Reklama

Głos z Torunia

Autobus pełen różańców

Kolorowe różańce z kasztanów, makaronów, masy solnej, śrubek, żelków i co tylko było bliskie małym artystom. Rysunki wykonane z serca, z anielskimi piórami z waty posypanymi brokatem i przyczepioną tiulową suknią Matki Bożej.

2023-11-07 09:28

Niedziela toruńska 46/2023, str. V

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Wygrywa każdy, kto kocha Boga

Wygrywa każdy, kto kocha Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na diecezjalny konkurs różańcowy „Śladami Maryi” wpłynęły aż 223 prace z całej diecezji. Wykonali je mali artyści z przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych.

Bóg jest bliski

W dniu rozstrzygnięcia konkursu, 29 października, pojawili się w toruńskim Centrum Dialogu razem z rodzicami. Przybyli m.in. z Chełmna, Chełmży, Dusocina, Kijewa Królewskiego, Kokocka, Kończewic, Krotoszyn, Kruszyn, Kurzętnika, Lubawy, Łubianki, Nieżywięcia, Rybna, Torunia, Wrocek, Wybcza. – Z Prątnicy przyjechał cały autobus! – cieszy się Agata Wantoch-Rekowska, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu, współorganizator spotkania. – Widać, że tak naprawdę mamy potrzebę, żeby propagować rzeczy, które są nam bliskie, które są związane z Bogiem.

Dzielenie przynosi radość

Spotkanie przebiegało w życzliwej atmosferze. Podczas Mszy św. ks. Mariusz Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, przypomniał dzieciom o witaminie M, czyli miłości, którą mogą się dzielić nie tylko z bliskimi. Wręczanie nagród przeplatane było piosenkami wykonywanymi przez uczniów. Każde dziecko otrzymało upominek – w uhonorowanie małych przyjaciół Jezusa i Maryi włączyli się nie tylko organizatorzy, czyli Katolickie Przedszkole Domek na Skale i SP nr 32, ale i Wydział Katechetyczny, toruńskie parafie św. Antoniego oraz bł. Marii Karłowskiej, a także wydawnictwa katolickie i prywatni ofiarodawcy.

Modlitwa łączy

Piękne, wykonane z fantazją prace pokazywały szczere serca najmłodszych. Jury zwróciło szczególną uwagę na samodzielność wykonania, choć konkurs z pewnością połączył rodziny we wspólnej pracy.

A jak Różaniec przybliża do siebie dzieci, rodziców i dziadków?

– W moim domu rodzinnym to tata pilnował wspólnej modlitwy – wspomina Agata Wantoch-Rekowska. – Nawet teraz, kiedy mam już swoją rodzinę i odwiedzamy rodziców, tata wieczorem woła nas na Różaniec.

– U nas córki kłócą się o to, w której pokoju ma być odmawiany Różaniec – śmieje się Olga Sychta z Domku na Skale. – Godzimy je, zbierając się na rodzinnej modlitwie w salonie.

Reklama

Czy reaktywowany po przerwie diecezjalny konkurs różańcowy będzie mieć kolejne edycje w następnych latach? Z pewnością! Małym apostołom nie brakuje ani zdolności, ani wyobraźni, ani chęci do modlitwy.

Zwycięzcy konkursu różańcowego

W kategorii różaniec, 3-4-latki: I miejsce – Oskar Miłosz, II miejsce – Kacper Kołodziej, III miejsce – Emilia Lelińska. W kategorii prace plastyczne, 5-6-latki: I miejsce – Alicja Kozicka, II miejsce – Bartosz Goliszewski, III miejsce – Teresa Grabowska. W kategorii różaniec, 5-6 latki: I miejsce – Jan Wesołowski, II miejsce – Szina Wilamowska, III miejsce – Aleksander Chojnacki. W kategorii prace plastyczne, szkoła podstawowa: I miejsce: Oliwia Wiśniewska, II miejsce: Julia Kruszyńska, III miejsce – Iga Kowalewska.W kategorii różaniec, szkoła podstawowa: I miejsce – Nina Jagielska, II miejsce – Maja Zielińska, III miejsce – Patrycja Piątkowska.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne obchody Roku Świętego Józefa

- Święta Rodzina jest dla współczesnego domowego Kościoła przykładem wspólnoty, która swoją trwałość zawdzięcza modlitwie i zasłuchaniu w słowo Boga – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskim sanktuarium św. Józefa podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację obrazu Świętej Rodziny w diecezji toruńskiej.

We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika w czasie diecezjalnych obchodów Roku Świętego Józefa Eucharystii w toruńskiej świątyni przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Udział w niej wzięli również bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy, bp Andrzej Suski, biskup senior, księża i ojcowie redemptoryści, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Minister Szynkowski vel Sęk w Brukseli: Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

2023-11-28 15:55

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy niemal 4 proc. własnego PKB na obronę i w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO - powiedział na konferencji NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli.

Przypomniał, że w 2024 r. odbędzie się szczyt NATO w Waszyngtonie. "Wspólnie z sojusznikami zastanawiamy się, w jaki sposób NATO może działać jeszcze skuteczniej, w jaki sposób noże wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach w Madrycie i Wilnie, w jaki sposób odstraszać Rosję polityką odstraszania i obrony" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

W Krakowie powstanie Muzeum Misyjne poświęcone męczennikom z Pariacoto

2023-11-29 08:18

[ TEMATY ]

męczennicy z pariacoto

Archiwum Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie

Do końca przyszłego roku Kraków wzbogaci się o jeszcze jedno muzeum. Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto. Będzie ono otwarte przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską.

W muzeum będzie można zobaczyć m.in. rower i maszynę do pisania o. Michała, radio bł. Zbigniewa, ich dokumenty, rzeczy osobiste, medale pamiątkowe oraz wiele innych pamiątek po nich. Prezentowane będą także materiały audiowizualne i filmy im poświęcone. Prowadzone będą panele dyskusyjne. Ekspozycja wypełni dotychczasową lukę w polskiej nauce, muzealnictwie i oświacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję