paschy w ziemi obiecanej, Izraelici potwierdzili swoją tożsamość jako wybranego ludu Boga i swoje zaangażowanie w przymierze zawarte z Bogiem.
W symbolice biblijnej zakwas często symbolizuje grzech lub nieczystość (1 Kor 5, 6-8). Dlatego przaśny chleb może odzwierciedlać stan porzucenia grzechu, stan czystości i wierności Bogu. Do świętości wezwani są wszyscy Izraelici – jako lud wybrany – na mocy zawartego przymierza. Przestrzeganie Paschy jest istotnym aspektem tożsamości Izraelitów, wzmacniającym znaczenie pamięci w kształtowaniu wspólnoty i rozumieniu relacji z Bogiem. Izrael nie jest już nomadą, na jego oczach spełnia się Boża obietnica, rozpoczyna się nowy rozdział w jego historii. Lud otrzymuje błogosławieństwo, obejmując w dziedzictwo ziemię. Spożywanie przez Izraelitów przaśnego chleba z plonów Kanaanu jest dowodem niezmierzonego Bożego miłosierdzia i wierności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu