Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileuszowe znaki nadziei

Bazylika katedralna, a zarazem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej z ponad 850-letnią historią, w Roku Jubileuszowym znalazła się wśród 16 kościołów stacyjnych w diecezji. Jakie wydarzenia przygotowała na ten rok parafia katedralna?

Niedziela kielecka 6/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Otwarcie Roku Jubileuszowego – uroczystości w katedrze

Otwarcie Roku Jubileuszowego – uroczystości w katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz ks. kan. Adam Kędzierski zachęca do jak najlepszego wykorzystania tego czasu łaski danego od Boga.

W modlitwie przy krzyżu papieskim

W pierwsze piątki miesiąca wspólnota z parafii Przymierze Dwóch Serc zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po Mszy św. o godz. 18 i trwa do godz. 22. Wspólnota wyszła również z inicjatywą nabożeństwa Drogi Krzyżowej przy krzyżu papieskim. Jak przypomina ks. kan. Kędzierski, jest to wyjątkowy krzyż, który stał się symbolem Jubileuszowego Roku w naszej diecezji. Podarował go papież Jan Paweł II bp. Mieczysławowi Jaworskiemu na wiadomość o strajku włoszczowskiej młodzieży w obronie krzyży. Od wydarzenia minęło w ubiegłym roku 40 lat. Krzyż podarowany przez papieża peregrynował po całej diecezji na prośbę ówczesnego bp. kieleckiego Stanisława Szymeckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Skąd pomysł, by stał się on symbolem jubileuszu w naszej diecezji? – Przez te lata był przechowywany u nas, w katedrze. Jak wiemy, papież Franciszek w swojej bulli na Jubileuszy Rok Święty zachęcał, aby obchodom inaugurującym jubileusz i procesji do katedry, będącej w programie, w każdej diecezji, towarzyszył szczególny symbol religijny – wizerunek bądź krzyż, mający znaczenie dla wiary i historii konkretnej diecezji. Wtedy pomyślałem o krzyżu, który należał do św. Jana Pawła II, podarowanym bp. Jaworskiemu, zaproponowałem, aby był on niesiony w procesji z kościoła Trójcy Świętej do katedry. W czasie Mszy św. inaugurującej został on ustawiony przy ołtarzu głównym. W Roku Jubileuszowym odwiedzający katedrę będą mogli się przy nim pomodlić – mówi ks. kan. Kędzierski.

Pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych

Jak zapowiada ks. kan. Kędzierski, w okresie Wielkiego Postu parafianie będą mieli możliwość nawiedzić piętnaście kościołów jubileuszowych, jakie wyznaczył bp Jan Piotrowski na Rok Święty. Stanie się to w trakcie trzech zorganizowanych pielgrzymek. Na mapie miejsc, które odwiedzą pątnicy, znajdą się historyczne kościoły, sanktuaria maryjne i pasyjne oraz bazyliki mniejsze w naszej diecezji. Parafianie i kapłani będą uczestniczyli również w pielgrzymce diecezjalnej do Rzymu z bp. Piotrowskim, nawiedzając w jej trakcie rzymskie bazyliki.

Kustosz podkreśla, że w duszpasterskiej pracy istotą jubileuszu jest oczywiście na pierwszym miejscu posługa sakramentalna. – Katedra jest jednym z dwóch kościołów w mieście obok parafii Ojców Kapucynów, gdzie przez cały dzień trwa dyżur w konfesjonale i adoracja Najświętszego Sakramentu. W roku jubileuszowym warto o tym przypominać i zachęcać wiernych, aby korzystali z łask, by uzyskali odpust zupełny – mówi. – Sens i cel Roku Jubileuszowego, łaski z nim związane były tematem poruszanym w trakcie wizyty duszpasterskiej – dodaje ks. kan. Kędzierski. Parafianie przyznawali, że potrzeba nadziei we współczesnym świecie, ogarniętym konfliktami zbrojnymi i niepokojami.

Od małej do wielkiej nadziei

Reklama

Dodaje, że rozmowy z parafianami były okazją do podkreślania istoty Roku Świętego, która jest związana z odbudowaniem chrześcijańskiej nadziei, będącej łaską samego Boga. – Czym ona różni się od tej, którą żywimy w różnych sprawach na co dzień? – Najlepiej wyjaśnił to wielki teolog papież Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi”, w której rozróżniał tzw. małą nadzieję i wielką nadzieję. Małej nadziei doświadcza każdy, spodziewając się jakiegoś dobra: zdrowia, pomyślności, rozwiązania problemów. Nadzieja dochodzi do głosu, kiedy to dobro jest zagrożone: zdrowie, rodzina, praca czy relacje. Niezależnie od tego czy jest się chrześcijaninem, czy nie, przeżywa się nadzieję. Nie można jej znaczenia deprecjonować, ona jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Jednak „mała nadzieja” zamyka się w kręgu doczesności, za którym jest śmierć człowieka – tłumaczy przesłanie encykliki o nadziei ks. kan. Kędzierski. – Jest jednak chrześcijańska nadzieja, którą Benedykt XVI nazywa wielką. Ona przerzuca kotwicę w wieczność i wyprowadza człowieka poza horyzont doczesności. Trzeba wracać do Benedykta XVI, by zrozumieć i uchwycić, czym jest nadzieja chrześcijańska – podpowiada. Wielka nadzieja wyróżnia chrześcijan. – Skąd ona się bierze? Wypływa z obietnicy Bożej, która wypełniła się w Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Jeśli uwierzymy w tę obietnicę Bożą i w to, co mówi do nas Chrystus, możemy otrzymać łaskę nadziei chrześcijańskiej. Jak mówi św. Paweł: „Ile tylko obietnic Bożych, wszystkie w Chrystusie” – tłumaczy Proboszcz katedry. Jubileusz, jak podkreśla, „nie jest jedynie po to, aby odnawiać te małe nadzieje, choć nie można ich deprecjonować”. – Aby przeżyć owocnie Rok Jubileuszowy, trzeba przejść do tej wielkiej nadziei, a ona jest łaską, jak wiara i miłość. Jest dana od Boga – zaznacza.

Skorzystać ze skarbów Kościoła

Podczas spotkania księży dziekanów i kustoszy sanktuariów kościołów jubileuszowych związanego z otwierającym się Rokiem Jubileuszowym bp Piotrowski podkreślał, że istota jubileuszu wiąże się z posługą sakramentalną. – Biskup przestrzegał też przed zagubieniem tej istoty w różnych aktywnościach, wydarzeniach. Uzmysławiał, że fundamentem skorzystania z łaski jubileuszu są: spowiedź, Eucharystia i adoracja. Patrzymy na nie jako na coś zwyczajnego, spodziewając się jakichś nadzwyczajnych wydarzeń, ale to są największe skarby Kościoła, które pomagają owocnie przeżywać Rok Jubileuszowy, odnowić relację z Bogiem, drugim człowiekiem i odbudować chrześcijańską nadzieję – mówi ks. kan. Kędzierski.

W tym duchu rozbudzania chrześcijańskiej nadziei jako kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej zachęca zorganizowane grupy pielgrzymkowe do nawiedzania bazyliki katedralnej. – Oferujemy profesjonalne oprowadzanie po wnętrzach katedry. Współpracujemy z Muzeum Diecezjalnym, jego pracownicy w wyjątkowy sposób opowiadają o historii i skarbach katedry – mówi. Zapewnia, że dla grup przybywających z księdzem jest również możliwość odprawienia Mszy św. Wystarczy wcześniej telefonicznie uzgodnić przyjazd grupy.

Fundamenty chrześcijaństwa odkrywane przez sztukę

Trzeba sobie uświadomić, że katedra kielecka to również bogactwo historii, piękno i Biblia zamknięta w sztuce, którą można odkrywać, czytać i rozumieć przy pomocy ekspertów. Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, Akademią Wiara-Kultura-Nauka oraz Radiem eM Kielce przygotowała cykl dwunastu katechez jubileuszowych pod wspólną nazwą: „Obraz i Wiara”. – To okazja do poznania fundamentów chrześcijaństwa na podstawie wyjątkowych malowideł zdobiących kielecką katedrę – wyjaśniają organizatorzy.

Katechezy będą głosić teologowie, historycy sztuki, ludzie nauki, czerpiąc inspiracje z dzieł katedralnych. Raz w miesiącu (od stycznia do grudnia) zebrani będą mieli okazję zgłębić prawdy wiary przez pryzmat sztuki. Pierwszej katechezy w katedrze wierni wysłuchali 20 stycznia. Była ona poświęcona tematowi Bożego macierzyństwa Maryi. Kolejne już wkrótce. – Serdecznie zapraszamy do udziału w tych katechezach, które przez pogłębianie wiary są formą przeżywania Roku Jubileuszowego – mówią organizatorzy.

2025-02-04 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaleta do katechetów: wielu robi wiele, by zagłuszyć Boże słowa

[ TEMATY ]

Kielce

bp Andrzej Kaleta

WD

Bp Andrzej Kaleta

Bp Andrzej Kaleta

Wielu jest takich, którzy robią wiele, by zagłuszyć Boże słowa – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kieleckiej bazylice, podczas Mszy św. dla katechetów diecezji kieleckiej, sprawowanej z okazji inauguracji nowego roku szkolnego. Swoje rozważania biskup poświęcił misji głoszenia Bożego Słowa, co jest przywilejem i zadaniem katechetów.

Biskup przypomniał, jak wiele czasu poświęcił Chrystus na głoszenie Bożego Słowa i jak wielką wagę przywiązywał do jednoznaczności przekazu. Podkreślił, że Chrystus narodził się, aby zaświadczyć o Ojcu. Zaznaczył, też, że, jak uczy Pismo Święte – wiara bierze się z tego, co się słyszy.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

2025-04-10 20:45

[ TEMATY ]

zbawienie

Katechizm Wielkopostny

BP Episkopatu

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o zbawieniu.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego krzyż nazywamy Drzewem Życia?

2025-04-11 10:31

[ TEMATY ]

książka

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Od kiedy krzyż zaczęto przedstawiać jako Drzewo Życia? Z czym jest to związane i jakie ma znaczenie? Jak słowa Pisma Świętego odnajdywać w formie przedstawianego krzyża? Wyjaśnia to w swojej najnowszej książce o. Eugeniusz Grzywacz, pijar, historyk sztuki.

Artykuł zawiera fragment książki „Krzyż. Historia odkrywana w dziejach sztuki”, wyd. eSPe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję