Reklama

Niedziela Podlaska

Ugościli pasterza diecezji

Biskup Piotr Sawczuk w ramach wizytacji kanoniczej odwiedził parafię Chrystusa Króla w Ogrodnikach.

Niedziela podlaska 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Podczas wizytacji uroczyście wniesiono relikwie

Podczas wizytacji uroczyście wniesiono relikwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytacja rozpoczęła się w poniedziałek 23 października. Wtedy to bp Piotr spotkał się z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami oraz uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Ogrodnikach, która należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Dyrektor szkoły Lidia Sadowska wyraziła radość ze spotkania i odwiedzin biskupa. Pokreśliła, jak ważny jest katolicki charakter wychowania panujący w szkole. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły zaprezentowały część artystyczną. Szkole patronuje św. Faustyna Kowalska.

Główna część wizytacji odbyła się w niedzielę 29 października. W progu świątyni biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. Leszek Tymoszuk. Przedstawiciele parafii powitali dostojnego gościa. Zgodnie ze zwyczajem proboszcz zaprezentował sprawozdanie z działalności duszpastersko-gospodarczej parafii. Na ręce biskupa swoje sprawozdania złożyły także grupy działające we wspólnocie parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup celebrował Mszę św. modląc się w intencji parafian. W homilii nawiązał do liturgii słowa i nauczania Jezusa, które wskazuje na przykazanie miłości, jako to najważniejsze w całym prawie. – Stajemy przed ołtarzem, by wpatrywać się w krzyż Chrystusa, by uczestniczyć w Jego Ofierze składanej niekrwawo za zbawienie świata, by rozważać słowo Boże, proklamujące moc miłości. Jesteśmy – można powiedzieć – w Bożej szkole miłowania. Za tę szkołę chcemy dziś dziękować Bogu. Za to, że włączył nas do grona swoich uczniów i jak najlepszy Wychowawca prowadzi nas ku miłości. Wasi przodkowie słuchali słowa Dobrej Nowiny od wieków. Wierzyli swemu Zbawicielowi i razem z innymi współtworzyli Kościół, wspólnotę zjednoczoną Chrystusową Krwią i żyjącą w mocy Ducha Świętego – powiedział biskup.

Ważnym wydarzeniem było uroczyste wniesienie i zainstalowanie relikwii. Od tego momentu kościół parafialny w Ogrodnikach cieszy się szczególną obecnością św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Honorata Koźmińskiego oraz bł. Stefana Wyszyńskiego. Relikwie opatrzone są specjalnym certyfikatem. Na zakończenie Eucharystii biskup poświecił dziesięć witraży zdobiących okna świątyni, które przedstawiają świętych i błogosławionych.

W programie wizytacji nie zabrakło spotkania z Radą Parafialną. Była to okazja do rozmowy oraz wymiany doświadczeń.

Podczas kolejnej Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem biskupa 23-osobowa grupa młodzieży ze szkół średnich otrzymała z jego rąk sakrament bierzmowania. Pamiątką z tego wydarzenia był krzyż drohiczyński, który otrzymała każda osoba bierzmowana.

Biskup odznaczył również dwie parafianki brązowym medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. Henryka Sternicka oraz Agnieszka Ślażyńska otrzymały go „w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za aktywny udział w życiu religijno-społecznym parafii Ogrodniki oraz bezinteresowne zaangażowanie w działalność charytatywną”. Natomiast dyplom z pasterskim błogosławieństwem został przekazany Teresie Dobosz z okazji złotego jubileuszu pełnienia posługi lekarza połączonej z troską o dobro drugiego człowieka.

Reklama

Na zakończenie nie zabrakło słów wdzięczności wyrażonych przez parafian, młodzież bierzmowaną i ich rodziców oraz proboszcza.

Ostatnim punktem wizytacyjnego programu była modlitwa na cmentarzu parafialnym. Biskup przewodniczył modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie w specjalnych wezwaniach modlił się za tych, którzy zakończyli już ziemską pielgrzymkę.

Parafia w Ogrodnikach została założona 19 października 1947 r., erygowana zaś 1 września 1990 r. Obecnie liczy ponad tysiąc mieszkańców. Należą do niej trzy miejscowości: Grabowiec, Ogrodniki oraz Zagrodniki.

2023-11-14 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pasterska wizyta w Kątach

Niedziela podlaska 48/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego

Biskup Piotr Sawczuk w niedzielę 5 listopada wizytował parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Kątach. Była to ostatnia wizytacja w dekanacie łochowskim.

Uroczysty ingres biskupa do świątyni odbył się nie tylko przy udziale kapłanów, służby liturgicznej, sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach, ale również w towarzystwie błogosławionych. W progu świątyni miejscowy proboszcz ks. Artur Płachno podał biskupowi do ucałowania relikwie bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast procesja wejścia była jednocześnie wprowadzeniem relikwii bł. Ignacego Kłopotowskiego. Wniosły je jego duchowe córki – siostry Loretanki. Relikwie zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym miejscu obok relikwii św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Najdłuższe w dziejach wybory papieża, czyli dlaczego powstała instytucja konklawe?

2025-04-24 10:29

[ TEMATY ]

konklawe

książki

śmierć Franciszka

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

„Przełom kardynalski” zrewolucjonizował wybory papieskie w kwestii tego, kto wybiera biskupa Rzymu. Jednak zreformowane przepisy wciąż nie nadążały za rzeczywistością. Nawet zawężone do kardynałów grono elektorskie nie było do końca odporne na ingerencje władzy świeckiej oraz na zabiegi wielkich rzymskich rodów. I jedni, i drudzy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Ich reprezentantów było coraz więcej w gronie kardynałów i prawdę mówiąc, na tę chorobę jeszcze przez wieki będzie szukane lekarstwo.

Nie brakowało także podwójnych elekcji, a więc i antypapieży. Czas sede vacante wciąż się przedłużał, zanim po śmierci papieża zdołano wybrać nowego. Ale źródło tych problemów było już inne: o ile w pierwszym tysiącleciu był to raczej brak stałych reguł, o tyle później błędy wynikały z nieprzestrzegania przyjętych zasad. Potrzebne było coś jeszcze, co miało temu zaradzić. Tym pomysłem było cum clave, klauzura, zamknięcie na klucz. Z biegiem lat pomysł ten nadał wyborom papieskim niepowtarzalną nazwę: konklawe.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję