Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Prawo gminy

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 64

[ TEMATY ]

Prawnik wyjaśnia

Adobe.stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na posesji mam przydomową oczyszczalnię ścieków, którą, według zaleceń producenta, muszę wybierać nie częściej niż raz na 24 miesiące, żeby sprawnie działała. Gmina, wprowadziła regulamin, który nakazuje wybieranie ścieków z przydomowej oczyszczalni raz na 12 miesięcy. Czy gmina ma prawo wprowadzać regulacje naruszające zasady producenta? Czy jest do tego jakaś podstawa prawna?

Odpowiedź eksperta
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo popularnym rozwiązaniem na terenach pozbawionych stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Aby takie oczyszczalnie działały sprawnie i efektywnie, konieczne są regularne opróżnianie osadu i utrzymanie ich w odpowiednim stanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przeważającej większości gminy nie egzekwują od właścicieli nieruchomości obowiązków związanych z właściwą częstotliwością opróżniania zbiorników, pozbywania się osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków, a od podmiotów świadczących usługi odbioru nieczystości – obowiązków związanych ze sprawozdawczością.

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków: odpowiednio dobrane wyposażenie zwykle wymaga usunięcia osadów i nieczystości 1-2 razy na rok. Oczywiście, aspekt ten może się różnić zależnie od typu wybranej oczyszczalni. Liczba mieszkańców gospodarstwa domowego oraz ładunek zanieczyszczeń wpływających do oczyszczalni to główne czynniki wpływające na częstotliwość opróżniania. Im więcej osób korzysta z oczyszczalni, tym częściej będzie ona potrzebować opróżnienia.

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb). Jednym z powodów ich rejestrowania jest konieczność wywiązania się z obowiązku kontrolowania częstotliwości opróżniania tychże zbiorników. Dotyczy to również przydomowych oczyszczalni ścieków – ich ewidencja umożliwia kontrolowanie częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych, które gromadzą się w czasie eksploatowania oczyszczalni.

Reklama

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków to niezbędny element jej prawidłowego funkcjonowania. Pamiętanie o regularnym jej opróżnianiu oraz o kontrolowaniu poziomu osadu w bioreaktorze pozwoli na utrzymanie oczyszczalni w odpowiednim stanie oraz na korzystanie z jej zalet.

Przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów, zaostrzanych na poziomie zarówno krajowym, jak i unijnym, podyktowane jest przede wszystkim troską o środowisko.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama wraca do pracy

Po urlopie wychowawczym wracam do pracy (umowa o pracę na czas nieokreślony, od paru lat). Okazało się jednak, że firma likwiduje moje stanowisko pracy. Czy obowiązuje okres wypowiedzenia? Co zrobić, żeby się przed tym zabezpieczyć?

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

PAP/Darek Delmanowicz

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

2024-04-20 16:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

KUL

Centrum Heschela KUL

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec - podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Beduini to koczownicze plemiona arabskie, które żyją jeszcze na pustynnych i górzystych terenach dawnej Palestyny. Zajmują się głównie wypasem owiec. Zadziwiające, że nawet kilkudziesięcioosobowa grupa Beduinów potrafi posługiwać się sobie tylko zrozumiałym językiem i pielęgnować właściwe im zwyczaje. Żyjąc z dala od miast i większych osiedli, wieczorami zasiadają przy ognisku przed swoimi namiotami, by długo rozmawiać, śpiewać, ale także trzymać straż nocną przy swych stadach. Niekiedy okazuje się to konieczne, gdyż zdarzają się przypadki kradzieży owiec albo ataku wilków. Izraelska prasa co jakiś czas podaje informacje o wzajemnym wykradaniu stad wśród różnych plemion beduińskich albo o ataku dzikich zwierząt. Niejeden pasterz postradał życie w obronie swych stad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję