Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

03 – Dzień Meteorologii

Ciekawostką jest, że najdłuższa nieprzerwana seria pomiarów temperatury została wykonana w 1659 r. A dziś, kiedy stare przysłowia najczęściej nijak się mają do sytuacji za oknem, sprawdzona prognoza pogody zdecydowanie ułatwia nam życie. A żeby taka powstała, naukowcy bazują na wieloletnich obserwacjach i znajomości procesów zachodzących w atmosferze i w ten sposób – przy użyciu skomplikowanych modeli matematycznych – określają największe prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zmian atmosferycznych. Prognoza nigdy jednak nie będzie w 100% pewna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

26.03 – Dzień Dobrego Łotra

Święty Dyzma – pierwszy kanonizowany przez samego Jezusa święty ma nas przekonać, że nigdy nie jest za późno na nawrócenie, że jest ono możliwe nawet w ostatniej chwili naszego życia. W jego wspomnienie Kościół zachęca do modlitwy za więźniów. Zwłaszcza tych, którzy są daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie. Warto Panu Bogu polecić także kapelanów więziennych oraz ewangelizatorów, którzy pragną skazanych przekonać o Bożej miłości.

28 marca. Dzień bez Kłamstwa

Choć uważamy kłamstwo za naganne, to kłamiemy. Dlaczego? Co nam daje brak prawdy w życiu?

Oszukujemy samych siebie i tych, wśród których żyjemy. Nie mówiąc już o Bogu, przed którym – niczym Adam i Ewa – niejednokrotnie się ukrywamy.

Reklama

Dlaczego świadomie wprowadzamy w błąd?

Żeby zrobić na innych lepsze wrażenie, ze strachu lub wstydu, gdy nie potrafimy odmówić, żeby czegoś nie stracić, żeby manipulować innymi i osiągnąć swoje cele, gdy prawdą nie chcemy zranić innych, żeby wejść w czyjeś łaski albo żeby kogoś nie stracić, z zazdrości i zawiści, bo to łatwiejsze niż zmierzenie się z prawdą... Wymieniać by można jeszcze dłużej. Jedni kłamią z dobrego serca, inni w sposób wyrafinowany. Udajemy, zakładamy maski. Dziś najbardziej to widać w mediach społecznościowych, w których pokazujemy wyidealizowany obraz swojego życia. Wydaje się więc, że kłamstwo, mijanie się z prawdą jest wszechobecne...

W Dniu bez Kłamstwa...

...warto sobie zadać pytanie, dlaczego mówimy nieprawdę. Co nam to daje? I czy bierzemy odpowiedzialność za fałsz, który serwujemy sobie i innym? Dziś – może przewrotnie: próbując nie kłamać – spotkajmy się sami z sobą i zobaczmy, co dla nas jest najważniejsze, czym żyjemy i w co wierzymy. A wtedy łatwiej żyć tak zwyczajnie, w prawdzie o sobie samym i innych.

Ciekawostka

Chińscy astronauci wytworzyli tlen w kosmosie

Reklama

Wykorzystując proces sztucznej fotosyntezy, który imituje mechanizmy stosowane przez rośliny do przekształcania dwutlenku węgla i wody w tlen i glukozę, astronauci z załogi Shenzhou-19 posłużyli się innowacyjnym urządzeniem, które przypomina wysuwaną szufladę, wyposażoną w katalizatory półprzewodnikowe. Dzięki temu systemowi na pokładzie Tiangong w styczniu br. udało się przekształcić dwutlenek węgla i wodę w tlen oraz etylen. Ten drugi związek chemiczny może być dalej przetwarzany na paliwo dla rakiet.

Przepis na idealnie ugotowane jajko?

Fizycy opracowali przepis na ugotowanie najlepszego na świecie jajka. Potrzebne są tylko dwa rondelki, termometr, stoper oraz trochę czasu i cierpliwości. W jednym rondelku woda wrze, a w drugim ma temp. 30°C. Należy na zmianę zanurzać jajko w rondelkach na 2 min w każdym i powtarzać ten cykl osiem razy, czyli łącznie gotowanie trwa 32 min. Kluczem do sukcesu jest przekładanie jajka z wody wrzącej do chłodniejszej i w drugą stronę. Dzięki temu obie części jajka gotują się oddzielnie. Jest to, zdaniem naukowców, ważne, ponieważ zbadali, że białko potrzebuje aż 85°C, żółtko natomiast może zrobić się twarde już w temp. 65°C.

Czy wiesz, że...

...żyjące w Polsce mistrzynie hibernacji śpią nawet 9 miesięcy?

Reklama

Koszatka to jeden z wielu ssaków zapadających w sen zimowy, który podczas srogiej zimy może trwać od października do kwietnia. Zwierzątko hibernuje zwinięte w kłębek, owijając dodatkowo ogon wokół ciała, by tracić jak najmniej ciepła. Bliska krewna koszatki – popielica szara – to polska rekordzistka snu zimowego, który może trwać nawet 9 miesięcy. Koszatka jest gryzoniem należącym do rodziny popielicowatych, obejmującej ok. trzydziestu gatunków, ale tylko cztery z nich występują w Polsce. Wszystkie są zwierzątkami skrytymi, aktywnymi nocą i trudnymi do zaobserwowania. Jest daleką krewną wiewiórki, chociaż bardziej przypomina mysz, gdyż jej ciało mierzy 8-10 cm, a pomagający w balansowaniu ogon – zaledwie 10 cm. Koszatki mają rozbudowany repertuar dźwięków, wydawanych w różnych sytuacjach – od pisków po syknięcia, a nawet niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki. Średnia długość życia koszatki to 5,5 roku. Jest niezwykle zwinna, potrafi wykonywać długie skoki z jednego drzewa na drugie. Swoje gniazda buduje wysoko i rzadko przebywa na ziemi, by unikać zagrożeń ze strony drapieżników.

Myśl na tydzień

Jezu, pozwól, abym był ostatnim we wszystkim... a pierwszym w miłości.
Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Pamiętaj o życzeniach!

23.03 – Feliks, Pelagia, Adrianna

24.03 – Katarzyna, Marek, Szymon

25.03 – Ireneusz, Maria, Mariola

26.03 – Dyzma, Teodor, Emanuel

27.03 – Ernest, Lidia, Rupert

28.03 – Aniela, Jan, Joanna

29.03 – Eustachy, Stefan, Marek

Wydarzyło się

• 23.03.1957 – geolog Jan Wyżykowski odkrył złoża rudy miedzi na Dolnym Śląsku.
• 24.03.1982 – podczas celebrowania Mszy św. w szpitalnej kaplicy został zastrzelony arcybiskup San Salvadoru i obrońca praw człowieka św. Oskar Romero.
• 25.03.1937 – w wyniku katastrofy kolejowej na stacji Rudniki pod Częstochową zginęło sześć osób, a ponad dwadzieścia zostało rannych.
• 26.03.1908 – na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.
• 27.03.1914 – belgijski chirurg Albert Hustin dokonał pierwszej udanej niebezpośredniej transfuzji krwi.
• 28.03.1364 – w obecności króla Kazimierza III Wielkiego arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki konsekrował katedrę na Wawelu.
• 29.03.1899 – pionier radia Guglielmo Marconi przeprowadził pierwszą transmisję za pomocą telegrafu bezprzewodowego między Wielką Brytanią a kontynentem europejskim.

2025-03-18 13:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawróć się, człowieku

Niedziela Ogólnopolska 32/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

alkohol

Bliżej Życia z wiarą

Ks. Piotr Gwiżdż

Krzysztof Kwiatkowski

Krzysztof Kwiatkowski

Krzysztof Kwiatkowski, po alkoholowej imprezie z kolegami, przed wylotem z Krakowa do Norwegii dopija piwo. Spotkanie z nieznajomym sprawia, że odrzuca alkohol. Oto jego historia.

