Ta jedna z najstarszych parafii w naszej archidiecezji istnieje od 1374 r. – Jubileusz to okazja do spojrzenia wstecz na ponad sześć wieków wiary w tym miejscu, która wyraża się w kościele materialnym, ale przede wszystkim w postawie tych, którzy tu się spotykają. Chrystus, który zagościł na markuszowskiej ziemi, jest obecny w tej świątyni, w której lud od wieków pobożnie i z wiarą modli się do Boga – powiedział proboszcz ks. Michał Głowacki. Wyrazem wdzięczności i darem dla kolejnych pokoleń jest podjęta renowacja elewacji świątyni. Prace mają zostać zakończone w przyszłym roku.
Podczas jubileuszowej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Jak zapewnili rodzice, to wielka łaska, że ich dzieci weszły w dorosłe życie chrześcijańskie w roku 650-lecia istnienia parafii. – Jesteśmy dumni z przynależności do Chrystusowego Kościoła – podkreślili przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. – Dziękujemy za obecność pasterza diecezji, który umacnia wiarę i dumę z historii naszej parafii – powiedzieli witając abp. Stanisława.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Cieszę się, że po 7 latach mogę znów gościć w waszej parafii, w dzień tak pięknego jubileuszu. Modlę się, aby Duch Święty umacniał wszystkich na drodze budowania wspólnoty parafialnej jako wspólnoty jedności i miłości – powiedział metropolita.
W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że sakrament bierzmowania jest wyzwaniem i zaproszeniem do świętości. Przywołując słowa św. Jana Pawła II: „wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali”, podkreślił, że Duch Święty daje ludziom odwagę kroczenia pod prąd współczesnym modom. – Zacznijcie budować od siebie cywilizację miłości, cywilizację ludzi trzeźwych, szlachetnych, uczciwych, odnoszących się z miłością do Boga i bliźniego, czyli po prostu świętych – wezwał młodych. – Wasza parafia wychowuje takich ludzi już od 650 lat. To bardzo długi okres czasu, niemal dwie trzecie dziejów naszej Ojczyzny, które rozpoczęły się od Chrztu Polski – podkreślił.
Metropolita wyraził wdzięczność za wszelkie dobro, które dokonało się na przestrzeni wieków w Markuszowie, szczególnie za „dary Bożej łaski, tak hojnie wylewane w sakramentach Kościoła”. – Dziękujemy za wodę chrztu świętego, która wprowadziła tyle pokoleń w bramy Kościoła; za krzyżmo bierzmowania, które umacniało waszych przodków do dawania świadectwa wierze i pełnienia dzieł miłości; za Chleb Eucharystyczny; za słowa Bożego Miłosierdzia wypowiadane w sakramencie pokuty; za przysięgi małżeńskie, składane w murach kościoła; za Msze św. prymicyjne kapłanów-rodaków; za modlitwy przy ostatnim pożegnaniu odchodzących do domu Ojca – wyliczał. Abp Budzik wyraził wdzięczność wspólnocie parafialnej oraz jej pasterzom i powierzył kolejne pokolenia patronowi, św. Józefowi.