We Mszy św. koncelebrowanej uczestniczyli także: ks. Jan Leśnik, ks. Jan Dziewulski i ks. Patryk Zarzeczny. Biskupa Piotra oraz przybyłych gości powitała s. M. Wiesława Kopij, przełożona generalna: – Świętujemy uroczystość patronki: św. Marii Magdaleny. Prosimy o przewodniczenie Eucharystii w naszej intencji, jako jej naśladowczyń, byśmy napełnione Bożą miłością, którą czerpiemy z tego miejsca, chciały iść i głosić współczesnemu światu, że Bóg jest, że kocha każdego człowieka, że czeka na na niego, mimo tego, że człowiek czasem pogubi się na drogach swego życia. Każdego dnia od rana chcemy dalej ofiarowywać Najświętszemu Sercu Pana Jezusa nasze oddanie i ekspiację za każdy grzech człowieka, a szczególnie za każdy grzech kobiet.
Siostry prosiły też o modlitwę w intencji osób i firm, które w ostatnim czasie dokonały różnych prac remontowych i adaptacyjnych na terenie klasztoru.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Miłość paschalna
Odpusty są po to, by Panu dziękować za wszelkie dobro, które dokonało się na przestrzeni ostatniego roku. Ale też jest to czas, by patrzeć na waszą patronkę i uczyć się od niej chociażby gorliwości, w takim biegnięciu z radosną nowiną, z przesłaniem miłości do innych – mówił bp Piotr.
Reklama
W homilii ukazał postać św. Marii Magdaleny jako świadka miłości paschalnej, gdyż była obecna przy Jezusie w kluczowych momentach jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Jesteśmy zaproszeni, abyśmy i my byli świadkami miłości paschalnej. Tzn. takiej miłości, która przez cierpienie prowadzi do zmartwychwstania. Maria Magdalena jest znakiem takiej właśnie miłości. Jej świadectwo, przyniesione apostołom, rodzi się z rozpoznania Pana w wydarzeniach paschalnych. Ono też nas prowadzi do rozpoznawania Pana w Wydarzeniu Paschalnym: Eucharystii, którą celebrujemy. To świadectwo umacnia nas w każdej minucie adoracji Jezusa, w byciu sam na sam z Panem, to doświadczenie leczy rany nie-miłości w ciele i w sercu. Św. Mario Magdaleno, wstawiaj się za nami, ucz nas być świadkami miłości Pana wobec tych, którzy są dotykani cierpieniem, samotnością i śmiercią, by Jezus w nich zmartwychwstał – mówił biskup.
Po zakończonej liturgii w ogrodzie klasztornym bp Piotr pobłogosławił figurę św. Michała Archanioła, prosząc za jego wstawiennictwem o ochronę tego miejsca i osób przed zakusami Złego.
Siostry Magdalenki
Zgromadzenie Sióstr Magdalenek od Pokuty w tym domu jest obecne ponad 700 lat, ale historia ich obecności na ziemiach Dolnego Śląska sięga 1217 r. i pierwszego domu w Nowogrodźcu. Jest zarazem wyrazem troski Kościoła o los moralnie zaniedbanych kobiet i dziewcząt. U początków istnienia siostry prowadziły ściśle kontemplacyjny charakter życia. Obecnie zakon zmienił charakter na apostolski. Zgromadzenie pozostało jednak wierne podstawowemu charyzmatowi: pokucie podejmowanej w miłości.
Siostry służą pracą jako katechetki, zakrystianki czy animatorki grup. Podejmują zadania w instytucjach diecezjalnych, a typową pracę, związaną z realizacją charyzmatu zgromadzenia, prowadzą w Ognisku Wychowawczym dla Dziewcząt w Lubaniu.
Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.