Moje życie to było życie w stylu: Panu Bogu świeczka i diabłu ogarek. Oczywiście, były Msza św., spowiedź św., nie tylko jeden raz w roku, bywałem częściej. Nazywam to po swojemu: pracowałem w winnicy Pańskiej od dłuższego czasu, ale moje zatrudnienie, mój etat wypełniałem jedynie w 20%. Dwa lata temu wydarzyło się coś takiego w moim życiu, że chcę pracować na 100%, z nadgodzinami. Wracałem z Polski, w środku dnia, byłem na lotnisku w Krakowie-Balicach. Będę szczery: wracałem po imprezie z kumplami z Polski, skacowany. Kupiłem sobie piwo, siedziałem na lotnisku w kawiarni. Ni stąd, ni zowąd pojawił się jakiś człowiek, usiadł przy mnie z kawą i zaczęliśmy rozmowę. Najpierw zapytał: „Po ile to piwo?”. „W sumie to niedrogo, 20 złotych, ale jak to na lotnisku, ceny muszą być wyższe”. Rozmawialiśmy o „niczym”. W pewnym momencie ów człowiek zapytał mnie, czy jestem wierzący. Mówię, że tak, że jestem bardzo wierzącym człowiekiem. On popatrzył mi prosto w oczy i powiedział: „No to po co to? Po co? Skoro Pan Bóg z miłości do ciebie wziął krzyż i poszedł na Golgotę, a ty nie umiesz głupiego piwa odstawić?”. Zdrętwiałem, sparaliżowało mnie to, co ten człowiek powiedział. On się zachował tak jak jakiś surowy nauczyciel, nie wiem, jak to określić, normalnie człowiek bałby się powiedzieć coś takiego. Posturę mam, jaką mam, ćwiczyłem kulturystykę. Normalnie powiedziałbym: „Facet, co cię to obchodzi”. A on mi tak nawtykał, jak nie wiem.
CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek słuchał i dodawał odwagi - poruszające świadectwo biskupa Marka Mendyka

2025-04-21 21:29

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Archiwum Vatican Media

Bp Marek Mendyk podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty „Ad limina Apostolorum” w Watykanie

Bp Marek Mendyk podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty „Ad limina Apostolorum” w Watykanie

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia zmarł Papież Franciszek. Jego pontyfikat pozostanie zapamiętany jako czas rozpoczynania procesów, nowych impulsów i otwartych drzwi. Papież, który nie bał się nowości, którego serce biło dla ubogich, migrantów i pokoju. Ojciec Święty był blisko ludzi i Kościoła żyjącego w codzienności.

Poprosiliśmy biskupa Marka Mendyka o kilka słów osobistej refleksji. Pasterz diecezji świdnickiej odpowiedział, dzieląc się poruszającym świadectwem spotkań z papieżem Franciszkiem.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Maciej Małyga: Ostatnie słowo należy do nadziei, bo ona jest cechą przyjaciół Jezusa

2025-04-22 18:55

Magdalena Lewandowska

We Wtorek Wielkanocy Mszę święta za zmarłego papieża Franciszka, w katedrze wrocławskiej odprawił bp Maciej Małyga

We Wtorek Wielkanocy Mszę święta za zmarłego papieża Franciszka, w katedrze wrocławskiej odprawił bp Maciej Małyga

Po śmierci papieża Franciszka trwa w Kościele Katolickim modlitwa o życie wieczne dla niego. W ten duchowy dar włączyła się także Archidiecezja Wrocławska zarówno duchowni, osoby życia konsekrowanego jak i wierni świeccy. Dziś w katedrze wrocławskiej Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga.

Wczoraj otrzymaliśmy wiadomość, że papież Franciszek zakończył swoje ziemskie życie. Dzisiaj gromadzimy się w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem bpa Macieja Małygi, aby sprawować Mszę świętą za zmarłego papieża. Chcemy dziękować za dar jego życia, osobę, pontyfikat, za to, że wiernie wypełniał swoje obowiązki aż do śmierci i chcemy prosić dla niego o życie wieczne - zapowiedział na początku ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Z kolei przewodniczący liturgii powiedział: - Ta modlitwa jest wdzięcznością za dar jakim był i jest papież Franciszek. Jest w sensie nauki i przykładu i dobrych dzieł, jaki nam pozostawił. Bądźmy wdzięczni i miejmy w naszym sercu nadzieję.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję