Formuła rekolekcji opierała się na poniedziałkowych konferencjach w kościele, pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kopczyńskiego z diecezji warszawsko-praskiej, który przygotował dla każdego uczestnika materiały do codziennej medytacji. Teksty w 4 zeszytach zawierały instrukcje do codziennej pracy indywidualnej w tygodniu. Opierały się głównie na fragmentach z Pisma Świętego i na Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Komentarze do tych tekstów opracował osobiście ks. Andrzej. Zeszyty wręczane były na zakończenie poniedziałkowych konferencji ze specjalnym kapłańskim błogosławieństwem.
Kulminacyjnym etapem ćwiczeń duchowych była konferencja 11 marca, podczas której ks. Andrzej przekonywał o wartości zawierzenia swojego życia Maryi. Odwołał się do testamentu z Krzyża, kiedy Zbawiciel, widząc dramatyczną sytuację duchową Jana, swojego umiłowanego ucznia, oddał go pod opiekę swojej Matce („Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka Twoja”). Maryja otrzymała misję opieki nad wszystkimi członkami Kościoła, a szczególnie nad tymi, którzy pragną żyć z Nią w komunii na wzór św. Jana Apostoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Czy chcesz oddać się tej, która już jest ci oddana? Pytał zebranych rekolekcjonista.
Reklama
W środę, 13 marca podczas Mszy św. 160 osób odpowiedziało pozytywnie na to pytanie. Wszyscy odczytali w ciszy własnoręcznie napisany „Akt oddania się Matce Bożej” (przed ikoną Matki Bożej Czułej). Przyjechali nie tylko z sąsiednich sokołowskich parafii, ale również z Węgrowa, Bielska Podlaskiego, Jabłonny i z Siemiatycz. Pośród osób świeckich znaleźli się również kapłani, którzy ponowili swoje oddanie Maryi: dziekan drohiczyński, ks. Wiesław Niemyjski oraz proboszcz ks. Dariusz Kujawa. Rekolekcjom przysłuchiwali się też moderator krajowy RRN ks. Dariusz Kowalczyk oraz ks. Mateusz Gołoś, który pełnił posługę w konfesjonale.
Na wszystkich konferencjach rekolekcjonista dzielił się świadectwami ze swojego życia. Opowiadał, jak to jego mama szukała dla niego ratunku u Maryi, aby wybłagać ustąpienie jąkania po poważnym wypadku oraz o uleczenie paradontozy. Oboje nie zawiedli się. Swoimi refleksjami dzielili się również małżonkowie Urszula i Szczepan Drewnowscy reprezentujący RRN
Na ostatniej konferencji swoimi świadectwami podzielili się również chętni uczestnicy oraz proboszcz. Ksiądz Andrzej zachęcał, aby dzień zawierzenia zapamiętać jako jeden z ważniejszych w historii swojego życia, bo wpisuje się on w historię naszego zbawienia. Dokonała się wtedy bardzo osobista konsekracja, dzięki której łatwiej jest budować swoją niepowtarzalną relację z Maryją i Jej Synem.