Reklama
Tak jak w Wielką Sobotę czuwamy odnawiając chrzest, tak dziś czuwamy odnawiając świadomość przyjęcia sakramentu bierzmowania – tłumaczył proboszcz ks. Roman Sawic, który wyjaśniał, czym charakteryzuje się nabożeństwo Wigilii Pentekostalnej. – Nabożeństwo Wigilii Pentekostalnej jako nabożeństwo paraliturgiczne pozwala duszpasterzom na dowolność interpretacji, oczywiście w ramach rozsądku, przepisów liturgicznych i wyczucia. To nabożeństwo, które my sprawowaliśmy jest oparte na Wigilii Pentakostalnej, której wzór i scenariusz zostawił nam ks. Stanisław Hartlieb, autor pozycji 50 dni radości. Ruch Światło-Życie bazuje na tym scenariuszu i właśnie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, w Krościenku nad Dunajcem ma miejsce tzw. Centralna Oaza Matka (COM). Dzieje się to w wieczerniku w amfiteatrze przygotowanym na ewentualność wizyty Jana Pawła II, który przed laty był w Nowym Targu. My to nabożeństwo „adoptowaliśmy” do naszych możliwości, uwzględniając, że osadzamy ją w Misjach i nie jest ono tak rozbudowane, ale generalnie składa się na to nabożeństwo bogata jak w Wigilię Paschalną liturgia słowa ukazująca rolę Ducha Świętego, modlitwa o siedem darów Ducha Świętego, jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przy paschale, a także odnowienie sakramentu bierzmowania i namaszczenie wiernych poświęconym olejem. Pragniemy mieć głęboką świadomość wagi tego sakramentu, aby mógł on w nas owocować – dodał ks. Sawic.
By osiągnąć cel
– Celem naszego życia jest życie wieczne, dlatego musimy czuwać przez całe nasze życie – tłumaczył prowadzący Misje redemptorysta, o. Przemysław Ilski. – Jest to czas bardzo szczególny. Generalnie patrząc na nasze życie jako nas chrześcijan, nasze życie to jest jedno wielkie czuwanie, jedno wielkie oczekiwanie. Jesteśmy cały czas w drodze i nasza obecność tutaj, na tym świecie tak naprawdę nie jest celem samym w sobie, ale jest środkiem do celu. A tym celem naszego życia jest życie wieczne. I dlatego właśnie mamy czuwać przez całe nasze życie. Pan Jezus powiedział kiedyś takie słowa: „Niech będą przepasane wasze biodra i niech będą zapalone wasze pochodnie”. Nie tylko chodzi tutaj o rok kościelny, ale przede wszystkim chodzi o to, aby przeżywać pewne wydarzenia. I to nasze czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego jest takim Wieczernikiem, jest uobecnieniem tego Wieczernika, który miał miejsce właśnie przed dniem Pięćdziesiątnicy, kiedy to Apostołowie razem z Matką Najświętszą czuwali oczekując właśnie na dary Ducha Świętego i zostali po prostu tymi darami napełnieni. Stąd właśnie ta symbolika czuwania. Ale my chcemy nie tylko tutaj kłaniać się symbolom, ale przede wszystkim przez czuwanie chcemy dać wyraz także i tej naszej gotowości do tego, że i my pragniemy przyjąć te dary i owoce Ducha Świętego do naszego życia – podkreślił.
Czuwanie rozpoczęło się od Mszy św., będącej jednocześnie częścią Renowacji Misji Świętych, które od 16 maja trwały w biłgorajskim „Kościółku” oraz 40. rocznicy istnienia parafii. Nabożeństwo zakończyło się modlitwą uwielbienia Ducha Świętego, podczas którego posługę muzyczną pełnił zespół złożony z członków poszczególnych grup parafialnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu