Reklama

Niedziela Legnicka

Manifestacja wiary i radości

Około 2 tys. osób wzięło udział w legnickim Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie wyruszył on po Mszy św. sprawowanej w katedrze pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka.

Niedziela legnicka 3/2025, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Autentyczna wiara jest radosna – mówił bp Piotr Wawrzynek

Autentyczna wiara jest radosna – mówił bp Piotr Wawrzynek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. bp Wawrzynek podkreślił, że orszak jest manifestacją radości z narodzenia Jezusa i manifestacja wiary. Zaznaczył też, że jest to dzień poświęcony misjom, także ludziom będącym daleko od Boga. – To znak, że my – jako Kościół – mamy być misyjni, tzn. gotowi do chrześcijańskiego świadectwa – powiedział.

W homilii zauważył, że jest to uroczystość przeżywana w szczególnym czasie roku jubileuszowego. – Przychodzimy dziś, aby spotkać bohaterów autentycznej wiary – Mędrców. Chcemy uwielbiać Boga za to, że się objawia poganom, chcemy modlić się za wszystkie dzieła misyjne Kościoła i wreszcie chcemy poprzez orszak dać świadectwo naszej wiary – mówił. W dalszej części kazania omówił różne wymiary wiary. – Autentyczna wiara zawsze szuka prawdy i Boga, jest gotowa wyruszyć w pielgrzymkę nadziei. Rozpoznaje Boże znaki. Oddaje pokłon Bogu. Ona nie jest ociężała, nie kibicuje z pozycji kanapy. Szuka Bożej nowości. Autentyczna wiara jest radosna. Nie wstydzi się oddać chwały Bogu, nie wstydzi się przed ludźmi aktów pobożności. Jest ofiarna i hojna. Nie jest schematyczna, słucha Boga i szuka nowych dróg, które prowadzą do tych, którzy pragną prawdy – mówił, wskazując na postawę Mędrców. Nawiązując do postaci Heroda, wyjaśnił, że możemy mieć do czynienia także z wiara pozorną, udawaną. – Wiara pozorna boi się przyjścia Boga. To wynika z braku szukania Boga w życiu, z samozadowolenia. Nie medytuje, nie rozważa w sercu, opiera się na ludzkich opiniach, pogłoskach. Wiara ta lubi ukrywać się, boi się ludzkich słów i spojrzeń. Jest fałszywa, Herod nie chce oddawać pokłonu Jezusowi, on chce Go zabić, udając pobożność – kontynuował. Podkreślił, że w centrum prawdziwej wiary jest Jezus. Dlatego dziś powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czy moja wiara jest autentyczna, czy tylko pozorna. – Święta Rodzina jest dla nas wskazówką, przykładem, wzorem dla naszych rodzin. Oni nas pouczają, wspierają, wskazują, jak autentycznie żyć w wierze. Dlatego wraz z Mędrcami wyruszymy, aby oddać pokłon Panu – zakończył.

Po Eucharystii betlejemska gwiazda, niesiona w asyście harcerzy z drużyny „Kedyw”, prowadziła uczestników przez legnicki Rynek, do kościoła Marii Panny, na Wzgórze Zamkowe i do kościoła ojców franciszkanów. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra górnicza oraz sztandary niesione przez uczniów szkoły mundurowej. W role mędrców wcielili się Wojownicy Maryi, nie zbrakło też postaci Henryka Pobożnego. Po drodze były 2 inscenizacje. Pierwsza, przygotowana przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, była to pantomima o walce dobra ze złem. Natomiast dzieci z katolickiej szkoły ojców franciszkanów przygotowały scenkę pokłonu Trzech Króli. Orszak zakończył się wspólnym kolędowaniem w kościele ojców franciszkanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Umierające serce

Niedziela legnicka 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Eucharystia

Legnica

Wielki Post

Ks. Waldemar Wesołowski

Na włożonym do naczynia z wodą komunikancie pojawił się ślad krwi, który oddzielił się od pozostałej jego części (6 I 2014 r.)

Na włożonym do naczynia z wodą komunikancie pojawił się ślad krwi, który oddzielił się od pozostałej jego części (6 I 2014 r.)

W naszych wielkopostnych propozycjach modlitewnego zatrzymania się nad Męką naszego Zbawiciela, nie może zabraknąć wydarzenia eucharystycznego, które miało miejsce w Legnicy.

Wydarzenie z sanktuarium św. Jacka sięga Bożego Narodzenia z 2013 r. Wówczas jednemu z księży rozdzielających Komunię św. upadł komunikant na ziemię. Po podniesieniu z posadzki został umieszczony, zgodnie ze zwyczajem, w naczyniu z wodą.
CZYTAJ DALEJ

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Myśleliście, że w sprawie zabójstwa w Oleśnicy nikt nie pójdzie do aresztu?
CZYTAJ DALEJ

Uwaga! Konkurs "Rodzina w mp4"

2025-04-23 19:49

[ TEMATY ]

konkurs

Adobe Stock

Koalicja dla Życia i Rodziny, będąca organizatorem Konkursu Rodzina w mp4 –podjęła decyzję o przesunięciu terminu nadsyłania prac konkursowych do dn. 04 maja 2025.

A zatem każdy kto jeszcze chciałby wziąć udział w Konkursie ma taką szansę!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję