Po kilku latach poświęconych na remont i modernizację budynku, Muzeum Archidiecezjalne otwiera swoje drzwi. Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził to miejsce przed remontem, a postanowił zajrzeć obecnie, poczuje się, jak gdyby przeniósł się w czasie.
Jak się tam dostać?
Każdy, kto choć trochę zna Ostrów Tumski, ale nawet, jeśli jest we Wrocławiu pierwszy raz, nie będzie miał problemów ze znalezieniem Muzeum Archidiecezjalnego. Znajduje się ono w charakterystycznym żółtym barokowym budynku, tuż obok Bramy Kluskowej. Przechodząc przez drzwi muzeum, zmienia się perspektywa. Z zabytkowych uliczek historycznej katedry, wychodzonych bruków, wchodzimy do bardzo nowoczesnej recepcji, gdzie można kupić bilet na dwa sposoby: w kasie lub w automacie. Przygotowane zostały także szafki, w których można bezpiecznie zostawić swoje rzeczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsze wrażenie
Po zakupie biletu, kolejny krok to poczekalnia. Tam oczekuje się na przewodnika, który zabierze wszystkich na 2,5-3 godzinną wycieczkę historyczną. – W niedalekiej przyszłości ma tu powstać kawiarenka, a także zamontowany będzie ekran, na którym będzie można zobaczyć wizualizację naszego muzeum – zaznacza ks. Adam Dereń, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.
Starożytny Egipt, Grecja i mumia chłopca
Reklama
Nie interesując się wcześniej zasobami muzeum, można być mile zaskoczonym. Swoją wędrówkę rozpoczynamy od historii kilku wieków przed Chrystusem. W jednej z sal znajdują się szklane gabloty, a tam: amfora, krater, patera i inne antyczne naczynia. Za gablotami na ściankach wyświetlane są informacje o danym eksponacie, w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Obok w specjalnym pomieszczeniu, w klimatyzowanej szklanej gablocie znajduje się egipska mumia ok. 8-letniego chłopca.
Poszczególne sale
Sale podzielone są na poszczególne epoki. Nie brakuje także pomieszczeń z epoki średniowiecza, renesansu, baroku czy nowożytności. Dodatkową atrakcją są multimedialne prezentacje na specjalnych, dotykowych ekranach, które pozwalają na zapoznanie się z poszczególnymi dziełami. Po zapoznaniu się z zasobem konkretnej sali, na ekranach przygotowana jest gra tematyczna. W jednej z sal można dostrzec dzwony, sarkofag, płaskorzeźby, chrzcielnice czy epitafia. W innej obrazy, tryptyki, pentaptyki. Zagospodarowana została sala spotkań kanoników, czy pomieszczenie byłej biblioteki kanonickiej. Charakterystyczną jest ogromna rzeźba św. Jerzego na koniu zabijającego smoka czy XV-wieczna szafa Paszkiewicza.
Willman, Cranach, Rubens
Do jednych z ważniejszych dzieł należących do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego jest Madonna pod jodłami Łukasza Cranacha. Obraz ten będzie eksponowany już niebawem w jednej z sal. Obejrzeć można również inne dzieła szkoły Cranacha, Willmanna czy Rubensa.
Nad każdym z prezentowanych eksponatów i dzieł można się zatrzymać na dłuższą chwilę, bo stanowią one niebywałe dziedzictwo kulturowe. W muzeum swobodnie mogą się czuć także osoby niepełnosprawne. W obiekcie znajdują się windy, a także automatyczne podjazdy dla wózków inwalidzkich.
Muzeum Archidiecezjalne otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9-17, a w soboty i niedziele od 9-16. Niewielka cena za bilet warta jest tak bogatej lekcji historii. Więcej informacji na stronie: www.tumwroc.pl .