Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

UWAGA NA ROSJĘ!
Szwedzkie przygotowania

Premier, ministrowie obrony i obrony cywilnej, a także naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych ostatnio zaapelowali do społeczeństwa o przygotowanie się na atak ze strony Rosji. Według mediów, straszenie wojną to wyjątkowa sytuacja w Szwecji, państwie, które przez ponad 200 lat nie uczestniczyło w konfliktach zbrojnych i ceniło swoją neutralność. Po ataku Rosji na Ukrainę Szwecja wraz z Finlandią zdecydowały się dołączyć do NATO. Sztokholm wciąż czeka na akceptację wniosku przez parlamenty Turcji i Węgier. Premier Szwecji Ulf Kristersson (na zdjęciu) powiedział podczas konferencji w kurorcie narciarskim Saelen, że rosyjski atak na Ukrainę wiele zmienił. – Obecne działania Rosji dają nam wszystkim powód, aby traktować je poważnie – podkreślił. Zauważył, że postawa Ukrainy pokazała Szwecji, w czasie wojny najważniejsza jest wspólna wola obrony. Przypomniał, że szwedzki paszport wiąże się nie tylko z możliwością swobodnego podróżowania, ale też z obowiązkiem obrony terytorium państwa. Ministrowie obrony i obrony cywilnej przestrzegli, że nie można wykluczyć ataku zbrojnego Rosji na Szwecję i trzeba się na to mentalnie przygotować. Jak zalecili, wszyscy Szwedzi w wieku od 16 do 70 lat powinni być gotowi „na poradzenie sobie w trudnych warunkach środowiskowych”. Zapowiedzieli działania zachęcające Szwedów do wyboru kariery w wojsku i przygotowanie szpitali do warunków wojennych. W Szwecji przywrócono obowiązkową służbę cywilną. W jej ramach jako pierwsi na szkolenia zostali wezwani pracownicy służb ratowniczych.
w.d.

ROSYJSKA AGRESJA
Zima zła

Sondaż przeprowadzony przez Narodowe Centrum Badania Opinii (NORC) Uniwersytetu w Chicago wykazał, że Władimir Putin ma silne poparcie dla swojego reżimu i wojny na Ukrainie mimo złych warunków ekonomicznych i niskiego poziomu życia w Rosji. Z sondażu wynika, że 67% badanych aprobuje politykę zagraniczną Putina, a 58% aprobuje jego politykę wewnętrzną. 66% planuje głosować na Putina w marcowych wyborach prezydenckich. Wysokie poparcie dla niego utrzymuje się mimo tego, że Rosjanie są niezadowoleni z rosnących cen, które powodują ogólne pogorszenie warunków życia – wskazują badacze. Tymczasem działania na froncie rosyjsko-ukraińskim zwolniły. Jak ocenia brytyjski resort obrony, warunki pogodowe będą istotnym czynnikiem wpływającym na możliwość przeprowadzania w ciągu najbliższych 3 miesięcy działań lądowych. Ukraina doświadcza obecnie fali zimna. Dodatkowo prowadzenie operacji utrudnia obu stronom wcześnie zapadający o tej porze roku zmrok.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

WOJNA W GAZIE
Walki na południu

Walki armii izraelskiej z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas koncentrują się obecnie w centralnej i południowej części Strefy Gazy – w pobliżu obozu dla uchodźców Maghazi i w mieście Chan Junis, gdzie izraelska armia miała odkryć kolejne tunele Hamasu, w których prawdopodobnie byli wcześniej przetrzymywani zakładnicy. Armia opublikowała nagranie pokazujące podziemne kryjówki. Dotychczas w tej okolicy odkryto ponad 300 szybów prowadzących do tuneli. Zniszczono tam ponad 100 korytarzy Hamasu. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela – po ataku Hamasu z początku października ub.r. – śmierć poniosło ponad 23 tys. Palestyńczyków, a 90% z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczona została połowa wszystkich budynków.
w.d.

POLIGON DOŚWIADCZALNY
Atakują koreańską bronią

Korea Północna traktuje Ukrainę jako poligon doświadczalny dla swojej broni – ostrzegł podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Korei Południowej przy ONZ Hwang Joon-kook. Rakiety, które przekazali koreańscy komuniści rosyjskiej armii, są przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Mowa o rakietach KN-23, które mogą przenosić głowice nuklearne. Jeden z pocisków użytych do ataku na Ukrainę przeleciał 460 km, czyli odległość od dowolnego miejsca w Korei Płn. na południe Korei Płd. – Z punktu widzenia Republiki Korei jest to symulowany atak na nasz kraj – dodał Hwang Joon-kook. O transferze do Rosji północnokoreańskich rakiet balistycznych o zasięgu do 900 km po raz pierwszy poinformował Biały Dom na początku stycznia. Waszyngton stwierdził wówczas, że Rosja użyła ich na przełomie starego i nowego roku co najmniej kilkakrotnie. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un określił Koreę Płd. jako „głównego wroga” i zaznaczył, iż nie będzie unikał z nią wojny.
j.k.

Reklama

SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA
Inteligencja roku

Rozstrzygnięto konkurs na Słowo Roku 2023. Została nim „sztuczna inteligencja”. Taka była decyzja kapituły złożonej z językoznawców. „Sztuczna inteligencja” pokonała w werdykcie „wybory”, „inflację” oraz „posłankę”. Podobnie głosowali internauci – wygrały „wybory”, przed „sztuczną inteligencją” i „inflacją”. Konkurs zorganizowano po raz trzynasty. Profesor Jerzy Bralczyk, językoznawca, zwrócił uwagę, że określenie „sztuczny” ma dziś umniejszające znaczenie. Jeszcze w XIX wieku łączyliśmy słowo „sztuczny” ze sztuką. „Sztuczne” uderzenie np. Jankiela czy sztucznie gotowany rosół staropolski u Mickiewicza to były rzeczy dobre, bo zgodne z regułami sztuki. Później „sztuczny” zaczął oznaczać to, co dziś, czyli to, co nie jest naturalne, co jest fałszywe. Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została „wojna”, słowem roku 2021 – „szczepienie”, a 2020 – „koronawirus”.
j.k.

WYPOCZYNEK
U Kim Dzong Una

Władze Kraju Nadmorskiego, regionu na Dalekim Wschodzie Rosji, zachęcają mieszkańców do wyjazdów turystycznych do Korei Północnej, m.in. do ośrodka narciarskiego Masikryong zbudowanego na polecenie Kim Dzong Una – podał portal The Moscow Times. Na początku lutego do Masikryong uda się pierwsza grupa pięćdziesięciu turystów z Kraju Nadmorskiego w ramach wycieczki zorganizowanej. Wyjazd jest drogi: 4-dniowy pobyt kosztuje 750 USD. Trzeba zapłacić za wizę, przelot z Władywostoku (ok. 2 godzin), zakwaterowanie w 4- lub 5-gwiazdkowym hotelu oraz jednodniowe zwiedzanie Pjongjangu z rosyjskojęzycznym przewodnikiem. Rosjanie jeździli turystycznie do Korei Północnej aż do 2020 r. Przed pandemią w latach 2018-19 ten kraj odwiedziło ok. 6 tys. rosyjskich obywateli, z których jedna czwarta – ok. 1,5 tys. osób – przyjechała tam w celu turystycznym.
j.k.

Reklama

Religia po zajęciach... lub przed

Od nowego roku szkolnego lekcje religii w szkołach mają się odbywać przed lub po zajęciach z innych przedmiotów – zapowiada resort edukacji. Instytut Ordo Iuris alarmuje, że godzi to w konstytucyjny obowiązek traktowania Kościołów i innych związków wyznaniowych jako równorzędnych partnerów. Szczegółowe przepisy dotyczące wolności religijnej, w kontekście nauczania religii, pojawiają się również w zwykłych ustawach i w konkordacie. Edukacja religijna, jedyny przedmiot mający gwarancje konstytucyjne nauczania nie może być traktowana gorzej niż inne przedmioty szkolne. Tak się jednak stanie po narzuceniu, prowadzenia lekcji religii na początku lub na końcu dnia szkolnego. Zdaniem ekspertów Instytutu, propozycja Ministerstwa Edukacji może mieć też inne konsekwencje. Zmniejszenie liczby godzin edukacji religijnej, np. z powodu braku uczniów, będzie skutkować ograniczeniem zatrudnienia nauczycieli religii. W świetle przepisów prawa pracy może to zostać uznane za dyskryminację.
w.d.

PROTEST POLAKÓW
Bilans Tuska

Informacja o wszczęciu procedury ułaskawienia byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika uspokoiła nastroje podczas demonstracji nazwanej „Protestem Wolnych Polaków”, która odbyła się w Warszawie jako sprzeciw wobec działań rządu Donalda Tuska. O dwóch uwięzionych bezprawnie politykach mówiono jednak sporo, bo to jedno z bardziej oburzających działań ekipy Tuska. Jak powiedział do zgromadzonych pod sejmem były premier Mateusz Morawiecki, Kamiński i Wąsik „siedzą w więzieniu za to, że walczyli z korupcją”. Według różnych szacunków, w demonstracji, a potem marszu pod Kancelarię Premiera RP i pomnik Józefa Piłsudskiego uczestniczyło według organizatorów 200-300 tys. osób. – Jesteśmy jednością i razem zwyciężymy to zło – powiedział Morawiecki i dodał: – Zobaczcie, jak oni działają. Raptem 29 dni i już atak na wolne media, na godność człowieka. Jarosław Kaczyński nawoływał: – Musimy tę wielką bitwę o Polskę suwerenną, niepodległą, mającą wielkie szanse, wygrać, obronić Polskę; a jeśli mamy wygrać, to musimy zmienić tę władzę. I zrobimy to, ale przy urnach.
w.d.

ABP STANISŁAW GĄDECKI
Komentarz

Z wielkim niepokojem patrzę na ostatnie wydarzenia w naszej Ojczyźnie i w jej otoczeniu. (...) Wojna na Wschodzie, a na Zachodzie dążenie Unii Europejskiej do przekształcenia się w jedno państwo sprawiają, że narodowe pojednanie nabiera szczególnej wagi.

Fragment apelu z 23 grudnia 2023 r.

2024-01-16 12:54

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Jak storpedować konkurencję

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję