Reklama

Niedziela Przemyska

Wierni tradycji

Od trzydziestu lat, w każdy majowy czwartek, przy kapliczce zbierają się harcerze, młodzież, seniorzy, by śpiewem wypraszać łaski dla siebie i ojczyzny.

Niedziela przemyska 18/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Archiwum prywatne autora

W przemyskim parku wciąż gromadzą sie kolejne pokolenia harcerzy i czciciele Matki Bożej

W przemyskim parku wciąż gromadzą sie kolejne pokolenia harcerzy i czciciele Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapliczka Matki Bożej w przemyskim parku została zbudowana we wrześniu 1863 r., kiedy papież Pius IX zarządził w całym kościele modlitwę za umęczoną Polskę. Piękna figura Matki Bożej została umieszczona z pomnika Matki Bożej, który stał przy moście na Zasaniu. Zaraz po II wojnie światowej w latach 1945-49 drużyny harcerskie w maju modliły się przy tej kapliczce, odprawiając nabożeństwa majowe.

Od 5 maja 1994 r., w każdy majowy czwartek przy kapliczce zbierają się harcerze młodsi i starsi, seniorzy i młodzież wraz z sympatykami. Rozbrzmiewa wówczas śpiew Litanii Loretańskiej wraz z innymi pieśniami religijnymi, patriotycznymi i harcerskim, a także gawęda i modlitwa harcerska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pierwszej majówce gawędę głosił ks. hm Władysław Dec. Po gawędzie była jeszcze modlitwa. Nabożeństwo kończyło błogosławieństwo kapłana i śpiew „Boże coś Polskę” oraz innych pieśni patriotycznych. Majówki harcerskie odbywały się zawsze w każdy czwartek maja o godz. 19. W kolejnych latach wprowadzono na wstępie wartę honorową, którą pełnili harcerze i śpiew modlitwy harcerskiej: „O Panie Boże, Ojcze Nasz”. Uczestnikiem i prowadzącym majówki był od początku ks. hm Stanisław Czenczek, pełniący obowiązki kapelana przemyskich harcerzy. Obok niego uczestniczyli jeszcze inni kapłani: ks. Władysław Dec, ks. Tadeusz Biały, klerycy seminarium duchownego w Przemyślu. Początkowo gawędy prowadzili kapłani, ale szybko ten obowiązek podjęli harcerze, najpierw seniorzy i młodzież harcerska. Tematy gawęd były bardzo różne. Najczęściej nawiązywały do obchodzonych w maju rocznic, np. Konstytucji 3 maja, rocznicy bitwy pod Monte Cassino, rocznicy urodzin Jan Pawła II (20 maja 1920 r.). Tematem gawęd były także sanktuaria maryjne, cudownie koronowane obrazy Matki Bożej, itp. Były również wykonywane utwory poetyckie i śpiewy związane z danym tematem.

Od 2002 r. przygotowaniem majówek harcerskich zajmował się Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego przy Komendzie Hufca ZHP w Przemyślu, a zwłaszcza kierujący tym zespołem druhowie Alicja i Marian Kasprowiczowie. To oni, głównie druhna Ala przygotowywała program i temat gawędy, rozdzielała je różnym drużynom i kręgom harcerskim i w ten sposób angażowała osoby w tworzenie tego nabożeństwa.

Uczestnictwo w majówkach jednoczyło ludzi jako wspólnotę religijną i narodową. Uczyło historii i szacunku. Warto wspomnieć patriotyczne gawędy druha Leszka Włodka o Monte Cassino, kiedy przyniósł hełm jednego z obrońców bitwy. Jego gawędy o powstaniu styczniowym, a także o objawieniu jakie miał w parku przemyskim w pobliżu tej kapliczki bł. ks. Bronisław Markiewicz. Uczestników majówek jednoczył śpiew pieśni religijnych i patriotycznych, zwłaszcza jak prowadził je ks. Tadeusz Biały z grupą Emaus. Matki przynosiły i przyprowadzały swoje dzieci, aby uczyć ich modlitwy i patriotyzmu. Warto kontynuować tę tradycję przez młode pokolenie. Kapliczka w parku, spotkania przy niej, to fragment naszej małej ojczyzny. Kochajmy ją!

2024-04-26 18:58

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo, które buduje mosty

2026-05-27 10:08

Niedziela przemyska 22/2026, str. I-II

[ TEMATY ]

Przemyśl

Łukasz Sztolf

Nowo wyświęceni kapłani archidiecezji przemyskiej

Nowo wyświęceni kapłani archidiecezji przemyskiej

Kapłan, który doświadcza miłości Boga, powinien postrzegać swoją misję nie tylko jako osobiste powołanie, lecz przede wszystkim jako charyzmat – dar otrzymany po to, by służyć innym – powiedział abp Adam Szal.

Metropolita przemyski rozpoczął homilię od zwrócenia uwagi na czerwoną stułę zawieszoną na krzyżu przez cały okres wielkanocny. Jak podkreślił, jest ona szczególnym elementem wystroju świątyni i symbolem męki, śmierci oraz zmartwychwstania Chrystusa, a zarazem znakiem Jego triumfu nad śmiercią i najwyższego kapłaństwa. Wyjaśniał, że stuła umieszczona na krzyżu przypomina o ofierze Chrystusa i przelanej krwi, symbolizowanej przez czerwony kolor, która przyniosła odkupienie całemu światu.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję