Dotychczas nie było tego typu zestawień. Raport pokazuje skalę i zasięg pomocy świadczonej przez poszczególne Caritas i podejmowane działania – wyjaśnia ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Kielce. – Obserwując zakres działań poszczególnych Caritas, miałem wiedzę i wyobrażenie, że nasze działania są wiodące w skali kraju. Jednak dopiero w zestawieniach widać, że jesteśmy na pierwszym miejscu, w znacznej mierze wyprzedzając Caritas diecezjalne, często z dużo większych diecezji – dodaje.
Z czego wynika tak szeroka działalność? Mają na to wpływ specyficzne uwarunkowania diecezji, jak choćby bardzo mały udział dzieł zakonnych w ogólnej działalności charytatywnej Kościoła kieleckiego. – Czuliśmy się jako instytucja zobligowani do przygotowania oferty pomocy, zwłaszcza że były kierowane pod naszym adresem różne oczekiwania – mówi ks. Słowik. W naturalny sposób Caritas Kielce, odpowiadając na ogromne potrzeby, podejmowała działania pomocowe oraz projekty na szeroką skalę i tworzyła różnego rodzaju placówki wsparcia, zarówno dla osób starszych, niepełnosprawnych, wykluczonych, chorych, jak i dla dzieci i młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Drugim elementem, który wpłynął na sukces diecezjalnej Caritas, jest stabilny zarząd. – Obecnie wszyscy pracownicy odpowiedzialni za prowadzenie dużych działań posiadają przynajmniej kilkanaście lat stażu pracy, doświadczenie i kompetencje. Podobnie wygląda sytuacja w placówkach terenowych, gdzie na stanowiskach kierowniczych są osoby pracujące od ponad 20 lat. To daje możliwość kontynuacji pracy, podejmowania nowych wyzwań i rozszerzania oferty pomocy – przyznaje ks. dyrektor.
Zestawienie Caritas Polska prezentuje również aspekt finansowania działań poszczególnych Caritas. Caritas Kielce z ofiar wiernych zebrała w ubiegłym roku ponad milion zł., ale w skali całego roku suma wszystkich jej wydatków na działalność wyniosła ponad 115 milionów. – Aby Caritas mogła świadczyć pomoc w takim zakresie, potrzebuje finansowania zewnętrznego, które wiąże się z pozyskiwaniem przez instytucję środków publicznych. To zakłada również bardzo dobrą współpracę z samorządami, jak i partnerami, głównie: z ZUS, PFRON, NFZ – tłumaczy ks. Słowik.
Z roku na rok skala prowadzonych działań Caritas kieleckiej, jak i wielkość wydatkowanych na nie środków wzrasta, a co za tym idzie – pomocą objętych jest coraz więcej potrzebujących osób. W ubiegłym roku było to blisko 40 tys. beneficjentów.
Wśród najważniejszych dzieł jest Hospicjum Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, w którym 10 września bp Marian Florczyk będzie sprawował Mszę św. z racji 10. rocznicy powstania placówki. 13 listopada diecezja będzie świętowała 35 lat odnowionej Caritas Kielce.