Reklama

Niedziela Przemyska

Przed beatyfikacją

Film o Ulmach trafił do kin

W Miejskim Domu Kultury w Łańcucie 20 sierpnia odbył się pierwszy pokaz filmu Ulmowie. Błogosławiona rodzina. Prapremierze filmu towarzyszyła wystawa dokumentująca życie i śmierć tej wyjątkowej rodziny.

Niedziela przemyska 36/2023, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Michał Bosek/Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego

Dokument ukazuje także obraz katolickiej Polski

Dokument ukazuje także obraz katolickiej Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To niezwykły film ukazujący nie tylko postawę rodziny Ulmów, to obraz katolickiej Polski i jej postawy w czasie II wojny światowej. To film przemyślany i dobrze udokumentowany. Jego realizacja, zbieranie materiałów, docieranie do świadków, to zapis 20 lat pracy.

Reklama

Jak zauważył Dariusz Walusiak, w czasie łańcuckiej premiery, dramatyczna śmierć rodziny Ulmów, nie była – jak twierdzą niektórzy, przypadkiem odosobnionym, epizodem. I to potwierdzają liczni badacze historii. – Stąd też w filmie chciałem podkreślić, że byli też i inni, którzy ginęli ratując Żydów. Rodzina Ulmów staje się tu takim reprezentantem Polaków, którzy ratowali Żydów. Polacy przed wojną – co trzeba podkreślić – byli w większości katolikami i to spowodowało, że tak jak ta spirala nienawiści została wprawiona w ruch w Niemczech, to w Polsce w tym okresie uruchomiły się pokłady miłosierdzia. Nikt nie patrzył na to, czy to są Żydzi, tylko ratowano ludzi. Twierdzę, że podobna sytuacja była w wielu polskich wsiach, tylko nikt tego nie dokumentował – podkreśla reżyser filmu, historyk Dariusz Walusiak. – Tu się tak ułożyło i widzę w tym Palec Boży. Józef Ulma wykonał niesamowitą robotę, ukazując na zdjęciach życie swoje i swoich bliskich. Ta zbrodnia dzięki jego zdjęciom ma swoją twarz. Postanowiłem ukazać w filmie m.in. starcie dwóch światów – chrześcijańskiego miłosierdzia, reprezentowanego przez rodzinę Ulmów, oraz nienawiści, której przedstawicielami byli mordujący ich niemieccy żandarmi. Film został wzbogacony również o archiwalne fragmenty dotyczące narodzin niemieckiego nazizmu i wprowadzania przepisów antyżydowskich w hitlerowskich Niemczech – dodaje dokumentalista.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in.: metropolita przemyski abp Adam Szal, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witold Burda, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, samorządowcy ziemi łańcuckiej oraz mieszkańcy Markowej, także ci, których bliscy zostali uhonorowani za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.

Organizatorem prapremiery filmu był Samorząd Województwa Podkarpackiego, który w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów opracował plan działań, obejmujący wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych, które mają upamiętnić i upowszechnić historię Samarytan z Markowej.

2023-08-29 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: Ulmowie są chlubą tej wioski, chlubą naszej diecezji i chlubą Kościoła

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

rodzina Ulmów

Waldemar Kompała

Ulmowie to przykład ludzi bez kompleksów, otwartych na obcych, na ludzi innych przekonań, innej wiary i narodowości, którym w potrzebie trzeba pomóc. Ta odwaga ich postawy staje się dziś chlubą wioski, chlubą naszej diecezji, chlubą Kościoła – mówił abp Józef Michalik w Markowej podczas Mszy św. w 79. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów, zamordowanej za pomoc Żydom. Msza św. wpisuje się w centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Beatyfikacja 9-osobowej Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września.

Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal. Na wstępie metropolita przemyski zwrócił uwagę, że patrząc po ludzku na krzyż Chrystusa oraz na męczenników, także na sługi Boże Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi, można powiedzieć, że przegrali życie, bo zostało ono nagle przerwane.
CZYTAJ DALEJ

Z wysokości krzyża Jezus zwrócił się do każdego i każdej z nas

2025-09-11 12:46

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Człowiek może odwrócić się od Boga, ale Bóg nigdy nie odwróci się od człowieka. Jego miłość do nas nigdy nie ustaje. Jest wierna i wytrwała. Bóg szuka człowieka, aż go odnajdzie i wy dobędzie z ciemności i brudu, ze śmiertelnej pułapki.

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: «Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła”. Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam”. Tak samo, powiadam wam, radość nastaje wśród aniołów Bożych z powodu jednego grzesznika, który się nawraca».
CZYTAJ DALEJ

Żydowskie stowarzyszenie zapłaci za fałszywe oskarżenia wobec ks. prof. Guza

2025-09-11 20:40

[ TEMATY ]

ks. prof. Tadeusz Guz

fałszywe oskarżenia

żydowskie stowarzyszenie

BP KEP

Ks. prof. Tadeusz Guz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt na postanowienie o umorzeniu postępowanie wobec ks. prof. Tadeusza Guza. Sprawa dotyczyła krótkiej dygresji ks. prof. Tadeusza Guza, wygłoszonej podczas wykładu w 2018 r., na temat dawnych oskarżeń o mordy rytualne formułowanych przeciw społeczności żydowskiej w krajach Europy. Sąd Okręgowy stwierdził, że ks. Guz korzystał z konstytucyjnej ochrony swobody wypowiedzi, a ponadto z materiału dowodowego wynika, że duchowny nie miał zamiaru obrazić ani znieważyć narodu żydowskiego, jak również nawoływać do nienawiści w odniesieniu do tej społeczności. Postanowienie jest prawomocne, a kosztami postepowania obciążono w całości Stowarzyszenie B’nai B’ritt. Ks. Guza w sprawie od początku reprezentowali prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

Sprawa dotyczyła wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza, z 26 maja 2018 roku która padła podczas wygłoszonego w Warszawie wykładu pod tytułem „Jak Pan Bóg dopełnił historii zbawienia?” Słowa kapłana odnosiły się do dawnych oskarżeń o mordy rytualne formułowanych przeciw społeczności żydowskiej w krajach Europy. Zdaniem Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt (będącego w postępowaniu oskarżycielem subsydiarnym), ks. Guz nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych względem narodu żydowskiego, a w konsekwencji publicznie wzywał do antysemityzmu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję