Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielkopostna modlitwa

Co roku w Środę Popielcową słuchamy Ewangelii, w której Pan Jezus mówi o poście, jałmużnie i modlitwie. To najlepszy program na przeżywanie Wielkiego Postu, który w tym roku rozpoczynamy 14 lutego.

Niedziela rzeszowska 7/2024, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Tomasz Nowak

Pan Jezus w ciemnicy, figura w kościele farnym w Rzeszowie

Pan Jezus w ciemnicy, figura w kościele farnym w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka Roku Modlitwy warto w tegorocznym Wielkim Poście szczególnie przyjrzeć się naszym rozmowom z Bogiem.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu nawiązuję do czterdziestu dni spędzonych przez Jezusa na pustyni, ale także innych wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdziestu lat pielgrzymowania Izraela ku ziemi obiecanej; czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj. Wszystkie te wydarzenia mniej lub bardziej wiążą się z modlitwą, czyli rozmową z Bogiem. W ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Modlitwy warto solidniej niż zwykle podejść do tego tematu. Oprócz indywidualnych form poczujmy się zaproszeni do udziału w charakterystycznych dla Wielkiego Postu nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach, zachęcamy do korzystania z transmisji radiowych i telewizyjnych. W tym roku Katolickie Radio Via będzie transmitować Drogę Krzyżową z kościoła Przemienienia Pańskiego w Ropczycach i Gorzkie Żale z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele wskazówek do modlitwy zostawił św. Józef Sebastian Pelczar. Pod koniec Wielkiego Postu, 28 marca, w Wielki Czwartek, będziemy przeżywać setną rocznicę jego śmierci. W licznych jego dziełach znajdziemy szereg cennych wskazówek na temat modlitwy, jak choćby praktyczne przypomnienie w Życiu duchowym, czyli doskonałości chrześcijańskiej: „Módl się? często w dzień, mianowicie w czasie cierpienia i pokusy, przed posiłkiem i po posiłku, przed każdą? ważniejsza? sprawa?, jak to czynił Pan Jezus. Módl się? przy pracy, jak to czynił św. Baldimerus, kowal, który za każdym uderzeniem młota powtarzał: «W imię? Pańskie». Módl się? w nocy, gdy sen unika twojej powieki i swoja? samotność´ połącz z samotnością? Pana Jezusa w grobie lub w przybytkach sakramentalnych, w celu wyjednania sobie lub innym łaski dobrej śmierci”.

Temat modlitwy wzbogaćmy refleksją związaną z tegorocznym hasłem roku duszpasterskiego: „Uczestniczę w życiu Kościoła”. To uczestnictwo wyraża się także przez modlitwę. Nawet jeśli sami zaniedbujemy modlitwę, wielkim darem jest codzienna modlitwa Kościoła w naszej intencji, wyrażona choćby podczas Mszy św. słowami: „Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości…”. Wielkopostna modlitwa przygotowuje nas do przeżycia radości Wielkanocnej, a Rok Modlitwy do przeżycia Roku Jubileuszowego w 2025 r. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia ze świętem przebaczenia grzechów, świętem odkupienia, które jest wyrazem miłosierdzia Boga.

2024-02-13 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla Rzeszowa

Rzeszów chlubi się Honorowymi i Zasłużonymi dla Miasta Obywatelami. 18 stycznia do grona Zasłużonych dołączyli: ks. prał. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Ogłoszono to w Filharmonii Podkarpackiej podczas obchodów 661. rocznicy „urodzin” Rzeszowa, czyli lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadania go przez króla Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi ze Stróżyk, zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie.

Uczestników „urodzinowych” uroczystości powitał Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa. Akt nadania tytułów Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa poprzedziły laudacje na cześć uhonorowanych postaci. Sylwetkę i zasługi ks. prał. Ireneusza Folcika przedstawił Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991-99, senator RP i poseł do PE. Postać i dokonania Zygmunta Solarskiego zaprezentował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2026

2026-08-17 07:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nowenna

Agata Kowalska

Jasnogórskie Śluby Narodu Prymasa Tysiąclecia stały się tematem przewodnim duchowych przygotowań do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Od 17 sierpnia na Jasnej Górze przez dziewięć kolejnych dni o godz. 18.30 przed jasnogórskim szczytem sprawowane będą Msze św. ze specjalnymi rozważaniami, które poprowadzi paulin, o. dr Rafał Wilk. W sposób szczególny uczestniczyć w nich będą wierni z częstochowskich parafii.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście przybyć na Jasną Górę Msza św. z rozważaniami nowennowymi sprawowana będzie także o godz. 7.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Transmitować ją będzie Telewizja Polska.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Śluby Jasnogórskie, pisane 70 lat temu, dotykają aktualnych problemów

2026-08-22 10:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Dzisiaj, kiedy mówimy o 'bycie' narodu, to wpisane jest to w Śluby Jasnogórskie jako jeden z kolejnych takich fundamentów naszego ocalenia - mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo w cotygodniowej audycji "Rozmowy z Ojcem" w Radio Fiat.

Abp Depo przypomniał, że zbliża się ważna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej cytując jednocześnie słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział, że Polacy przyzwyczaili się, żeby przychodzić do Matki, bo tutaj odczuwają jej serce i wtedy przedkładają wszystkie sprawy, które przeżywają, i te radosne, i te bolesne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję