Reklama

Niedziela Wrocławska

Jak przeżyć żałobę?

We Wrocławiu działalność rozpoczyna wyjątkowe miejsce – Centrum Wsparcia w Żałobie – gdzie każdy, kto doświadczył straty bliskiej osoby, będzie mógł uzyskać profesjonalną, bezpłatną pomoc.

2025-03-11 16:06

Niedziela wrocławska 11/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Anna Gil-Gumowska i dr Krzysztof Szmyd

Anna Gil-Gumowska i dr Krzysztof Szmyd

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nowa inicjatywa Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, ale jest skierowana nie tylko do rodziców po stracie dziecka, ale do każdego, kto zmaga się z żałobą. – Na co dzień zajmujemy się dziećmi nieuleczalnie chorymi, nasz personel: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci jeżdżą do domów naszych podopiecznych. Jesteśmy hospicjum domowym, ale mamy duży, doświadczony zespół, w którym pracuje aż 9 psychologów. Uznaliśmy, że mamy możliwości, mamy doświadczenie i chcemy otworzyć Centrum Wsparcia w Żałobie. Miejsce, gdzie każdy, kto doświadczył straty kogoś bliskiego – nie tylko dziecka – może zadzwonić, zarejestrować się, przyjść, porozmawiać – wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Szmyd, kierownik Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. – Chodzi o pomoc w przejściu przez żałobę i powrocie do życia w pełni – na tyle, na ile to możliwe, bo oczywiście po stracie życie będzie inne. Niestety w procesie żałoby można utknąć, jak na mieliźnie i pozostać w żalu, zamknięciu na świat, odcięciu od wszystkiego, co dzieje się wokół mnie. To jest sytuacja, której chcielibyśmy uniknąć – dodaje.

Bez limitu spotkań

Po wsparcie można się zgłaszać do centrum telefonicznie od poniedziałku do piątku od 9 do 11 dzwoniąc pod numer telefonu 790 620 613 lub całodobowo pisząc przez formularz na www.formuladobra.pl/centrum-wsparcia-w-zalobie/oraz mailowo centrum@formuladobra.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na razie dyżury psychologów odbywają się w piątki od 9 do 18, a w miarę zgłaszania się kolejnych chętnych działalność będzie prowadzona także w inne dni, w planie jest też tworzenie grup wsparcia. – Staramy się dopasować do potrzeb osób, które się zgłaszają. Komuś może wystarczyć jedna czy dwie wizyty, a inna osoba będzie potrzebowała tych wizyt zdecydowanie więcej. Nikogo nie będziemy ograniczać limitem ilości spotkań. Chcemy towarzyszyć osobom przechodzącym przez proces żałoby aż do momentu, w którym stwierdzimy wspólnie, że jest już na tyle dobrze, że „wracam do życia”. My jesteśmy do dyspozycja tak długo, jak będziemy potrzebni – zaznacza psycholog i wiceprezes Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” Anna Gil-Gumowska. – Zdarza się, że ból żałoby jest tak dominujący, że odcina zupełnie od możliwości codziennego funkcjonowania w jego najprostszych aspektach. Gdy taki stan się przeciąga, na pewno warto poszukać pomocy. A nawet jeśli funkcjonujemy w miarę dobrze, ale jednak czujemy, że chcielibyśmy poszukać wsparcia, naprawdę warto zadzwonić i umówić się na spotkanie. Drzwi centrum pozostają otwarte dla wszystkich – zachęca.

Na obcej planecie bez instrukcji

Jak podkreśla dr Krzysztof Szmyd, żałoba to proces, który trwa: – Żałoby nie da się przyspieszyć, przez to trzeba przejść krok po kroku. Nie ma innej drogi przez żałobę, jak wejść w ten ogień. To będzie bolało, to rani, bo dopiero, jak się „rozsypiemy”, można się zacząć odbudowywać i składać na nowo po stracie. Jeśli spróbujemy tego nie przeżywać, spróbujemy nasze emocje ukryć, zamknąć głęboko w szafie, to one wyjdą w najmniej oczekiwanym momencie ze zwielokrotnioną siłą, a wtedy kryzys będzie dramatyczny.

– Gdy ktoś bliski nam umiera, my nie przestajemy go kochać. Dalej tą miłość w sobie mamy, tylko nie ma już fizycznie obok nas tej osoby, którą możemy tą miłością obdarzać. Nie możemy mieć relacji takiej, jak dotychczas i zadaniem żałoby jest zmiana tej relacji z fizycznej, materialnej tu i teraz na bardziej emocjonalną i psychiczną – mówi Anna Gil-Gumowska. – To jest bardzo trudne, czasami ludzie mówią „mam już dość, chciałbym odkręcić głowę i już nie czuć”. Ale w tej nowej relacji zostaje nam pamięć, wspomnienia, zostaje miłość na innym poziomie. Kiedy to przepracujemy, możemy iść dalej w naszym życiu niosąc tę osobę w sercu – tłumaczy psycholog.

Reklama

Dodaje, że z żałoba jest trochę tak, jakbyśmy wylądowali na obcej planecie bez instrukcji obsługi, jak sobie poradzić. Naszym zadaniem jest przeżyć i odkrywać te sposoby, sprawdzać, testować, co nam służy, co jest nam potrzebne i z tego korzystać.

Czy brać dziecko na pogrzeb?

Oboje zauważają, że temat śmierci, cierpienia, stał się tematem tabu w dzisiejszym świecie, a my mamy problem z „obsługą” własnych emocji w takich sytuacjach kryzysowych. – Jako społeczeństwo spychamy tematy chorowania, odchodzenia, śmierci, nie rozmawiamy o tym ze sobą. Boimy się tych tematów, a co dopiero emocji z nimi związanych. A jeśli te emocje mają przeżywać dzieci, to już w ogóle dramat. Pytanie o to, czy brać dziecko na pogrzeb, jest bardzo częste. Ja wtedy odpowiadam, czy analogicznie zastanawiamy się, czy wypada wziąć dziecko na wesele. Wtedy zazwyczaj widzę wielkie zdziwienie w oczach, ale i jedno i drugie jest istotnym wydarzeniem w życiu rodziny, bardzo emocjonalnym. Czym się różni? Charakterem emocji, których doświadczamy. Kiedy są przyjemne, radosne, to chętnie bierzemy dzieci, ale jak są trudne, bolesne, to najlepiej dzieci „schować”, odizolować. Tylko że dzieci, które nie uczestniczą w bolesnych momentach życia rodziny, którym się nie wyjaśnia, które się odsuwa, kolokwialnie mówiąc nie dostają instrukcji obsługi, jak sobie w przyszłości z takimi trudnymi momentami radzić. A ból, kryzys i tak je w przyszłości dotknie, bo strata, śmierć jest wpisana w życie każdego człowieka. Kiedyś staną się dorosłymi, którzy w obliczu straty nie będą wiedzieć, jak mają ją dźwignąć, nie będą też potrafili tego pokazać młodszemu pokoleniu – przestrzega Anna Gil-Gumowska.

Płacz to nie krwotok, nie należy go tamować

Jak pomóc osobie w żałobie? – Po pierwsze możemy pytać „Czego potrzebujesz? Co mogę dla ciebie zrobić? Czy chcesz porozmawiać?” Niezwykle ważne jest, żeby raczej pytać, a nie dawać gotowe rozwiązania. Takie wydawałoby się „dobre” rady – „Dasz sobie radę”, „Wszystko się ułoży” – zamiast pomagać mogą być bardzo trudnym doświadczeniem dla osoby, która jest w żałobie – tłumaczy dr Szmyd. – Powstrzymujmy się od ocen typu: „Już minęły trzy miesiące, powinnaś się wziąć w garść”. Proszę mi wierzyć, przez 15 lat pracy ja nie widziałam nikogo, kto od powiedzenia „weź się w garść”, w garść by się wziął. To tak nie działa. Potrzebna jest raczej nasza gotowość do zapytania, do wysłuchania. Potrzebna jest nasza obecność. A tym, co możemy powiedzieć, kiedy brakuje nam słów, jest po prostu: „Ja nie wiem, co powiedzieć ci w obliczu twojej straty. Brak mi słów”. Można wtedy pomilczeć, można pobyć razem, można przytulić, popłakać wspólnie albo być ramieniem, gdzie ten drugi może się wypłakać – podpowiada Anna Gil-Gumowska. Rodzice w żałobie często jej mówią, że jest im ciężko, bo nikt w rodzinie nie wspomina nawet imienia dziecka, nie rozmawia z nimi o dziecku: – Okazuje się, że bliscy boją się ten temat poruszyć w obawie o to, że uruchomią fale emocji, wspomnień. A tak naprawdę te emocje muszą się przetoczyć. Pani prof. Krystyna de Walden-Gałuszko zawsze mówiła, że płacz to nie krwotok i nie należy go tamować. Te łzy muszą wypłyną, okres żałoby jest właśnie po to, żeby stratę opłakiwać i przeżywać na właściwy dla nas sposób.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młoda twarz Kościoła jest piękna i radosna!

Niedziela wrocławska 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Młodzież pokazała, że jest do tańca i do różańca

Młodzież pokazała, że jest do tańca i do różańca

Chcemy im uświadomić, że młodzież jest bardzo ważna dla Kościoła. To ich dzień – mówił ks. Piotr Rozpędowski.

W hali AWF we Wrocławiu odbył się 39. Światowy Dzień Młodzieży. Na wspólną modlitwę, zabawę i integrację przyjechało 900 młodych z różnych stron archidiecezji wrocławskiej. – Chcemy im uświadomić, że młodzież jest bardzo ważna dla Kościoła. Kościół często im się kojarzy z osobami starszymi, uważają, że głos osób starszych jest kluczowy w Kościele. A dzisiaj to jest ich dzień i to w całym Kościele powszechnym, nie tylko w naszej diecezji, nie tylko w Polsce. Chcemy ich uczcić, uszanować i pokazać im innych wierzących młodych – mówił ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję