Reklama

Z życia Duszpasterstwa Akademickiego "Ikona" w Legnicy

Dla zmęczonych egzaminami...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Filozof Anaksagoras jako pierwszy z filozofów powziął myśl, że duch jest poza i ponad przyrodą, choć jeszcze na wzór materii. Ksenofanes, walcząc z przesądami i antropomorfizacją Boga, był przekonany, że Bóg jest cały myśleniem, cały patrzeniem, cały słuchaniem i przebywa stale w jednym miejscu. Były to myśli spekulatywne, wynikające z refleksji nad oglądaną rzeczywistością, która sama w sobie nie ma racji istnienia, lecz otrzymała je od "jakiejś" wewnętrznej lub zewnętrznej "SIŁY". Do takich naturalnych wniosków jest zdolny rozum ludzki działający bez uprzedzeń lub odgórnych założeń, na drodze poszukiwania PRAWDY.
Ojciec Święty w encyklice Fides et ratio wyraża przekonanie, że każdy jest poszukiwaczem prawdy (filozofem) - mówiąc prościej - poszukiwaczem swego stylu życia, w którym realizuje to, co dla niego najważniejsze (jest to jakaś mądrość życiowa, w której można odnaleźć elementy filozofii i religii). Nawet rzekoma negacja problemów światopoglądowych "to mnie nie interesuje" jest jakimś światopoglądem i filozofią życia, choć bardzo prymitywną, częstokroć zredukowaną do kategorii "przeżycia" lub "urządzenia się".
Był - i to niedawno - okres, w którym przeceniano możliwości rozumu ludzkiego, który - według scjentystów - powinien rozwiązać wszystkie ludzkie problemy. Gdy jednak wraz z rozwojem poznania pomnażały się kwestie nierozwiązane, człowiek przestawał przeceniać rozum, niestety, popadając w drugą skrajność - niedocenianie jego obiektywnych możliwości. Zniechęcenie do poszukiwania prawdy o życiu i jego sensie ostatecznym wynika ze zwątpienia w możliwość poznania rozumowego (sceptycyzm, agnostycyzm). Biblia natomiast zachęca do poszukiwania, bo "Bóg pozwala się znaleźć tym, którzy go szukają". W Księdze Hioba czytamy: "Bóg chce ich (ludzi) doświadczyć, żeby wiedzieli, że sami przez się są tylko zwierzętami" (Koh 3, 18). Chrystus nazywa sam siebie: "Drogą i Prawdą, i Życiem".
Prawda jest uchwytna, choć jest wieloaspektowa, jest też do odnalezienia Prawda Najwyższa, która jest zarazem Pięknem i Dobrem Osobowym. Nie może ona jednak być poszukiwana samym tylko rozumem, ale też wiarą i sercem, jak zachęca Pascal i św. Augustyn. Ostateczne aspekty PRAWDY wykraczają poza możliwości rozumu, może on do nich tylko "podprowadzić". Zdobyć prawdę to: spotkać się z tym absolutem, który daje wszystkim rzeczom swoją miarę (L. Lavelle). "I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z Ewangelii św. Jana 8,32).

Uwaga Sesja!
Słoneczko zaświeciło, ptaszki zaśpiewały, a studenci włożyli nosy w książki.
Kuj, kuj, kuj. Kują biedne żuczki: regułki, formułki i inne takie bzdurki.
Mózg paruje, wiedza uszami wychodzi, a oni w geście rozpaczy wznoszą swoje sinawozielone od nadmiaru kawy oczęta ku górze, licząc na Boskie oświecenie... I jest ziarenko nadziei, że jest to jedynie syndrom tonącego, który brzytwy się chwyta i gdy będzie już po wszystkim, chociaż co drugi z nich z uśmiechem na zmęczonej twarzy wykrzyknie Jezusowi "dzięki". A jeżeli ktoś ma ochotę zrobić to w większym i sympatycznym gronie - serdecznie zapraszamy do nas, do Duszpasterstwa Akademickiego "Ikona".

M

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w XXV Dniu Papieskim: nie dajmy się beznadziei, bądźmy prorokami nadziei

2025-10-12 10:05

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

XXV Dzień Papieski

nie dajmy się beznadziei

prorocy nadziei

Andrzej Mas

Msza święta pod przewodnictwem abp Adriana Galbasa, metropolity warszawskiego

Msza święta pod przewodnictwem abp Adriana Galbasa, metropolity warszawskiego

Do bycia prorokami nadziei wobec ludzi potrzebujących, zagubionych i zdesperowanych wezwał abp Adrian Galbas wiernych zgromadzonych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Metropolita warszawski przewodniczył tam Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. - Nie dajmy się beznadziei, bądźmy prorokami nadziei - mówił. Eucharystia celebrowana była w XXV Dniu Papieskim, który obchodzony jest w niedzielę pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei”.

W niedzielę 12 października przypada w XXV Dzień Papieski, obchodzony w tym roku pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei”, tradycyjnie zarówno w Polsce, jak i środowiskach polonijnych na całym świecie. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego zachęca, by nadzieję uczynić stylem życia. Nie była ona w nauczaniu Jana Pawła II pustym optymizmem, ale postawą człowieka, który ufa Bogu i ludziom, potrafi patrzeć dalej - mimo trudności i cierpienia. Być „prorokiem nadziei” dziś oznacza nieść światło w ciemności, być świadkiem dobra, przebaczenia i pokoju.
CZYTAJ DALEJ

W ramach XXV Dnia Papieskiego w całym kraju koncerty, pielgrzymki i procesje

2025-10-11 08:08

[ TEMATY ]

pielgrzymki

procesje

koncerty

św. Jan Paweł II

prorok nadziei

XXV Dzień Papieski

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

W tym roku odbędzie się już XXV Dzień Papieski

W tym roku odbędzie się już XXV Dzień Papieski

Koncerty, festyny, pielgrzymki, procesje i biegi złożą się na obchody XXV Dnia Papieskiego. W tym roku odbędzie się on 12 października pod hasłem „Jan Paweł II. Prorok nadziei”. W niektórych miastach przesunięto wydarzenia na 16 października, kiedy minie 47. rocznica wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

Z okazji XXV Dnia Papieskiego biskupi napisali do wiernych list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, w którym zachęcają do wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.
CZYTAJ DALEJ

Nowa Ruda-Słupiec. Koncert z okazji XXV Dnia Papieskiego

2025-10-12 21:27

[ TEMATY ]

Nowa Ruda ‑ Słupiec

Sygnał Miłosierdzia

Kacper Birula

Wojciech Budniak

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Chór Rodziny Sygnału Miłosierdzia podczas koncertu „Jan Paweł II – Prorok Nadziei” w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu

Chór Rodziny Sygnału Miłosierdzia podczas koncertu „Jan Paweł II – Prorok Nadziei” w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu

W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu w niedzielny wieczór 12 października odbył się koncert Rodziny Sygnału Miłosierdzia z okazji XXV Dnia Papieskiego.

Wydarzenie pod hasłem „Jan Paweł II – Prorok Nadziei” zgromadziło licznych wiernych, którzy przyszli, by wspólnie modlić się śpiewem i oddać hołd papieżowi Polakowi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję