W 45. Pieszej Pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę wzięło udział ponad 1000 pątników, w tym 21 kapłanów, 9 sióstr zakonnych i 10 kleryków. Pielgrzymi w 12 dni pokonali 320 kilometrów. 14 sierpnia przed tronem Jasnogórskiej Pani wraz z codziennym trudem wędrówki w słońcu i deszczu złożyli intencje własne, ale też tych, którzy wierząc w potęgę pielgrzymkowej modlitwy przekazali je w ramach funduszu „Idę z Tobą”. Najmłodszy pielgrzym bezpiecznie spoczywał pod sercem matki, a najstarsza pątniczka miała aż 92 lata. Jako pierwsi na Jasną Górę weszli Paulina i Dawid, którzy kilka dni wcześniej, na Świętym Krzyżu, przyjęli sakrament małżeństwa. Wszystkim, także tym, którzy pielgrzymowali przez jeden lub kilka dni w nowej formule „Ile możesz” (takich pątników było ponad tysiąc), towarzyszyło hasło „Drogowskazy Nowego Człowieka”, związane z 50-leciem Ruchu Światło-Życie w archidiecezji lubelskiej.
Reklama
W Częstochowie na pątników czekał abp Stanisław Budzik, który kilkanaście dni wcześniej pobłogosławił ich na czas rekolekcji. – Dziękuję wam, że apostołowaliście w drodze, że sami poznawaliście i wskazywaliście innym na drogowskazy wytyczone przez ks. Franciszka Blachnickiego. Gdy 12 dni temu spotkaliśmy się w katedrze i na ulicach Lublina, budziliśmy sympatię i refleksję u mieszkańców. Być może wielu z nich wzięło sobie do serca zaproszenie na taką pielgrzymkę – powiedział metropolita lubelski. – Jak mówi stare porzekadło, dobry początek to połowa dzieła, ale o ile decyzja jest bardzo ważna, to rzeczą piękną i wspaniałą jest wytrwać do końca. Gratuluję wam, że wytrwaliście do końca! Nagrodą jest spojrzenie w oblicze Maryi, najlepszej Matki, która zawsze wskazuje na swojego Syna, Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem – podkreślił ksiądz arcybiskup. Pielgrzymkę zwieńczyła Eucharystia, celebrowana wspólnie z pątnikami z innych diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wymownym znakiem 45. pielgrzymki był krzyż i hymn Nie zdejmę krzyża z mojej ściany. 35 lat temu pątnicy z Lublina przynieśli do Częstochowy 7-metrowy, 600-kilogramowy drewniany krzyż, który został umieszczony na Jasnej Górze. Znak wiary i wdzięczności lubelskich pielgrzymów, nadgryziony zębem czasu, wymagał wymiany, dlatego po Mszy św. odbyło się poświęcenie nowego krzyża, który zastąpił wotum niesione na ramionach pątników w 1988 r. Z drewna pierwszego krzyża zostały wykonane małe krzyże, które pielgrzymi zabrali do swoich domów.
Zwieńczeniem rekolekcji w drodze będzie piknik oazowo-pielgrzymkowy. W sobotnie popołudnie, 26 sierpnia, w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie o godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza św., po której odbędzie się tradycyjny przegląd zespołów pielgrzymkowych. Na zakończenie dla pątników zaśpiewa Magda Anioł.