Reklama

Niedziela Podlaska

Pamiętamy o rodakach

Wolontariusze wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Łochowie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie razem z wolontariuszami z Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej pojechali do Dyneburga na Łotwie w ramach akcji Paczka na Kresy.

Niedziela podlaska 8/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Archiwum autorki

Wolontariusze Paczki na Kresy u Matki Bożej Ostrobramskiej

Wolontariusze Paczki na Kresy u Matki Bożej Ostrobramskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza przygoda z Paczką na Kresy zaczęła się w grudniu 2022 r. Wtedy nasz udział w akcji polegał na zebraniu produktów spożywczych i dostarczeniu ich do jednego z kilku punktów zbiórki. Obecnie bierzemy udział we wszystkich etapach projektu: od zbiórki, przez segregowanie i pakowanie docelowych paczek aż po wyjazd na Kresy.

To tylko cztery dni, a ilość przeżyć ogromna. Każdy wyjazd to czas na spotkanie z historią. I tym razem byliśmy na Cmentarzu w Ławkiesach, w Liksne przy pomniku upamiętniającym Emilię Plater, na Cmentarzu w Dyneburgu przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy Krzyżu na Słobódce, w kościele gdzie został ochrzczony kpt. Raginis – w Jauborne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z najbardziej wzruszających momentów naszego wyjazdu były spotkania z rodakami od pokoleń mieszkającymi na Łotwie. Odwiedziliśmy mieszkańców Dyneburga, Elerne, Iluksty, Rezekne, Jekabpils. Oficjalne zakończenie Akcji zawsze ma miejsce w Kaplicy Powstańców Styczniowych na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Reklama

Kiedy zapytałam moich wolontariuszy o ich wrażenia ze spotkań, to najpierw pojawiały się łzy wzruszenia a potem pełne emocji opowieści o spotkanych osobach: Pani Stefania, która cieszy się, bo może zaprosić swoją przyjaciółkę na zimę do swojego domu. Pani Helena, która, choć mieszka w strasznych warunkach, z radością wita nas śpiewem kolęd po polsku. Starszy, schorowany i bardzo samotny Pan, który na widok wręczanej flagi Polski rozpłakał się i ucałował jej brzeg dziękując za prezent. Pani Maria, która przesłała podziękowania ze szpitala, smutna, że nie może osobiście się z nami spotkać. Pani Halinka – sympatyczna, ciepła i troskliwa osoba, która dzieliła się swoimi wspomnieniami pokazując albumy wypełnione zdjęciami z młodości, stare książki, które kupił jeszcze jej ojciec, ręcznie pisane listy, zeszyty, śpiewniki. W międzyczasie nakarmiła, oprowadziła po Dyneburgu i podarowała smakołyki łotewskie.

Po jednym z takich spotkań usłyszałam słowa: „proszę pani, ja już nigdy nie będę narzekał, że czegoś mi brakuje”.

Te spotkania, to najpiękniejsza lekcja dobroci, miłości i wrażliwości na drugiego człowieka.

To niezwykle wzbogacające doświadczenie, które pozwoliło nam zrozumieć, jak ważna jest nasza pomoc i jak wiele możemy dać, ale i otrzymać w zamian.

Wyjazd do Dyneburga był nie tylko okazją do pomocy innym, ale również do przemiany serc. Każdy z nas wrócił z nowymi doświadczeniami, umiejętnościami i wspomnieniami, które będą nam towarzyszyć przez wiele lat. Zrozumieliśmy, jak ważna jest współpraca, empatia i otwartość na innych. Ten wyjazd nauczył nas, że nawet najmniejsze gesty mogą mieć ogromne znaczenie.

Pomimo że nasz wyjazd do Dyneburga dobiegł końca, nasze zaangażowanie w pomoc innym nie skończyło się. Chcemy kontynuować naszą misję, dzielić się naszymi doświadczeniami i inspirować innych do działania. Planujemy kolejną akcję już na przełomie marca i kwietnia.

Wspomnienia z wyjazdu wolontariuszy pozostaną z nami na zawsze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i mamy nadzieję, że również w kolejnej edycji nam pomogą. Z niecierpliwością czekamy na XVIII Paczkę na Kresy – Wielkanoc 2025, która wyruszy na Łotwę w dniach 3-6 kwietnia.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ugościli pasterza diecezji

Niedziela podlaska 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Podczas wizytacji uroczyście wniesiono relikwie

Podczas wizytacji uroczyście wniesiono relikwie

Biskup Piotr Sawczuk w ramach wizytacji kanoniczej odwiedził parafię Chrystusa Króla w Ogrodnikach.

Wizytacja rozpoczęła się w poniedziałek 23 października. Wtedy to bp Piotr spotkał się z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami oraz uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Ogrodnikach, która należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Dyrektor szkoły Lidia Sadowska wyraziła radość ze spotkania i odwiedzin biskupa. Pokreśliła, jak ważny jest katolicki charakter wychowania panujący w szkole. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły zaprezentowały część artystyczną. Szkole patronuje św. Faustyna Kowalska.
CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA apeluje: jeśli to możliwe Polacy nie powinni wybierać się w podróże w najbliższych godzinach

2025-12-31 11:35

[ TEMATY ]

bezpieczeństwo

PAP

Jeśli to możliwe, Polacy nie powinni wybierać się w podróże w najbliższych godzinach - zaapelował szef MSWiA Marcin Kierwiński w środę. Dodał, że w nocy wrócą w kraju intensywne opadu śniegu i wiatr.

- Bądźcie gotowi, że będzie opad i będą tworzyć się zaspy; jeżeli jest to możliwe, nie macie przygotowanych samochodów, opon zimowych, to nie wybierajcie się w nadchodzących godzinach w podróże, dlatego że jest to bardzo niebezpieczne, a warunki są bardzo zmienne - apelował do Polaków Kierwiński.
CZYTAJ DALEJ

Projekt ustawy o „osobie najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą

2025-12-31 18:42

[ TEMATY ]

ustawa o osobie najbliższej

Adobe Stock

We wtorek 30 grudnia 2025 r. – być może licząc na brak zainteresowania opinii publicznej w okresie świąteczno-noworocznym – rząd Donalda Tuska przyjął projekt „ustawy o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu” (numer z wykazu: UD87) oraz projekt przepisów wprowadzających tę ustawę (numer z wykazu: UD88).

W rzeczywistości nie są to jednak zupełnie nowe projekty ustaw, lecz jedynie lekko zmodyfikowane projekty ustaw – „ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich” oraz przepisów wprowadzających tę ustawę – które zostały ogłoszone już ponad rok wcześniej, 18 października 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję