Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod płaszczem Maryi

„Dolina cudów” – tak mówił o tym sanktuarium jego poprzedni proboszcz ks. Stanisław Łyp. W cyklu prezentującym kościoły jubileuszowe w naszej diecezji zapraszamy do parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 8/2025, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Archiwum parafii

Widok świątyni

Widok świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapewne są w naszej diecezji kościoły z dłuższą historią, bardziej zdobne, ciekawsze architektonicznie. Ale przecież i Fatima nie była najpiękniejszym miejscem w Portugalii, a jednak Maryja wybrała ją sobie na miejsce szczególnego spotkania i znak, który inspiruje od ponad 100 lat. Może w tym jubileuszowym czasie poświęconym nadziei szczególnie powinniśmy odkrywać łaski Boże w tym, co zwyczajne, poszarzałe, nieidealne? Może właśnie tu jeszcze lepiej dociera do nas świadomość, że Bóg widzi nas inaczej i daje wielkie łaski nie ze względu na piękno i zasługi, ale pomimo naszych niedoskonałości?

Piękno tego miejsca to piękno wiary przybywających tu mieszkańców Zagórza – nie tylko z parafii, ale z całego dekanatu. Położona wśród bloków parafia powstała w 1982 r., najpierw (przez rok) jako wikariat terenowy. Trudne lata i niełatwe miejsce, ale jednak wiernych przyciągał ten – jak czytamy w historii na stronie parafii – „skromniutki Dom Matki, która wszystko rozumie, podtrzyma na duchu, doda sił i umocni nadzieję. Na początku był to skromny wizerunek namalowany na zwykłym kartonie, tak zwykłym, jak zwykłe było wtedy życie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwsza figura Matki Bożej przyjechała tu nie z Fatimy, lecz z Rzymu, w 1985 r. i od razu została otoczona kultem wiernych. Zastąpiła ją w 1997 r. figura sprowadzona z Portugalii, którą rok później biskup sosnowiecki Adam Śmigielski koronował. I to ona do dziś jest umieszczona w centralnym punkcie ołtarza.

Papież zachęca

W bulli ogłaszającej w tym roku jubileusz zwyczajny papież Franciszek wspomniał o maryjnych objawieniach w Meksyku i ich przesłaniu: „Czyż oto nie ma tu mnie, twojej Matki?”. (...) „Podobne przesłanie jest odciśnięte w sercach wielu sanktuariów maryjnych na całym świecie, będących celem licznych pielgrzymów, którzy powierzają Matce Bożej swoje troski, cierpienia i oczekiwania. Niech w tym Roku Jubileuszowym sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei. (…) Jestem przekonany, że wszyscy, zwłaszcza cierpiący i udręczeni, będą mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci, która dla świętego Ludu Bożego jest znakiem niezachwianej nadziei i pociechy” – napisał papież.

Porządek nabożeństw

Niedzielne Msze św. sprawowane są w sanktuarium o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.30 i 19.00. W dni powszednie Eucharystie odprawiane są o godz. 6.30, 7.30 i 18.00.

W święta i wspomnienia Matki Bożej parafia zaprasza na Maryjną Godzinę Łaski z wystawieniem Najświętszego Sakramentu od 17.00 do 18.00, a w każdą sobotę modlitwy do Maryi przed wystawionym w monstrancji Chrystusem odbywają się po wieczornej Mszy św. Szczególne nabożeństwa odbywają się we wspomnienie kolejnych objawień, czyli 13. dnia miesiąca od maja do października. Rozpoczyna je Godzina Miłosierdzia o godz. 15.00. Od 16.00 do 18.00 trwa modlitwa różańcowa, a po niej Msza św. zakończona procesją różańcową wokół świątyni i Apelem Jasnogórskim.

W dolnej kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Co warte podkreślenia – jedna z dłuższych w naszej diecezji, bo Pan Jezus czeka tu codziennie w godz. 6.00-21.00. I znów okazuje się, że największy przystęp do Niego mamy przez Maryję.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz z misją

Niedziela sosnowiecka 39/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Mikołaj Wójtowicz

Jak co roku w marszu uczestniczyło wielu obrońców życia

Jak co roku w marszu uczestniczyło wielu obrońców życia

Ulicami Kościelną, Modrzejowską, Warszawską, Piłsudskiego, Sobieskiego i Regulacyjną w Sosnowcu przeszedł „Marsz dla Życia i Rodziny”.

Marsz jest świadectwem przywiązania do wartości, którymi są rodzina i życie ludzkie od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Obecny był m.in. bp Artur Ważny, biskup sosnowiecki. Po zakończeniu marszu na terenie parafii św. Rafała Kalinowskiego odbył się festyn.
CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?
CZYTAJ DALEJ

Zupa jarzynowa dla bezdomnych

2026-02-15 20:10

Małgorzata Pabis

W piątek – 13 lutego – kościół rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zakupił dla bezdomnych korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio 150 porcji zupy i pieczywa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję