Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ból, który nie mija

Tradycyjnie jak co roku mieszkańcy powiatu biłgorajskiego zgromadzili się w kościele Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego z 1981 r.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2024, str. I

[ TEMATY ]

stan wojenny

kopalnia Wujek

Joanna Ferens

Do Tarnogrodu przybyła „Górnicza brać”

Do Tarnogrodu przybyła „Górnicza brać”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne uroczystości związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i tragiczną śmiercią mieszkańca Tarnogrodu, Józefa Krzysztofa Gizy, rozpoczęły się od Eucharystii w kościele Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.

Głównym celem uroczystości było oddanie hołdu pamięci górnikom, którzy poświęcili swoje życie w obronie praw pracowniczych. Jednym z nich był Józef Krzysztof Giza, pochodzący z powiatu biłgorajskiego, tarnogrodzianin. Giza był aktywnym uczestnikiem strajków i działań protestacyjnych, które były odpowiedzią społeczeństwa na wprowadzenie przez władze komunistyczne stanu wojennego. Do modlitwy za Ojczyznę i za zamordowanego w 1981 r. mieszkańca Tarnogrodu, Józefa Krzysztofa Gizę zachęcał proboszcz ks. Jerzy Tworek. – Gromadzimy się dzisiaj w naszej barokowej świątyni, aby modlić się za naszą Ojczyznę. Chcemy w naszej modlitwie powierzać tych wszystkich, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność Polski i broniąc solidarności. Z modlitwą w sercu pochylamy się nad ciałami dziewięciu zamordowanych w „Wujku” górników, a wśród nich nad naszym rodakiem, śp. Józefem Krzysztofem Gizą. Chcemy się w tej Mszy św. modlić za tych wszystkich, którzy wtedy zginęli za wolność Ojczyzny, którzy byli internowani, musieli opuszczać nasz kraj. Módlmy się za tych, dla których w tamtym jakże trudnym czasie wolna Ojczyzna była bezcenną wartością – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pamięć i ból po śmierci Krzysia są w nas wciąż żywe – mówiła w rozmowie Małgorzata Cierkos, siostra zamordowanego górnika. – Ból po jego stracie nigdy nie jest mniejszy. Gdy nadchodzi grudzień, poczynając od Barbórki, ten ból narasta i każdego roku jest taki sam, jak był na początku. Widzę wciąż trumnę Krzysia, zostawioną razem z naszą mamą w dzwonnicy, widzę pogrzeb, gdzie nie wolno było nawet grać orkiestrze i wszystko miało być zrobione po cichu. Dokąd żyjemy ten ból nie ustanie i nigdy nie zapomnimy o Krzysiu, więc te uroczystości to dla nas ogromne szczęście, że nie zapominamy, że wszyscy się tu gromadzimy i w imieniu całej rodziny bardzo za to wszystkim dziękuję – tłumaczyła.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na tarnogrodzki cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie śp. Józefa Krzysztofa Gizy – górnika poległego w kopalni Wujek. Następnie w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury odbył się program artystyczny „Historia i pamięć” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu oraz Zespołu Wokalnego Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Uroczystościom rocznicowym towarzyszyła Orkiestra Górnicza z kopalni „Bogdanka”.

2024-01-09 11:43

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu modlił się pod pomnikiem ofiar pacyfikacji kopalni Wujek

[ TEMATY ]

pacyfikacja

abp Tadeusz Wojda

kopalnia Wujek

Przewodniczący Episkopatu

Episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda odmówił modlitwę pod pomnikiem ofiar pacyfikacji kopalni Wujek

Abp Tadeusz Wojda odmówił modlitwę pod pomnikiem ofiar pacyfikacji kopalni Wujek

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda we wtorek o poranku odmówił modlitwę pod krzyżem-pomnikiem ofiar pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. Tego dnia w Katowicach rozpocznie się 401. Zebranie Plenarne KEP.

Górnicy z katowickiej kopalni protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. 16 grudnia 1981 r. strajk został brutalnie spacyfikowany przez siły milicji i wojska. Zginęło dziewięciu górników: Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk i Zenon Zając.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat bp. Artura Ważnego: „Prawda was wyzwoli”

2026-02-12 15:26

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Publikujemy Komunikat Biskupa Sosnowieckiego Artura Ważnego w związku z publikacją cząstkowego raportu Komisji „Wyjaśnienie i Naprawa” z dnia 12.02.2026 r.

Raport Komisji „Wyjaśnienie i Naprawa”, który otrzymaliśmy, nie jest aktem oskarżenia ani strategią obronną. To bolesne wyznanie wiary w to, że tylko prawda – nawet ta najtrudniejsza, ukryta pod warstwami kurzu w nieuporządkowanych archiwach – może nas wyzwolić. Dla mnie osobiście zaś publikacja raportu jest momentem głębokiego bólu i wstydu, ale i koniecznego oczyszczenia.
CZYTAJ DALEJ

Kim jest Władimir Semirunnij

2026-02-13 18:04

[ TEMATY ]

Włochy

łyżwiarstwo

Igrzyska 2026

PAP/Paweł Skraba

Reprezentant Polski Władimir Semirunnij

Reprezentant Polski Władimir Semirunnij

Z Jekaterynburga przez Tomaszów Mazowiecki i Hamar do Mediolanu - tak wiodła droga Władimira „Władka” Semirunnija po olimpijski medal. Pochodzący z Rosji reprezentant Polski w piątek był drugi w łyżwiarskim wyścigu na 10 000 metrów w igrzyskach we Włoszech.

Piątkowy medal olimpijski uzupełnił dorobek 23-letniego panczenisty, na który składają się również srebro i brąz mistrzostw świata na dystansach oraz złoto i srebro mistrzostw Europy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję