Reklama

Niedziela Legnicka

Szczęśliwi emeryci

13 lutego w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów obchodziło jubileusz XV-lecia powstania.

Niedziela legnicka 8/2024, str. V

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Poręba-Zadrożna

Uczestnicy jubileuszowej gali

Uczestnicy jubileuszowej gali

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji odbyła się uroczysta gala połączona z prezentacją działalności stowarzyszenia i wykładem pt.: „Dziedzictwo – mądrością przyszłości”, który wygłosił ks. prof. Bogusław Drożdż. Nie zabrakło koncertu w wykonaniu legniczanki, Patrycji Kamoli. Był to czas podziękowania osobom w różnoraki sposób zaangażowanym w jego działalność.

Można być szczęśliwym emerytem?

– Można. To bardzo przyjemne uczucie. To jest po prostu piękna podróż. Osobiście emerytką jestem już 5 lat, a w stowarzyszeniu od 2 lat. Ale jestem bardzo zadowolona, że tu trafiłam. To okazja do spotkania wielu wspaniałych ludzi, rozmawiamy wymieniamy doświadczenia, a przez to nikt nie jest sam mówi – jedna z pań. – Jestem krótko na emeryturze, a na spotkania przychodzę, żeby nie być w domu sama, żeby nie zamykać się w 4 ścianach, siedzieć na okrągło prze telewizorem czy w telefonie. Przez to poznałam bardzo dużo nowych ludzi – dodaje inna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł

– Idea powstania stowarzyszenia powstała 15 lat temu. W tamtym czasie było to bardzo ryzykowne, jeśli chodzi o nazwę, bo jakże to: polski emeryt to emeryt szczęśliwy? Ale my postanowiliśmy, że jest to szansa, bo czeka nas jeszcze wiele lat, które mogą być ciekawe, jeśli je dobrze zagospodarujemy – mówi Barbara Galant, prezes stowarzyszenia.

Reklama

Stowarzyszenie stawia sobie za cel upowszechnianie w społeczeństwie akceptacji wieku starszego, jako naturalnego okresu życia, który jest czasem radosnej satysfakcji i spełnienia życiowego dojrzałego człowieka, z którego doświadczenia i umiejętności czerpią młodsze pokolenia.

Pragnie również pobudzać myślenie o potrzebie tworzenia struktur, służących zagospodarowaniu aktywności życiowej i społecznej ludzi wchodzących w wiek emerytalny. Ponadto okazuje pomoc w adaptacji do życia na emeryturze, pobudza do aktywności biologicznej i społecznej przez realizację różnych programów.

Spotkania

Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów w Legnicy liczy ok. 70 członków. Spotykają się w każdy piątek o godz. 16 w siedzibie przy ul. Zielonej 13. Te spotkania to trochę jak Koło Gospodyń Wiejskich, bo jest trochę muzyki, coś do zjedzenia, ale przede wszystkim rozmowy i przedstawianie własnych pomysłów, a to jest jednym z celów: budzenie aktywności wśród emerytów.

Wieczory czwartkowe

Jednak największą popularnością cieszą się czwartkowe tzw. tańce pod kościołem. Co tydzień w zabawie tanecznej bierze udział ok. 200 szczęśliwych emerytów. – Ludzie się bawią, są szczęśliwi, zadowoleni, muzyka jest bardzo dobra a atmosfera rodzinna. Nikt nie czuje się obco. – Taniec to przeżycie, to czas spotkania. Tego kiedyś nie było – mówią uczestnicy.

– Tańce pod kościołem mają swoją nazwę: „Bądź razem z nami” i stanowią spotkania integracyjne. Są otwarte i biorą w nich udział nie tylko legniczanie, ale i mieszkańcy innych miejscowości, a niektórzy przyprowadzają swoich gości – dodaje pani prezes, zapraszając do wstąpienia do stowarzyszenia.

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Piotr Kot nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Doroczne spotkanie tego gremium rozpoczęło się w środę 2 września w Gnieźnie. Potrwa do piątku.

Rektorzy wybrali również nowego wiceprzewodniczącego i sekretarza. Pierwszą funkcję powierzono dominikaninowi o. dr. Pawłowi Klimczakowi, rektorowi Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Sekretarzem został wybrany ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które w tym roku jest gospodarzem spotkania.
CZYTAJ DALEJ

Marta Nawrocka zaprosiła młode Polki na spotkanie w Juracie

2026-08-08 20:24

[ TEMATY ]

Marta Nawrocka

KPRM

Małżonka prezydenta Marta Nawrocka zaprosiła młode Polki na spotkanie w Juracie, które odbędzie się podczas ostatniego wakacyjnego weekendu; jak zaznaczyła, rozmowy będą dotyczyć oczekiwań młodych, ich pomysłów i wizji Polski. Przypomniała, że w wydarzeniu ma uczestniczyć także prezydent Karol Nawrocki.

- Cześć dziewczyny! Mam dla was wyjątkowe zaproszenie: co powiecie na to, aby ostatni wakacyjny weekend spędzić w Juracie? - powiedziała w opublikowanym w sobotę na X przez Kancelarię Prezydenta nagraniu Marta Nawrocka.
CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: w każdej sytuacji Jezus nas nie opuszcza

2026-08-09 12:15

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Vatican Media

Nie popadajmy w rozpacz, nawet kiedy czujemy się bezradni wobec problemów, gdyż w każdej sytuacji Jezus nas nie opuszcza, jeśli z pokorą przyjmiemy Go do naszego życia. Mówił o tym Leon XIV w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie.

Komentując fragment Ewangelii o Jezusie, który na Jeziorze Galilejskim przychodzi do uczniów pośród burzy, krocząc po wodzie, papież zwrócił uwagę, że Jego uczniowie „stają bezradni i przerażeni wobec groźby fal i przeciwnego wiatru”. Jednak „obecność Pana wszystko zmienia: Piotr potrafi nawet uczynić kilka kroków po falach w Jego stronę; potem jednak ogarnia go lęk, zaczyna tonąć, a Jezus go ratuje”. Kiedy zaś burza ustaje, z serc uczniów spontanicznie wypływa wyznanie wiary: „Prawdziwie jesteś Synem Bożym!”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję