Reklama

Porady

Psycholog radzi

Związek na odległość

Związek na odległość wydaje się czymś trudnym i taki też jest. Co zrobić, aby przetrwał i pozostał szczęśliwy?

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 62

[ TEMATY ]

Psycholog radzi

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłość? Nie zna granic. Coraz więcej małżeństw funkcjonuje na odległość. Może to mieć swoje zalety, ale oczywiście, ma także wady. Przede wszystkim tęsknota za partnerem może sprawić, że związek na odległość będzie testem cierpliwości. Dlatego tym ważniejsze jest stworzenie odpowiednich ram. Tylko w ten sposób taki związek ma przyszłość. Ale co to właściwie dokładnie oznacza?

Związek na odległość może się udać, jeśli wiesz, jak osiągnąć więcej szczęścia i satysfakcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komunikacja przede wszystkim

Po pierwsze, ważne jest, aby zachować otwartą komunikację. Regularne rozmowy o uczuciach, potrzebach i planach pozwalają uniknąć nieporozumień i wzmacniają więzi. Ważne: nie śpiesz się, rozmawiając przez telefon. Nic nie jest ważne w tym momencie, tylko rozmowa z żoną/mężem. Poczucie, że rozmowa telefoniczna lub wideo są dla was ważne, sprawia, że spada napięcie, które często towarzyszy parom żyjącym na odległość. Pamiętaj, stwórz miłą i przyjemną atmosferę do (wideo)rozmowy czy czatu.

Zaplanuj wspólne działania

Reklama

Planujcie wspólne zajęcia, nawet jeśli jesteście fizycznie oddzieleni. Mogą to być np. wspólne oglądanie filmów, seriali, granie w gry on-line czy wieczorna modlitwa. Takie zajęcia sprawiają, że czujecie się bliżej i dzielicie się doświadczeniami mimo odległości. Miło jest także spotkać się na wspólnym śniadaniu lub kolacji za pośrednictwem czatu wideo.

Bądźcie dla siebie nawzajem

W związku na odległość szybko może się pojawić uczucie, że twojego partnera tak naprawdę nie ma. Dlatego tym ważniejsze jest, aby wspierać się nawzajem w złych momentach i okresach oraz być wtedy dla siebie. To wzmacnia nie tylko partnerstwo, ale także wzajemne zaufanie.

Związek na odległość jest trudnym partnerstwem, dlatego nawet najmniejsze uczucie frustracji powinno być przez was brane na poważnie i przedyskutowane na zasadzie czułości i zrozumienia. Takie zdania jak: „tylko sobie to wyobrażasz”, „znów przesadzasz”, „nie musisz tego tak odbierać” są cichymi wypalaczami waszego związku. Dlatego najlepiej profilaktycznie rozpocząć terapię małżeńską, pomoże ona szybciej wychwycić zagrożenia lub/i im zapobiec.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak osiągnąć cel

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 62

[ TEMATY ]

Psycholog radzi

Adobe Stock

O dotrzymywaniu postanowień noworocznych.

Więcej ruchu, zdrowsze odżywianie, rzucenie palenia – trzy klasyki na liście postanowień noworocznych. Możesz z nich korzystać co roku, ponieważ już kilka dni po rozpoczęciu nowego roku nie wytrzymałeś i porzuciłeś wszystkie dobre postanowienia. Dowiedz się, co zrobić, aby osiągnąć cel.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

2024-04-20 16:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

KUL

Centrum Heschela KUL

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec - podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Beduini to koczownicze plemiona arabskie, które żyją jeszcze na pustynnych i górzystych terenach dawnej Palestyny. Zajmują się głównie wypasem owiec. Zadziwiające, że nawet kilkudziesięcioosobowa grupa Beduinów potrafi posługiwać się sobie tylko zrozumiałym językiem i pielęgnować właściwe im zwyczaje. Żyjąc z dala od miast i większych osiedli, wieczorami zasiadają przy ognisku przed swoimi namiotami, by długo rozmawiać, śpiewać, ale także trzymać straż nocną przy swych stadach. Niekiedy okazuje się to konieczne, gdyż zdarzają się przypadki kradzieży owiec albo ataku wilków. Izraelska prasa co jakiś czas podaje informacje o wzajemnym wykradaniu stad wśród różnych plemion beduińskich albo o ataku dzikich zwierząt. Niejeden pasterz postradał życie w obronie swych stad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję