Reklama

Niedziela plus

Czy wiecie, że…

...szopka bożonarodzeniowa w bazylice w Panewnikach (arch. katowicka) powstaje każdego roku w grudniu od 115 lat?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo była to skromna stajenka, ustawiana w prawej części bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny po jej konsekracji przez kard. Georga Koppa, w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się kaplica św. Antoniego Padewskiego. W 1926 r. szopce dodano tło przedstawiające Jerozolimę, a w 1933 r. – scenerię gwieździstego nieba. Od 1947 r. szopka powstaje w ołtarzu głównym. W 1981 r. do panewnickiego żłóbka przywieziono figurkę Dzieciątka z Betlejem. Od 1995 r. aranżerem i kierownikiem prac przy budowie jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor, a pieczę nad budową sprawuje franciszkanin o. Alan Rusek, proboszcz parafii w Panewnikach. Od lat 90. XX wieku do rekwizytów dodawane są systematycznie instalacje wodne i urządzenia produkujące efekty świetlne i dymne.

Reklama

W 2006 r. stajenka została poszerzona i obecnie tworzy piękny tryptyk o imponujących wymiarach. Wysokość to 18 m, a szerokość – 32 m, łącznie to 600 m2 powierzchni. Do budowy szopki wykorzystuje się ok. 120 figur o wysokości do 150 cm, drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz: wiatraki, młyny, studnie, szyby górnicze, domki, drewniane ogrodzenia itp. Najstarsze z nich liczą już ponad 100 lat. Scenerię żłóbka oświetlają setki żarówek. Tematyka tradycyjnie obejmuje motywy z życia św. Franciszka z Asyżu i nawiązuje do duchowości franciszkańskiej, a także do aktualnych wydarzeń z danego roku liturgicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panewnicka szopka ołtarzowa każdego roku przyciąga wielu pielgrzymów i obserwatorów. Odsłaniana jest w Wigilię Bożego Narodzenia podczas Pasterki i można ją oglądać do pierwszych dni lutego. W okresie bożonarodzeniowym organizowane są również adoracje stanowe oraz dla różnych grup, np. chórów i zespołów śpiewaczych, w których biorą udział katowiccy biskupi.

Obok tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy, skąd można przejść na teren ogrodu klasztornego do żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie. /i.c.

2023-12-22 09:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie w Silesia City Center

[ TEMATY ]

kolędowanie

Katowice

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

W czwartek popołudniu kilkaset osób pośród sklepów w największym centrum handlowym w Katowicach kolędowało dla Nowonarodzonego. Wspólną modlitwę zorganizował ks. Bogdan Kania – rektor kaplicy przy Silesia City Center – wraz ze Wspólnotą Przymierza Rodzin „Mamre” i wydziałem Nowej Ewangelizacji kurii metropolitalnej w Katowicach.

- Teraz jest też czas na to, aby każdy z nas wyznał, że Jezus Chrystus jest jego Panem i Zbawicielem – mówił ks. Kania zachęcając wszystkich do wspólnej modlitwy. – Nie wiem co teraz jest w Twoim sercu, ale możesz to wszystko oddać Jezusowi – dopowiedział po chwili.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

2025-04-04 19:40

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Magdalena Kowalczyk

Informacje o uroczystościach pogrzebowych.

Archidiecezja Częstochowska
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz. W jego powitaniu wziął udział biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Od 5 lat kopia obrazu peregrynuje po całej Ojczyźnie. W Roku Jubileuszowym nawiedza parafie Ordynariatu Polowego. W sobotę 5 kwietnia w kaplicy garnizonowej w Międzyrzeczu odbyło się jego uroczyste powitanie. Uroczystej Mszy św. na wprowadzenie obrazu, z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy, pracowników wojska, rodzin wojskowych i funkcjonariuszy Garnizonu Międzyrzecz, przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję