Reklama

Niedziela Częstochowska

List z domu Matki

Zależy mi na tym, żeby to była gazeta o Jasnej Górze i Matce Bożej – mówi o. dr Grzegorz Prus, paulin, redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra, pisma, które w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia istnienia.

Niedziela częstochowska 48/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Żaneta Bilska, o. Grzegorz Prus i Paweł Klamka

Żaneta Bilska, o. Grzegorz Prus i Paweł Klamka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwumiesięcznik ma stałą grupę prenumeratorów i kłopot bogactwa, jeśli chodzi o teksty, bo na bogactwo finansowe raczej żadna gazeta katolicka nie narzeka...

Bez pośpiechu

Ze względu na swój rytm wydawniczy pismo nie musi się ścigać z publikowaniem najświeższych informacji. Te można znaleźć w internecie. Na łamach Jasnej Góry jest za to miejsce na dłuższe, pogłębione, bardziej refleksyjne teksty. Poza tym redaktor naczelny zwraca uwagę, że specyfika dwumiesięcznika stawia zespół redakcyjny w dość wymagającej sytuacji, zwłaszcza w numerze listopadowo-grudniowym. – Te dwa miesiące obejmują przecież czas od uroczystości Wszystkich Świętych do świąt Bożego Narodzenia, a po drodze są jeszcze: Święto Niepodległości, Adwent i uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Trzeba umiejętnie wybrać, o czym chcemy pisać – podkreśla o. Prus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pismo maryjne

W dwumiesięczniku znajdziemy m.in.: wybrane rozważania apelowe, homilie oraz świadectwa dotyczące uzdrowień i nawróceń. Znaczną część łamów wypełnia kronika jasnogórska, stanowiąca dokumentację wydarzeń, które miały miejsce w sanktuarium. Jedną z rubryk jest „ABC Jasnej Góry”. Prezentowane są tam instytucje, ruchy, grupy i wspólnoty jasnogórskie. Najstarszą stałą rubryką jest „Apostolat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej”. Od 1991 r. publikuje w niej o. Kazimierz Maniecki, jeden z poprzednich redaktorów naczelnych. – Zależy mi na tym, żeby to była gazeta o Jasnej Górze i Matce Bożej. W ten sposób staram się też dobierać teksty. Interesuje nas to, co skupia się wokół kultu Matki Bożej i co będzie też pewnym przesłaniem jasnogórskim – wyjaśnia o. Prus. – Na przykład od czasu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego publikujemy teksty przybliżające nauczanie Prymasa Tysiąclecia jako postaci wyjątkowo związanej z Jasną Górą. W najnowszym numerze jest bardzo ważny artykuł na temat aktu zawierzenia, który prymas uczynił 70 lat temu tego dnia, kiedy na Jasnej Górze zaczął się Apel – dodaje.

Reklama

Nieocenioną pomocą redaktora naczelnego są jego współpracownicy z wieloletnim doświadczeniem: Żaneta Bilska, sekretarz redakcji, przez której ręce przechodzą wszystkie teksty, oraz Paweł Klamka, odpowiedzialny za sprawy administracyjne. Z kolei autorem znacznej części zdjęć jest stały współpracownik Jasnej Góry – Krzysztof Świertok. – Zdaniem większości osób, to nie tylko fotograf, ale też artysta – przyznaje z uznaniem o. Prus.

Kolportaż

Główną formą sprzedaży jest wysyłka do prenumeratorów. – W większości są to osoby starsze – tłumaczy Paweł Klamka. Pismo jest też kolportowane na terenie Jasnej Góry, ale redakcja przyznaje, że duża część nakładu jest po prostu rozdawana. – Na tym wydawnictwie nikt nie chce się dorobić. Ono ma trafić do ludzi – podkreśla redaktor naczelny.

Dwumiesięcznik liczy 52 strony, a jego nakład wynosi 4 tys. egzemplarzy. Wydawcą jest Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Inny ładunek emocjonalny

W 2018 r. Jasna Góra została nagrodzona przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem – za „bycie listem, który przychodzi z domu Matki narodu z wieściami o tym, co słychać we wspólnym domu Polaków”.

– Założenie było następujące: żeby słowo, które tutaj jest głoszone, mogło dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Ludzie przyjeżdżają do sanktuarium tylko na chwilę, czasami raz do roku, czasami raz w życiu, a przecież Matka Boża jest szczególnie ważna w życiu Polaka – mówi Żaneta Bilska. – Jest w tym też pewna bliskość. List piszemy do osoby, która jest bliska. To coś innego niż artykuł czy dokument. Tu niejako Matka zwraca się do swoich dzieci i w tym jest inny ładunek emocjonalny. Poza tym to, co jest powiedziane na Jasnej Górze, jest bardzo ważne dla ludzi, jeśli chodzi np. o kształtowanie postaw moralnych i wartości. Stąd ten list – wskazuje.

Reklama

Wielbłąd

Wiadomo, że papier przyjmie wszystko, a redaktor jest tylko człowiekiem, więc i błędy się zdarzają. Ojciec Prus wspomina najbardziej spektakularną wpadkę. – Cyklicznie publikujemy artykuły o. Bazylego Degórskiego z Rzymu i zdarzyło się nam, że dwa numery z rzędu wydrukowaliśmy ten sam tekst, tylko z innym tytułem – opowiada redaktor naczelny. – Ojciec Grzegorz i ja czytaliśmy artykuł podczas pierwszej i drugiej korekty, ale nie zauważyliśmy tego. Długo dyskutowaliśmy też na temat tego tekstu. Dopiero sam autor zwrócił nam uwagę – wspomina Żaneta Bilska. – Co ciekawe, tylko on to zauważył. To był taki nasz „wielbłąd” – uśmiecha się o. Prus.

Marzenia

W związku z jubileuszem Jasnej Góry pytam redaktora naczelnego o jego nadzieje i plany. – Czas pokaże. Ludzie mają różne wizje i pomysły. W pewnych rzeczach jestem dość zachowawczy i tradycyjny. Uważam, że lepsze jest wrogiem dobrego i nieraz coś może nie jest doskonałe, ale funkcjonuje i się sprawdza. Nerwowe ruchy reformatorskie nie muszą przynieść spodziewanego efektu. Na pewno chcemy jeszcze bardziej zadbać o stronę merytoryczną – przyznaje o. Prus. – Moim marzeniem jest powrót do miesięcznika – mówi otwarcie Żaneta Bilska. – Z punktu widzenia redakcyjnego wydawanie dwumiesięcznika jest gorszym rozwiązaniem, ale ze względów finansowych bardziej korzystnym – zaznacza redaktor naczelny.

Pierwszy numer Jasnej Góry ukazał się w listopadzie 1983 r. z inicjatywy ówczesnego generała Zakonu Paulinów – o. Józefa Płatka. Twórcami pisma byli o. Rufin Abramek i o. Zachariasz Jabłoński. Początkowo ukazywało się ono jako miesięcznik, a od 2004 r. jest dwumiesięcznikiem.

Program spotkania jubileuszowego

Piątek 1 grudnia

18.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej:

Msza św. – o. dr Grzegorz Prus, redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra

19.30 – kaplica różańcowa:

powitanie uczestników spotkania – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry;

promocja książki Zbigniewa Biernackiego Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu, na dawnych pocztówkach, widokówkach i zdjęciach

21.00 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej:

Apel Jasnogórski

Sobota 2 grudnia

7.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej:

Msza św. – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów

9.15 – kaplica różańcowa:

wprowadzenie i przywitanie uczestników

9.30 – konferencja „Duchowość jasnogórska” – o. mgr lic. Wojciech Dec

10.00 – 11.30 – panel „Prasa papierowa – dzisiejsze wyzwania i perspektywy na przyszłość”, prowadzący – o. dr Grzegorz Prus; prelegenci:ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela; o. Piotr Szczepański, redaktor naczelny miesięcznika katolickiego Rycerz Niepokalanej; s. Emmanuela Stachurska, sekretarz redakcji miesięcznika Różaniec

11.30 – podsumowanie

12.00 – przerwa

13.30 – konferencja „Maryjność na łamach dwumiesięcznika Jasna Góra”– o. mgr lic. Kazimierz Maniecki

14.00 – spotkanie wspomnieniowe

16.15 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej: nabożeństwo różańcowe

2023-11-21 11:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja oraz otwarcie wystawy "Czuwajcie MT 24,42"

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Materiał prasowy

W tym roku minęła 40 rocznica pierwszej Białej Służby, która miała miejsce właśnie na Jasnej Górze, 18 czerwca 1983 roku.

Poniżej informacja od Organizatorów wydarzenia:

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję