Reklama

Aspekty

Diakoni w Wiecznym Mieście

– Przy grobie św. Piotra prosiliśmy Pana Jezusa o kolejne powołania do diakonatu stałego w diecezji – mówi Andrzej Szablewski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum I. Szablewskiej

Reprezentanci diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Bazylice św. Piotra

Reprezentanci diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Bazylice św. Piotra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gronie ponad 7 tysięcy wiernych – uczestników Pielgrzymki Diakonów Stałych do Rzymu – byli też nasi diecezjanie. W międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Stolicy Apostolskiej w dniach 21-23 lutego, wzięli udział: diakon stały Adam Runiewicz oraz kandydat do diakonatu stałego Andrzej Szablewski z żoną Iwoną. Towarzyszyli im księża z Diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych: dyrektor ks. dr Wojciech Oleśków oraz ojciec duchowny ks. dr Tadeusz Kuźmicki. Na obchody Roku Świętego 2025 przybyło w 2 dniach w sumie ok. 2500 diakonów. To dużo, ale i tak niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że tę posługę na całym świecie pełni 47 tysięcy mężczyzn.

Bogaty plan

Rozpoczęło się piątkowymi katechezami w różnych językach, które odbyły się w kilku rzymskich kościołach parafialnych. Temat był związany z hasłem jubileuszu i dotyczył konkretnych znaków nadziei w posłudze diakonów stałych. Była też okazja do wymiany doświadczeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W sobotę odbyło się międzynarodowe spotkanie w Auditorium Conciliazione, którego temat był związany z hasłem Roku Jubileuszowego. Uczestnicy mogli posłuchać o doświadczeniach pełnienia posługi na różnych kontynentach, a także dowiedzieć się więcej o planowanych nowelizacjach w dokumentach o formacji do diakonatu stałego. Biskup Andrea Ripa, sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, podkreślił, że powołanie diakonów polega przede wszystkim na głoszeniu Ewangelii i dawaniu świadectwa. Kilkugodzinne spotkanie pod hasłem: „Diakoni w Kościele synodalnym i misyjnym. Aby być świadkami nadziei” zaowocowało wymianą doświadczeń oraz wskazaniem horyzontów na przyszłość.

Wieczorem pielgrzymi spotkali się na czuwaniu modlitewnym w Auli Pawła VI: – Nabożeństwu przewodniczył kardynał Lazarus You Heung-Sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, z którym mieliśmy okazję porozmawiać i opowiedzieć o początkach posługi diakonów stałych w diecezji oraz o ośrodku formacyjnym – zaznacza Andrzej Szablewski. Czuwanie modlitewne zakończyło się odnowieniem przyrzeczeń diakonatu. Był to ważny i wzruszający moment dla diakonów i małżonek, które im towarzyszyły.

Porta Santa

Reklama

Sobota była też czasem przeznaczonym na pielgrzymowanie do Drzwi Świętych w 4 papieskich bazylikach większych w Rzymie: św. Jana na Lateranie, św. Piotra w Watykanie, św. Pawła za Murami oraz Matki Bożej Większej na Eskwilinie. – Zanosiliśmy modlitwę za diecezję, polecaliśmy diakonów i kandydatów przygotowujących się w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym – mówi Iwona Szablewska, której mąż przygotowuje się do święceń. Wieczne Miasto jest dobrze przygotowane na wydarzenia Roku Świętego. Zorganizowano wiele udogodnień dla pielgrzymów: – W Rzymie było wyraźnie widać i dało się odczuć, jak ważna jest celebracja tego roku. Została wydzielona droga pielgrzymki do Drzwi Świętych, której początek znajduje się u podnóża Zamku Anioła nad Tybrem. Mogliśmy korzystać z przygotowanych propozycji modlitwy i śpiewu psalmów oraz rozważań Pisma Świętego. Była też Litania do Wszystkich Świętych, kończąca się przy grobie św. Piotra wyznaniem wiary – wyjaśnia.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była niedzielna Msza św. z obrzędem święceń diakonatu, której przewodniczył proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Pierwszy raz bazylikę św. Piotra wypełniło ponad 2,5 tysiąca diakonów. – Wasza misja, misja diakona, która wyprowadza was ze społeczeństwa, aby ponownie w nie wprowadzić i uczynić je miejscem coraz bardziej gościnnym i otwartym dla wszystkich, jest jednym z najpiękniejszych przejawów Kościoła synodalnego i „wychodzącego” – napisał do przyszłych diakonów przebywający w szpitalu papież Franciszek, który pierwotnie sam miał przewodniczyć niedzielnej Eucharystii. Czas pielgrzymki był wypełniony modlitwą w intencji papieża, aby Pan Jezus umacniał go, otaczał swoją łaską i dał łaskę zdrowia.

Przyszłość to nadzieja

– Takie wydarzenia pozwalają dostrzec siłę Kościoła powszechnego i jednocześnie zobaczyć, co jest jeszcze do zrobienia w Kościele lokalnym. W tym roku minie 60 lat, od kiedy podczas Soboru Watykańskiego II przywrócono diakonat stały – mówi Andrzej Szablewski. – W Polsce jesteśmy na początku tej drogi. Osobiście odczuwam ciężar całej tej sytuacji, czegoś nowego, ale jednocześnie jestem szczęśliwy, że razem z moją małżonką wpisujemy się w historię Kościoła lokalnego – dodaje.

Reklama

Spotkanie diakonów stałych było okazją do wymiany doświadczeń codziennej posługi, ale też łączenia życia rodzinnego z posługą głoszenia słowa i działalnością na rzecz bliźnich. Znamienne było, że w pielgrzymce wzięły udział również rodziny diakonów stałych, co umożliwiło wymianę myśli i interesujące rozmowy. – Powołanie do diakonatu stałego to wspólna droga, w której uczestniczy również żona diakona przez sakrament małżeństwa, będący fundamentem ich więzi. Spotkanie w Rzymie tak wielu kobiet: żon diakonów i kandydatów do diakonatu było okazją wysłuchania świadectw z posługi z różnych stron świata. Było to również piękne doświadczenie wspólnoty, która zanosiła do Pana Boga modlitwy we wszystkich językach, polecając w tak szczególnym miejscu diakonów, kandydatów do diakonatu i ich rodziny – mówi Iwona Szablewska. – Dla mnie to czas umacniania i pogłębiania wiary w sercu Kościoła. Udział we Mszy św. w Bazylice Świętego Piotra przy ołtarzu, który jest nad jego grobem, był ogromnym doświadczeniem powszechności Kościoła. Dla małżonek i rodzin uczestniczących w pielgrzymce organizatorzy przygotowali miejsca tuż przy ołtarzu. Z bliska mogliśmy modlić się, uczestniczyć i podziwiać piękno sprawowanej liturgii – wyjaśnia.

Formacja

Przygotowanie do przyjęcia święceń diakonatu w diecezji odbywa się w Diecezjalnym Ośrodku Formacji Diakonów Stałych, który został utworzony przez bp. Tadeusza Lityńskiego 26 września 2023 r. – W tym roku formuje się 5 kandydatów. Jeden kandydat jest na III roku, a 4 kandydatów jest na II roku formacji. Niedawno 2 osoby przyjęły posługę lektoratu – mówi ks. dr Wojciech Oleśków, dyrektor ośrodka. – Formacja do diakonatu trwa 3 lata i obejmuje wymiar ludzki, duchowy, intelektualny i pastoralny. Na początku jest okres propedeutyczny, który trwa 3 miesiące. Później następuje dopuszczenie osoby do grona kandydatów do diakonatu. W trakcie formacji kandydat otrzymuje posługi lektoratu i akolitatu, a na koniec III roku formacji – przyjmuje święcenia diakonatu – wyjaśnia ks. Oleśków.

Diakonem stałym może zostać mężczyzna żonaty. Kandydaci związani węzłem małżeńskim mogą być dopuszczeni do święceń nie wcześniej, niż po ukończeniu 35. roku życia i po 5 latach małżeństwa. Formacja intelektualna odbywa się w ramach Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Przykładowe zajęcia to: duszpasterstwo rodzin, teologia Caritas, ćwiczenia liturgiczne czy homiletyczne. – Zapraszamy kandydatów, którzy ukończyli studia teologiczne, są w ich trakcie lub ukończyli studia podyplomowe z teologii. W tym roku planujemy rozpoczęcie studiów podyplomowych w Zielonej Górze z myślą o formacji do diakonatu – mówi ks. Wojciech Oleśków.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemierzyli setki kilometrów

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2024, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Anna Polak

Badania zabytkowej płyty nagrobnej przy kościele w Piotrowie (parafia Olbrachtów)

Badania zabytkowej płyty nagrobnej przy kościele w Piotrowie (parafia Olbrachtów)

W 2024 r. był realizowany III etap ministerialnego projektu w ramach programu badania polskich strat wojennych, który dotyczy obiektów sakralnych na terenie województwa lubuskiego.

Program objął zabytki na terenie gmin: Lipinki Łużyckie, Przewóz oraz gminy o statusie wiejskim Gubin. Inicjatywę dokumentowania obecnego stanu oraz strat poniesionych w wyposażeniu świątyń podjęli dr Anna Polak i dr Paweł Karp. Ich zamysłem jest zbadanie dziedzictwa kulturowego części ziem przyłączonych do Polski po 1945 r. Do tej pory udało się im przeprowadzić badania terenowe w całym powiecie żarskim. W ramach projektu z 2024 r. rozpoczęli też działania w powiecie krośnieńskim: – Docieramy do rozmaitych zakątków tego powiatu. Niektóre kościoły wymagają prac budowlanych lub konserwatorskich. Dodatkowym skutkiem, przy okazji realizacji projektu, jest pomoc przy kompletowaniu niezbędnej dokumentacji, aby parafie mogły uzyskać stosowne pozwolenia oraz dotacje. Daje to nam dużo radości i satysfakcji – mówi dr Anna Polak.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Franciszek w Krakowie modlił się nad ranem i sam prał skarpetki

2025-04-24 07:20

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

fot. Marcin Mazur

Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku Papież Franciszek mieszkał w pałacu biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3. Każdego ranka wstawał o świcie, kiedy jeszcze wszyscy spali, chodził po korytarzu i się modlił. Brał swoje ubrania, skarpetki do łazienki i tam je prał – ujawnił kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Vatican News.

Kardynał Dziwisz przebywa w Rzymie na uroczystościach związanych z pochówkiem zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny Papieża Franciszka. W środę uczestniczył w przeniesieniu ciała Franciszka z Domu Świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie wierni do piątku będą się modlić przy trumnie Franciszka i oddawać hołd zmarłemu papieżowi.
CZYTAJ DALEJ

Co najmniej dwóch kardynałów nie weźmie udziału w konklawe

2025-04-24 09:17

[ TEMATY ]

konklawe

kardynałowie

śmierć Franciszka

wybory nowego papieża

PAP/EPA

Kardynałowie i biskupi modlący się przy trumnie śp. papieża Franciszka

Kardynałowie i biskupi modlący się przy trumnie śp. papieża Franciszka

Co najmniej dwóch kardynałów nie będzie mogło przyjechać do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka oraz w wyborze nowego papieża. Już w dniu śmierci papieża Franciszka emerytowany arcybiskup Sarajewa, 79-letni kard. Vinko Puljić powiedział chorwackiej gazecie „Vecernji list”, że nie będzie mógł pojechać do Rzymu z przyczyn zdrowotnych.

W konklawe nie weźmie również udziału hiszpański kardynał, 79-letni Antonio Canizares Llovera. Rozgłośnia Cope, oficjalny nadawca Konferencji Biskupów Hiszpanii, poinformowała, że były arcybiskup Walencji odwołał swój udział z powodów zdrowotnych. Do udziału w wyborze mają prawo kardynałowie, którzy nie ukończyli jeszcze 80 lat. Aktualnie na tej liście jest ich 135, a na dzień dzisiejszy 133.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję