Reklama

Głos z Torunia

W Bożych rękach

Kochając, człowiek czuje się szczęśliwy, bo robi to, do czego został stworzony – mówił brazylijski misjonarz o. Antonello Cadeddu, który po raz kolejny gościł w Toruniu.

2023-11-07 09:28

Niedziela toruńska 46/2023, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

Toruń

Renata Czerwińska

Wspólna modlitwa podtrzymuje rodziny

Wspólna modlitwa podtrzymuje rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rekolekcje zatytułowane „Jemu zależy na was” w dniach 21-22 października przybyli rekolektanci nie tylko z Torunia, Bydgoszczy i okolic, ale nawet z Łodzi czy Wrocławia. Dni skupienia zorganizowała wspólnota Posłanie.

Słowo na dziś

Co ich przyciągnęło? Może posługa dla najuboższych, którą wspólnota Przymierze Miłosierdzia założona przez o. Antonello wraz z o. Enrique Porcu pełni nie tylko w brazylijskich favelach, ale i wobec bezdomnych na ulicach naszego kraju? – Poruszyło mnie jego spojrzenie na Jezusa podczas adoracji, podczas Mszy św. Widziałam w nim głęboką miłość – opowiada Agnieszka.

Z miłości do Chrystusa wypływa też umiłowanie Jego Słowa. Podczas rekolekcji ojciec pochylił się nad sceną Przemienienia na Górze Tabor, uzdrowienia chłopca chorującego na epilepsję oraz uzdrowienia człowieka z uschłą ręką.

Wielokrotnie podkreślał, że Słowo Boże jest aktualne także dziś. Nabrało to szczególnego wymiaru, kiedy mówił o dzisiejszych młodych, zwodzonych przez różne ideologie. Oni także, jak syn Izraelity, wrzucani są w ogień lub w wodę, a jednocześnie nie potrafią rozmawiać o swoich problemach z bliskimi – tak jak chłopiec dręczony przez ducha niemego. Młodzi leżeli na sercu także o. Błażejowi, toruńskiemu franciszkaninowi, który każdego dnia na rozpoczęcie rekolekcji prowadził Różaniec, modląc się szczególnie za młodzież przygotowującą się do bierzmowania, ale i tych, którzy tego sakramentu odmówili.

Bóg rzeczy niemożliwych

Tymczasem młodzi, żyjący w świecie dalekim od Boga, są spragnieni czegoś więcej. Ojciec opowiedział historię młodej Brazylijki, członkini chóru parafialnego, która została zastrzelona w przeddzień rekolekcji parafialnych skierowanych dla młodzieży. Kiedy proboszcz wahał się, czy robić rekolekcje, o. Antonello zachęcił go, by nie rezygnować. – Ta dziewczyna mówi do was, byście wzięli życie w swoje ręce i próbowali ratować innych młodych. Chcecie? – zapytał. Dziś młodzi z tej parafii w rocznicę śmierci koleżanki organizują rekolekcje dla swoich rówieśników, na które przybywa kilka tysięcy osób. Wielu z nich wychodzi z narkomanii, przyjmuje uzdrowienie, nawraca się. – Nasze życie należy do Jezusa i musimy Mu uwierzyć – przypomniał.

Reklama

Miłość, która zwycięża

Rozważania biblijne przeplatane były świadectwami o wierności Chrystusowi w trudnych okolicznościach, ale i zabawnymi anegdotami – jak na przykład o samotnym proboszczu, który pewnego wieczoru został obdarowany przez swoich parafian pizzami. Rekolekcjonista zachęcał do kreatywności w miłości i patrzenia na rzeczywistość z perspektywy nadprzyrodzonej. – Trzeba wierzyć, że wszystko jest w rękach Bożych. Trudna sytuacja, jaką przeżywamy, może stać się przyczynkiem do zawierzenia Bogu, ale i pomocy innym. Miejmy szerokie spojrzenie – mówił. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do świadectwa.

Na koniec ojciec zachęcał, aby czytać w domu Słowo Boże razem z całą rodziną. „Przynajmniej raz w tygodniu, z wielką prostotą. Jezus będzie mówił do waszych serc. To, co podtrzymuje rodzinę, to modlitwa i życie razem”. Nieprzypadkowo – jak zaznaczył posługujący podczas rekolekcji ks. kan. Artur Szymczyk – drugiego dnia rekolekcji przypadało wspomnienie św. Jana Pawła II, orędownika rodzin.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja toruńska ma nowych kapłanów

- Nikt nie przyjmuje kapłaństwa tylko dla siebie. To sakrament wspólnotowy, społeczny. Przyjmujemy kapłaństwo dla innych, by pięknie żyć i innych prowadzić do zbawienia – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas święceń prezbiteratu w Katedrze Świętych Janów w Toruniu.

22 czerwca w katedrze toruńskiej dwaj diakoni: Michał Rarus i Mateusz Wiśniewski przyjęli z rąk bpa Wiesława Śmigla święcenia w stopniu prezbiteratu. Kościół wypełnili kapłani, klerycy, siostry zakonne i wierni świeccy. Wszyscy zebrali się, by modlić się za nowych prezbiterów oraz o nowe powołania do służby Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Jego kazania zachwycały miliony Polaków! Odkryj na nowo słowa ks. Piotra Pawlukiewicza

2023-11-28 10:47

[ TEMATY ]

książka

patronat

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był jednym z najbardziej znanych polskich kaznodziei i rekolekcjonistów. Jego kazania były pełne humoru, a jednocześnie dotykały istotnych kwestii wiary i ludzkiego losu. Kapłan pozostawił po sobie setki stron rękopisów, prywatnych notatek oraz niepublikowanych kazań. To na ich podstawie powstała codziennik Dbaj o dziś! O powstaniu książki i niezwykłej relacji z ks. Piotrem opowiada ks. Jerzy Jastrzębski – jego wieloletni współpracownik.

Przez dziesięć lat współpracował Ksiądz z ks. Piotrem w seminarium duchownym, a w ostatnim roku jego życia mieszkał Ksiądz na tej samej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Minister Szynkowski vel Sęk w Brukseli: Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

2023-11-28 15:55

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy niemal 4 proc. własnego PKB na obronę i w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO - powiedział na konferencji NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli.

Przypomniał, że w 2024 r. odbędzie się szczyt NATO w Waszyngtonie. "Wspólnie z sojusznikami zastanawiamy się, w jaki sposób NATO może działać jeszcze skuteczniej, w jaki sposób noże wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach w Madrycie i Wilnie, w jaki sposób odstraszać Rosję polityką odstraszania i obrony" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję